Багато українських жінок уподобали виготовлення домашньої пастили. Хто для власного споживання, а для когось це захоплення стало власною справою. У Талалаївці теж проживає майстриня із виготовлення цих корисних і смачних ласощів Алла Володимирівна Дайнеко (інженер-технолог громадського харчування за фахом). Виготовлені нею набори пастили були лотами у благодійній лотереї Сніжани Скрипки, також набори відправлялись нашим воїнам-захисникам у посилках, організованих Центром ДЮТ. Завжди є бажаючі і придбати та поласувати пастилою.
Чому саме цю «солодку» справу обрала Алла Володимирівна — далі у її розповіді.
— Зацікавилася виготовленням пастили приблизно 3 роки тому. Раніше виготовляла тільки цукати. Захотіла спробувати виготовити і пастилу, багато передивилася відео в Ютубі. Зрозуміла, що процес виготовлення нескладний, але довготривалий, а було велике бажання зробити. Основа пастили — яблучне пюре, в якому багато пектину. Того року був великий урожай яблук, динь. Так що практикуватися було на чому.
— Які власні смаки пастили вже освоїли? Є у Вашому асортименті овочева пастила?
— Приблизно 20 смаків пастили виготовляю: яблуко, груша, ожина, смородина, малина, полуниця, кизил, обліпиха, лимон, абрикоса, вишня, банан, ківі, апельсин, грейпфрут, слива та ін.
Роблю тонку щільну пастилу. Багато смаків сама скомбінувала. Сама працювала над пропорціями, консистенцією, кількістю пюре, тривалістю сушіння. Беру фрукти і ягоди по сезону. У літньо-осінній — свіжі, а в зимовий — заморожені. Для основи пастили використовую яблука (солодкі сорти), можна і банани, але вони не дешеві і треба їх багато.
овочеву пастилу роблю тільки з гарбуза, з інших овочів не пробувала. У зимовий період для профілактики сезонних захворювань виготовляю пастилу з додаванням імбиру, лимона. Мені і моїм рідним до вподоби пастила із зелені — петрушки, щавлю, шпинату, м'яти. Роблю їм такі солодкі подарунки на свята, на гостинці. Чекають, який новий смак придумаю.
— Що найважче у процесі виготовлення пастили? Скільки часу займає?
— Не можу виділити щось конкретне, потрібна увага до кожного етапу. Виготовлення пастили триває від 8 до 18 годин, в залежності від температури сушіння та виду сировини. Готую пастилу з тих фруктів і ягід, які є на даний час, але без цукру, барвників, желатину, згущувачів, додаю лише мед із домашньої пасіки. Для приготування пастили я використовую електросушарку.
Пастилу можна приготувати як із пюре одного виду ягід або фруктів, так і змішати декілька. ось, наприклад, пастила з яблук — найпопулярніша.
Приготування: ретельно миємо яблука, виймаємо серцевину й хвостики. Потім яблука необхідно запекти в духовці або проварити до м'якості. охолоджені яблука подрібнюємо в блендері або протираємо через сито. В протерте яблучне пюре за бажанням додаємо різні смакові добавки — корицю, какао, інші види пюре. Викладаємо пюре на лист дегідратора, розподіляємо його тонким шаром (до 1 см). Якщо зробити шар пастили товстим, вона буде довго сохнути. Випаровування вологи залежить від температури й товщини пастили. З одного листа вихід пастили 50 - 90 г
— Як краще зберігати пастилу?
— Якщо пастилу правильно приготувати і висушити її при низькій температурі (40-45 °С), то вона зберігає свіжість та смак протягом 6-12 місяців, а також усі вітаміни. Волога — це ворог пастили. Вона може повністю зіпсувати її текстуру та смак. Зберігати готові рулетики пастили краще у щільних контейнерах, у прохолодному, сухому місці, можна загорнути у папір або пергамент. Пастила здатна вбирати аромати з повітря навколо, так що простежте, щоб поруч не було нічого з сильним ароматом. Також можна її зберігати і в морозилці. Продукт зручний у транспортуванні, не кришиться, не бруднить руки, тому зручний як ласощі для дітей. Яблучну пастилу можна давати діткам із 6-8 місяців.
