Владислав Крижановський
У парку на лаві сиділа гарна жінка, в її' сумних очиах блищали сльози... Серце торкнуло - напевно, мати Героя. І не помилилося. Познайомилися. То була Валентина Крижановська, мама загиблого сина Владислава, офіцера, старшого лейтенанта. На захист Батьківщини пішли всі її рідні - чоловік і двоє синів. Владислав минулого року повернувся на щиті...
Того дня, 29 серпня, із сусідньої Августівки пані Валентина приїхала на День пам’яті захисників, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України. В Ічні відбувся меморіальний захід, на якому люди вшанувати пам’ять тих, хто віддав життя за м ир і спокій на рідній землі.
- Пані Валентино, розкажіть, будь ласка, історію вашої родини, якої так жорстоко торкнулася війна...
- 24 лютого 2022 року мій чоловік Юрій Іванович був удома, він - військовий пенсіонер. Йому зараз 51 рік. Старший син Сергій залишався в Києві на роботі. 26 лютого Сергій із батьком поїхали в Ічнянський військкомат, їх призвали і вони пішли воювати. Сергій 11 березня поїхав на службу, а чоловік - 15 березня.
Молодший син, Владислав, був у Харкові з дружиною. Сергій старший від Владислава на рік і сім місяців. Він закінчив
Харківський інститут танкових військ. Отримав диплом бакалавра. А 2018 року й Владислав вступив до цього ж інституту. Він народився 23 травня 1998-го. Повномасштабна війна застала його в Харкові. На той час йому виповнилося 23 роки. Курсанти з перших днів боронили місто від загарбників. Завдяки і їхній незламності окупанти Харків не взяли. 5 березня 2022 року відбувся достроковий випуск, і курсанти отримали дипломи та звання лейтенанта. Владислава направили в чернігівську Десну. А з липня 2022-го він уже був у танковій бригаді. Владик воював у Донецькій області на Бахмутсь- кому напрямку: в Костянтинівці, Часовому Ярі, Краматорську. Їхня танкова бригада звільняла Балаклею, Ізюм, Куп’янськ. Після успішного контрнаступу їх знову перекинули до Бахмута. За звитягу та хоробрість Владислава нагородили нагрудним знаком «За зразкову службу».
4 березня 2023 року Влада знову направили у Десну, а 5 березня він отримав звання «старший лейтенант». До речі, цього дня у Владика й Марини була друга річниця шлюбу.
Владислав та Сергій отримали відпуски, й вони помандрували в Карпати, в Буковель. Влад із Мариною, а Сергій із нареченою Іриною та її донькою. Повернулися 16 березня. Владик ще забіг побачитися зі мною і поїхав на службу... Я й досі уявляю його живого, усміхненого, натхненного, у ньому нуртувало море енергії, здавалося, міг гори звернути... І життя Владика у 24 роки тільки набирало обертів. Здавалося, стільки всього попереду... Владик був дуже позитивним. Не пив, не курив, не сварився. Займався спортом. Був надзвичайно відповідальним і цілеспрямованим. За рік війни устиг отримати неабиякий досвід.
- І міг би ще мужньо боронити Україну, зустріти Перемогу...
- Якби не трагічна доля... Після виводу військової частини з фронту Владислав проходив службу в 169 НЦ селищі Десна на посаді командира навчального взводу - був викладачем навчальної роти навчального батальону. 18 березня він загинув у навчальному центрі ім. князя Ярослава Мудрого (с. Десна). Цього трагічного дня загинув весь екіпаж танка.
Діти приїхали 15 березня до мене. Раптом Владик почав швидко збиратися разом із Мариною, бо на завтра йому потрібно було на службу в Десну. Напередодні діти хотіли в квартирі, яку винаймали в Острі, навести лад. 17-го ввечері Влад зателефонував, сказав, що у нього все добре і він їде додому. Та повідомив, що завтра мав бути вихідний, але призначили стрільби. А наступного дня близько чотирнадцятої години приїхав Сергій і повідомив, що Владика вже нема... Я не повірила... А Сергій каже, що у танку вибухнув снаряд. Про неполадки Владислав доповідав керівництву, але їм сказали усувати несправність. Загинули четверо воїнів.
Для нас це непоправні горе та втрата, як і для України, бо Владик був справжнім патріотом, відважним захисником...
Він дев’ять місяців пробув у пеклі, повернувся додому і тут загинув. Слідство триває до цього часу.
21 березня 2023 року Ічнянська громада з військовими почестями провела нашого сина в останню земну дорогу. Вшанування відбулося біля каплички Героям. А поховали ми Владислава в рідному селі Августівці, на кладовищі, яке навпроти нашого будинку...
18 вересня вже буде півтора року потому. Владислава нагородили орденом Богдана Хмельницького ІІІ ступеня.
Посмертно...
Чоловік зараз служить. Сергій воює. Моя мама живе в Ічні, одна сестра також, а інша - в Польщі. Я в Августівці мешкаю сама. Владиславова дружина Марина живе в Прилуках, але про мене не забуває.
