Приносять здавати 15-22 господарів. Найбільше нині здають по 48 кілограмів огірків різного розміру. А ще два роки тому по 50 кілограмів здавали лише одних семисантиметрових - це найдорожчі огірки Нинішня їхня ціна 22 грн за кілограм, хоча у липні вони коштували 18 гривень Наталія Михайлівна розповіла, що у 2006 році вона з чоловіком вперше спробували вирощувати огірки на продаж.
Чоловікова сестра, що проживає у Долинському, якось обмовилась, що купили насіння і будуть здавати огірки. Як це? Тоді я здивувалась. Але купила насіння і зайнялись ми огірками. До нас доєднались ще З сім’ї і ми разом почергово через день возили здавати огірки аж у Велике Устя Якби це було сьогодні, то вигоди ніякої, а тоді ми заробили 3 тисячі і за ці гроші купили потужний ноутбук.
Тоді познайомились із закупником і домовились про співпрацю. І вже наступного року Наталія Михайлівна відкрила приймальний пункт у дворі батьківської хати у Сосниці, на В’юнищі. Охочих заробити було багато, в середньому 65 чоловік за день. Возили огірки не лише сосничани, а й господарі із Лав. Тоді огірки коштували по 14 гривень. З кожним роком ціна підвищувалась хіба на гривню і нині огірки коштують дуже дешево. Найдорожчі найменші 7 см - 22 грн., 9 см - 16 грн., 11 - 9 грн., це так нині, а починали сезон з 18 грн. за найменші. Об’єму додають переростки, тобто більші 11 см., але всі рівненькі, зелененькі. Таким чином за сезон господарі можуть заробити 10-11 тисяч гривень, це мізер. Ще два роки тому було і по 22-25 тисяч.
Тоді багато хто висаджував по тисячі насінин, це приблизно 5 соток. Зазвичай люди не підв’язують стебла, таких мало, а огірки стелються по землі, - розповідає приймальниця із Загребелля.
З лютого вона замовляє насіння. Беруть всі охочі. За цей рік розпродала більше 10 тисяч насінин. Всі перерахувала по одному, бо пачка приходить тисячна, а люди беруть хто скільки - по 100, 200 насінин, одиниці беруть тисячу. Ціна насіння висока, наприклад сорт «Сатина» коштував 1800 грн. тисяча насінин. Найдешевні були по 1400 грн. А сорти можна придбати різні: «Шакті», «Чайковський», «Кіпрія», «Пролекс», «Тріале».
Люди кажуть, що цього року спека не сприяла урожайності огірків. Тому рано вони посохли і здавати нічого, пенсіонерки приносять по 2-3 кілограми огірків різних розмірів.
Цього року приймальний сезон розпочали 6 липня. У 2022 - з 12, у 2023 - з 15 липня. А закінчували, наприклад у 2022-му аж третього вересня. А цього року доведеться вже незабаром закривати, бо більшість тих жіночок, які приносили огірки 11 серпня, казали, що вже навряд чи будуть приносити і просили розрахунок. За той день всі разом назбирали лише 100 кілограмів огірків 7 і 9 см, які забирає підприємець із Черкас. Звісно йому не вигідно ганяти машину, хоча ще є в нього одна точка у Мені. Другий огірковий сезон відкривати нема сенсу. Є одиниці господарів, хто садить огірки після того, як вибрав цибулю.
Але то вже невисокий урожай. Люди кажуть, що стебла відразу хворіють.
Огірковий сезон всі мають починати одночасно.
Дату посадки огірків рекомендують закупники, цього року всі висаджували 15, 22 і 23 травня, хто посадив раніше, не мав змоги здавати огірки, бо їх ще не приймали.
Крім огірків, ще можуть приймати листя хріну, дуба та щирець. У 2022 році охочих заготовляти листя хріну було багато. І хоч він коштував 3 грн. за кілограм, за один раз здавали на 500 і більше гривень. Були дні, коли всі разом за день заготовляли по 660 кілограмів. Хто ножем зрізав, а хто ламав і тоді складали в пучок та зв’язували.
Наталія Дворецька облік веде точний
Лінійка для вимірювання огірків
Стільки огірків принесли за день
Наталія Дворецька не просто приймає огірки, а й сама їх щороку вирощує. Були такі роки, що висаджувала 2 тисячі насінин, тобто засаджувала 10 соток. Жінка дотримується порад досвідчених городників, які рекомендують повертати огірки на одне й те саме місце лише через 4-5 років. Тоді всі стебла були підв’язані. Але, каже, урожай кардинально не відрізняється від тих, що стелються по землі. Більше він залежить від погодних умов. Якщо минулого року погода сприяла для огірків, то і урожай був високий і довготривалий у всіх господарів. П’ять 5-літрових відерець огірків минулого року поклала на прохання для своїх підопічних.
А ще сім’я Дворецьких - це дуже великі господарі, які трудяться щодня: спати лягають пізно, а прокидаються рано, мабуть, раніше півнів. На їхньому городі чого тільки нема. Довжелезні ряди помідорів різного сорту, баклажанів теж різного сорту, а перці які вже рясні! Розкішно стелються кавуни, є жовті сорти, не тільки всередині, а й шкірка жовта. Дині, каже господиня, не достигають, хоча сіє щороку і цьогоріч може спробує, бо вже на окремих ягодах шкірка змінила колір і стає рудою та шаршавою. А що вже казати про квіти! Вони радують око і на городі, і у дворі. Встигає жінка порати величезне господарство.
А як з любов’ю вона розповідає про заготівлю огірків - це її найбільше хобі. Тільки уявити 17 років нікого не образити, нікого не обдурити, бо приймання огірків - це постійна робота з грошима, з якісним товаром. Всі люди задоволені. І досі є господарі, які не лінуються і возять здавати огірки із В’юнища. Не кожному вдається стільки років співпрацювати і бути задоволеним від своєї роботи. Щасти вам, добрі господарі!
Джерело: газета “Вісті Сосниччини”, Олена Кузьменко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Сосниччина, Дворецька, огірки, заготівельники