— Які смаки пастили користуються попитом?
— Мені подобаються апельсинова, кизилова, з кислинкою, а друзям, знайомим більш солодкі. Щодо смакових вподобань, то в кожної людини вони різні, тож експериментую зі смаками, ніколи наперед не вигадую рецептів. Щоразу першою дегустую новинки сама, потім оцінку дають рідні.
Спіруліна — одна з останніх моїх добавок у пастилу. Пастила з неї буде до смаку тим, хто полюбляє з кислинкою. А ще вона дуже корисна.
— Чи додаєте у пастилу горіхи, насіння?
— Так. Це можуть бути грецькі горіхи, кунжут, насіння льону, соняшникове, гарбузове насіння, кокосова стружка. Але я не додаю їх у пастилу, а посипаю зверху. Вони надають пастилі більш насичений екзотичний смак.
А ще Алла Володимирівна полюбляє виготовляти фруктові, ягідні чіпси. Як зазначає майстриня, основним критерієм її захоплення є те, що кінцевий продукт натуральний, корисний і зроблений своїми руками. Новий сезон ягід і фруктів уже незабаром. і в планах у неї скомбінувати нові, незвичайні смаки пастили.
Замовити пастилу можна, звернувшись до Алли Володимирівни особисто, продаються ці солодощі і в магазині Юлії Пінчук.
Довідково:
СПІРУЛІНА (синьо-зелена водорість) — супер- фуд, який має багато поживних речовин і став популярним серед людей, які дотримуються здорового харчування. Вона містить вітаміни, незамінні амінокислоти, підвищує рівень гемоглобіну в крові, а також є джерелом легкозасвоюваного білка. За вмістом білка водорість перевершує м’ясо, квасолю, горох, нут, боби та сочевицю. Антиоксиданту бета-каротину в ній більше, ніж у моркві. За поживною цінністю спіруліна перевершує лососеву ікру та перепелині яйця.
ДО ТЕМИ:
Пастила — це натуральний солодкий десерт, який виготовляється шляхом висушування (дегідратації) за низьких температур пюре з фруктів або ягід. Пастила має м'яку текстуру та приємний смак і часто використовується як заміна цукеркам або іншим десертам. Вона може бути зроблена з різних видів фруктів, а також з овочів. Пастила є популярним десертом у багатьох країнах світу, зокрема в Україні, США, Туреччині, індії та багатьох інших країнах.
Саме слово «пастила» раніше звучало як «постила» пішло від рецепта, за допомогою якого її отримували. Яблучну масу змішували з медом і «стелили» по полотнах, які потім відправлялися в піч. Тобто пастила — це те, що постелили.
У різних країнах світу є свої цікаві поєднання з пастилою. У Франції запивають ігристим чи десертним вином, також вона може бути доповненням до морозива, молочного коктейлю. У Великій Британії пастилу поєднують із кавою з вершками. В Іспанії цей смаколик їдять з чорною кавою. У Нідерландах яблучна пастила смакує із зеленим чаєм з жасмином. У Марокко пастилу їдять як десерт, але іноді подають до м'ясних страв.
Перші згадки про пастилу в Київській Русі датуються XI століттям. У стародавні часи її використовували як ліки від кашлю та застуди, додаючи мед, різні трави та прянощі, які мали лікувальні властивості. Сучасна наука підтверджує корисні властивості пастили. У ній міститься велика кількість вітамінів та антиоксидантів, які сприяють зміцненню імунної системи і зниженню ризику застуди та інших захворювань.
Існує 3 види пастили: тонка щільна пастила (смоква), пухка або повітряна і зефірна. Українська пастила відрізняється різноманітністю смаків — від класичних яблучних та вишневих до екзотичних ароматів манго, банана, ківі та ананасів. Найпопулярніша яблучна, полунична, апельсинова та бананова пастила. Також пастилу виготовляють із додаванням смородини, чорниці, малини. овочева пастила виготовляється з морквою, буряком, помідорами, гарбузом, шпинатом.
Джерело: газета “Трибуна хлібороба”, Інна Половко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Талалаївка, пастила