«Це перше, що зробив би, якби повернувся назад років на 30-40», — стверджує Михайло Воротинський із Полісся, що на Сосниччині. Та роки тільки додаються — недавно йому виповнилося 97.
Ненависть до ворогів у Михайла Павловича давня, ще армійська. Служити випало зразу після Другої світової.
— Перемога — кінець війні. Та не смертям. Коли ми були на розмінуванні — на ленінградському напрямку — хлопці гинули десятками. Кожен з них, як і я, ріс у війну. Набідувалися. Тільки б жити. А вони помирали. Щодня, — зітхає.
Як сам уцілів, й не знає. Каже: мабуть, просто пощастило, бо територія, на якій працювали, була буквально нашпигована мінами:
— А тепер ті, що там народилися, воюють проти нас. Німці під час окупації таких звірств не чинили, як зараз росіяни.
Про окупацію він знає не з розповідей — нацистські війська зайшли в Бендерівку (так раніше називалося Полісся) у вересні 1941-го: Михайлові тоді було майже 14. Вважав себе дорослим, бо перед війною вже заробляв трудодні у місцевому колгоспі.
Після звільнення Чернігівщини закінчив школу механізації. Тож, повернувшись зі служби, орав колгоспні поля вже не кіньми, як раніше — разом із двома братами, а трактором. У жнива пересідав на комбайн. Продовжував працювати і після виходу на пенсію. Має понад 50 років трудового стажу.
Та й взагалі — чим тільки не займався: ковальством, крив дахи в односельців, шив чоботи, фуфайки. Був час, коли чи не всі чоловіки в селі ходили в його картузах — шив і дарував.
— Якби це тепер, став би бізнесменом, — посміхається.
— Дім сам спроєктував і побудував, — додає дочка Михайла Павловича Віра. Вони з чоловіком переїхали до батька з Обухова Київської області.
— Чоловік — першим (він тут уже майже 10 років). Я — пізніше: допомагала дочці ростити дівчаток — двох наших внученят.
Попервах трохи непокоїлася: чи справляться чоловіки з хазяйством, городом і хатніми справами. Справилися. Бо зять — такий самий трудоголік, як і тесть.
З усіх робіт Михайло Павлович завжди особливо виділяв заготівлю дров. Дбав, щоб їх було із запасом — на кілька зим уперед.
Ще рік тому Михайло Павлович сам рубав дрова
— Минулого року онуки сфотографували, як він розколює колоди. Всі, хто бачив знімок, не вірили: невже дідусеві вже 96? — каже Віра Михайлівна.
Їй 71. Найменша з дідусевих дітей — Олександра — на 10 років молодша. Живе в Українці на Київщині. Троє старших синів (вони першими покинули батьківський дім), на жаль, покійні. Померли через хвороби. Нема і дружини — Валентини Петрівни.
— Вони побралися, коли батькові був 21 рік, а мамі 17. Вона працювала колгоспною ланковою. Трудяща. Неймовірно добра. Приїдемо допомагати, а вона: «Не поспішайте. Відпочиньте спочатку. Намаялися, мабуть, у своїх містах». Згадую і плачу.
Дуже мудра. Ладнала з усіма невістками. Завжди була на їхньому боці. Зяті її обожнювали.
Із батьком вони жили душа в душу. Ми збиралися влаштувати їм красиве золоте весілля. Та мама до нього не дожила. Всього пів року. Її не стало в 1997-му.
Батько був щасливий у сімейному житті. Може, тому й старість до нього не спішила. Ну й гени звісно. Його мама, наша бабуся, дожила до 92-х років.
Сам Михайло Павлович хоче дожити не до якогось певного віку — до Перемоги.
— Обов’язково доживе! — переконані рідні. Вони стараються дарувати дідусеві якомога більше уваги, щоб кожен його день був радісним:
— Правнучки вивчать нові пісні чи вірші і телефонують йому: «Дідусю, слухай концерт». Він посміхається, хвалить. Провідують коли хто може.
Усього в діда Михайла 7 онуків і 6 правнуків. На 97-й день народження з’їхалися майже всі.
— Святкували три дні, — посміхається моя співрозмовниця. — Бо батько переконаний, що насправді народився 16-го (так йому мама казала), а за паспортом — 19го. Гостей було чималенько. Навіть із Сосницької селищної ради приїжджали вітати.
— Бо іменинник дуже позитивний, компанійський. Любить людей, і цим притягує до себе, — додає Олександра Макаренко, діловод Західного старостинського округу, до складу якого входить Полісся.
Цікавлюсь, чи наливали дідусеві чогось міцнішого, ніж шампанське: на честь такої дати — не гріх.
— Аякже, — сміється Віра Михайлівна. — Тим більше що він — не любитель шампанського. А горілки може трохи випити. Каже: вона — найкраще, що є, і для апетиту, і для зігріву, і для тонусу.
— А як із куривом?
— На нього — табу з дитинства. Розказував: якось накурився з товаришами, і мати так «відходила», що й досі не хочеться.
— Може, дієта якась особлива?
— Дієти немає. Не готую хіба що гострого, жирного. Бо останнім часом у тата скаче тиск. І ноги болять. Минулого року він навіть без ціпка ходив, хоробрився. Та його сильно підкосила смерть третього сина (24 грудня буде рік, як його не стало). Хоча тримається, не здається.
— Замовляв якийсь подарунок на день народження?
— Просив: нічого не купуйте, не везіть — усе є. Повторював: усе, чого хочу, — здоров’я і Перемоги.
Запитую, яку зброю хотів би взяти в руки замість ціпка.
— Ну хоча б кулемет, — посміхається.
Джерело: газета “Гарт”, Марія Ісаченко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Воротинський, пенсіонер, довгожитель, Полісся, Сосниччина