Дружина Сергія Іра приїжджає до мене з доньками часто. Вона місцева, з Ічні. Полінка вже ходить до четвертого класу, а маленькій Емілії тільки два місяці. Я дивлюся на внучку, і в ній бачу риси і Владика, і Сергійка. Коли в Сергія народилася донька, він взяв її на руки й заплакав. Я питаю: «Сину, що трапилося?», а він каже: «Владика немає зі мною...»
- Ваші чоловік та старший син - теж героїчні воїни...
- Чоловік Юрій із Сергієм бойовий досвід здобули ще в АТО. Чоловік був прапорщиком, із 2000-го служив за контрактом у в/ч А 1479. У зоні бойових дій АТО/ООС бував регулярно, постачав боєприпаси військовим підрозділам. У цій повномасштабній війні Юрій, уже штабс-сержантом, воював у П’ятому Сумському прикордонному загоні швидкого реагування. Тепер він служить у Третьому Луганському прикордонному загоні.
Сергій має звання лейтенанта. У2016-2017 роках воював на Донеччині у складі 1 танкової бригади. А нині він - командир запасного взводу запасної роти 54 окремого розвідувального батальйону Оперативного командування «Північ» Сухопутних військ ЗСУ. Техніку знає досконало, оскільки навчався у Харківському військовому інституті танкових військ. Він показав себе в боях, тому до Дня захисника України торік йому Президент України Володимир Зеленський вручив відзнаку «Хрест бойових заслуг». Сергій також має відзнаку від Головного командувача ЗСУ Валерія Залужного «За взірцевість у військовій службі» І ступеня. Танковий підрозділ Сергія на початку війни стояв в Ічні
та брав участь у боях за наші села. У Крупичполі наші два танки билися проти чотирьох російських. Ворог тоді поніс втрати, але і Сергіїв танк був підбитий. Слава Богу, екіпажу вдалося врятуватися. Їх із поля бою вивезли побратими іншим танком.
- Ви зараз працюєте?
- Ні, я потрапила під скорочення, до того працювала у нашій військовій частині 17 років. Тепер удома, займаюся господарством, найбільше квітами. У мене 50 кущів троянд. Щодня ношу квіти до могилки, де стоїть пам’ятник Владику. На фотографіях він немов живий, дивиться й ніби усміхається...
У мене дуже гарні сини. Уважні, слухняні. Закінчили дев’ять класів школи у Дружбі, вони любили техніку, розбирали її і збирали, ремонтували, кріпили світлодіодні стрічки. До них всі хлопці приходили, щоб вони їм поприкрашали їхні велосипеди. Потім навчалися у Ніжині в агротехнічному коледжі - один на електрика, другий - на механіка. Далі Сергій пішов в АТО, згодом поїхав навчатися до Харкова. Владислав закінчив навчання в Ніжині, побув контрактником рік, потім також поїхав на навчання в Харків. Вони йшли один за одним. Сини, маю сказати, не всі шкільні уроки любили. Деякі вчителі казали - чи й вийдуть із них люди? А Сергій та Владик отримали по дві освіти й пішли захищати країну.
- Гарно ви їх виховали. Справжніми Людьми...
- Владик дуже поспішав жити. Він планував подорожі, багато їздив - де автостопом, де автобусом, де поїздом. Дуже любив екстрим, спорт. Займався фотографією, знімав пейзажі. Двох місяців не дожив до 25 років...
Сергієм та Владиком більше опікувалася я, бо тато весь час був на службі. Додому приходить - діти сплять. Коли підросли, почали більше спілкуватися з татком.
Як Владик загинув і я подзвонила чоловіку та сказала, що Владика немає, він був шокованим. А після поховання підійшов до мене і сказав: «Аби ти знала, як я себе картаю за те, що мало спілкувався з хлопцями...»
Дуже важко, сльози печуть.
А як пам’ятник поставили, взагалі часом дуже нестерпно. Приходжу, дивлюся на фотографію. Він там такий красивий, у формі. А на другому боці - із собакою, це фотографія з Бахмута.
У нас удома було два собаки - простої породи Тед і лабрадор Лорд. А Влад мріяв ще завести улюбленця. Не встиг. .. Коли син загинув, друзі-переселенці подарували мені німецьку вівчарку Бетті, саме так хотів назвати собаку Владик.
Одного разу Бетті втекла. Ми її шукали, і неймовірно - знайшли Бетті біля могили Влада. Тепер, коли я йду провідувати сина, вона дуже проситься взяти її з собою. А як чоловік буває вдома, вони завжди з Бетті ходять до Владислава...
Поки жива я та наша родина, пам’ять про нашого синочка житиме вічно.
Із Мариною передзвонює- мося майже щодня... Вона часто приїздить у гості.
Якби була можливість, я би віддала все на світі, тільки би повернути сина живим...
Джерело: газета “Трудова слава” від 19.092024, Людмила Забаровська, Віра Солодка
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Крижановський, загинув, військовослужбовець