«Мова, історія, література є надзвичайно важливими і їх потрібно знати усім. І навіть зараз, під час війни, треба відтворювати свою ідентичність, культуру. Це одне з тих речей, за що віддають життя українці. Ми повинні знати, хто ми!» - так говорить Марія Гирич. Вона працює в будинку творчості, веде різні гуртки, виготовляє з дітьми янголів, ляльки-мотанки з грудочкою рідної землі для ЗСУ. Створює альбом зі старих весільних фото, проводить з однодумцями виставку рушників і обряд старовинного весілля. І вважає, що кожен українець повинен прочитати книгу Івана Багряного «Сад Гетсиманський».
Марія Гирич народилась в Сосниці, в родині педагогів. Батько, Микола Петрович - учитель історії. Мама, Марія Олександрівна - початкових класів. І бабуся по батьковій лінії, Марія Миколаївна, теж все життя навчала дітей молодших класів. Окрім доньки в родини є старший син Ярослав, до речі теж історик. А ось з появою доньки вийшла повна несподіванка - всі чекали хлопця. У мами двоє братів, у татового брата двоє синів. І первісток Ярослав теж хлопець. Хотіли доньку, та всі казали: навряд чи буде. А коли дівчинка карими очима глянула на світ, батько в той час перебував у школі. І як тільки йому сповістили, що народилась донька, він сказав: «Буде Марія Миколаївна!»
Дівчинка ще до школи навчилась читати - її виховували методом мотивацій, і не тільки.
- В дитинстві мама мені казала: «Якщо навчишся читати і прочитаєш весь буквар - куплю тобі ляльку». Мотивація працювала - погуляю на вулиці і бігом до книги. Та в мене був ще один «великий вчитель» - це кропивка. Усього було. Уміла випробовувати терпіння, а воно ж не безмежне, - посміхається Марія Гирич. - Няньчив нас з братом і дідусь, коли ми хворіли. В мене з ним тісний зв'язок був. Іноді мама брала мене з собою на уроки. Як мені це подобалось! Вона поставить питання до учнів, а я на останній парті руку піднімаю - знаю ж відповідь. Та сиділа тихенько і все слухала. Ще в садочку ми часто вирішували з друзями - хто ким буде. В мене були такі бажання: президент, продавець «горілого» магазину в Сосниці і, на крайній випадок, вчитель, як мама, - з посмішкою розповідає Марія Миколаївна. - Вже після 6 класу прокинулась цікавість до журналістики. Пробувала писати статті, збирала портфоліо. В 9 класі брала участь у конкурсі молодих журналістів. З вчителем Лідією Іванівною Решодько готували роботи в Малу Академію і перемагали. З Ніною Яківною Хрокало готувались до олімпіад. Школу закінчила зі срібною медаллю. Далі хотіла реалізуватися в таких напрямках: філологія, журналістика і література. Тато хотів, щоб вивчала англійську мову. Я - ні. Наш клас був з поглибленням англійської мови. її було забагато - трохи втомилась від неї. Хоча знаю іноземну непогано. Можу подивитись фільм без перекладу і майже все зрозумію. За кордоном точно не загублюсь, - жартує Марія Гирич. - Поїхала вступати в Київ, в університет ім. Драгоманова. Там цікаво вийшло. Попалась тема «Зачарована Десна». Написала, а пізніше здивувалася сама собі. В протоколі вказали: неповна відповідь. Ну що я ще могла не розказати про цей твір? Та це вийшло на краще. Того року в Чернігівському національному університеті ім. Т.Шевченка відкрили факультет філології. Туди і вступила. Місто гарне - дуже подобалось. Додому близько. Закінчила з червоним дипломом за спеціальностями: українська мова та література, художня культура і зарубіжна література. Хотіла працювати тільки вдома. Повернулась у Сосницю, та на той час вільної посади вчителя ніде не виявилось. Запропонували працевлаштуватись в будинок творчості (тоді будинок піонерів). І вже 13-ий рік, як займаюсь з дітками в різних гуртках, - розповідає Марія Миколаївна.
Вона - людина творча! Діти люблять її і охоче займаються з нею. Наймолодшим 5, найстаршим 17, та усім цікаво. Гуртки різні: «Художнє слово», «Історико-краєзнавчий» і так далі. Зараз для п'ятирічок є гурток «Пізнайко» - це підготовка до школи. Там математика, англійська мова, розвиток мовлення. Для старших гурток «Образотворче мистецтво». Чого тільки не творили своїми руками за ці роки. А останні два роки свій труд присвячують в підтримку воїнів і ЗСУ Провели челенжд «Позашкілля колядує». Вивчили колядки, заспівали їх в організаціях і не тільки. Цукерки - дітям, гроші - ЗСУ Після того прийшла ідея провести вечір творчості. Директор бібліотеки Наталія Ващенко залюбки надала кімнату бібліотеки для заходу. Глядачам дуже сподобалось, як співали підлітки. Отримані кошти пішли воїнам. Згодом їх запрошували співати у музей О.Довженка на заходи. А ще своїми руками виготовляли захисникам обереги. Робили іграшки з фетру, янголяток, крутили мотанки-подорожниці. Це особлива лялька - вона з мішечком, куди кладеться грудочка рідної землі і обов'язується червоною ниткою, щоб повертались додому. Важливо, щоб робилась «подорожниця» саме дитячими руками. Брали активну участь у акції «Квіти для ЗСУ». Вчить дітей Марія Миколаївна і природу берегти. Долучались до збору сміття на річці Убідь біля будинку відпочинку. Збирали і біля дамби, у лісі біля «Соснового бору».
«Ми не просто мішки сміття зібрали, а ще й посортували його, помили купи пляшок і Аліна Авраменко відправила все на переробку. Прикро, коли знову бували на тих місцях і бачили, що люди знову залишали свої брудні сліди на природі. Не усвідомлюють, що екологію треба берегти. Це ж наш дім. Що залишимо нащадкам? Якщо нема бажання і можливості прийти разом з усіма на толоку, то просто прибери за собою - це і є твій внесок у чистоту довкілля», - говорить Марія Гирич.
Є в жінки особиста цікавість до української культури. Дороге серцю все, що глибоким корінням йде в минуле. Сторіччями знищували нашу справжню історію і культуру, щоб ми не знали, хто і що ми. Жінка збирає альбом зі старими весільними фото. Ця ідея почалась з бажання відтворити колишні обряди, коли виграли участь у проекті «Добре».
- Поряд з нами ще живуть люди, які є свідками минулих часів. Ми забуваємо про одне, що не владні над часом і свідки тих часів йдуть в засвіти. Тому важливо, навіть під час війни, зберегти ті свідчення. Ось, наприклад, багато думає, що українське вбрання - це саме те, в якому виступають на сцені останні півстоліття. А це зовсім не так. Кожен регіон України мав свої візерунки, одяг і все це відрізнялося. Зараз можна побачити, як вдягають старовинні вишиті сорочки просто так. Це зовсім неприпустимо. За правилами тих часів, то вийти в одній сорочці, ніби просто в білизні. Зверху обов'язково повинна бути спідниця або плахта - саме так носили.
Вдома зберігаю дві чоловічі сорочки. Одна батькова, в якій він виступав, коли грав на баяні. Друга дідуся. Добре пам'ятаю, як він дорожив вишиванкою. Завжди казав, що її треба вдягати тільки на великі свята. Обов'язково діставав її з шафи на День Перемоги. В тій сорочці його поховали - така була його воля. А вже значно пізніше ми знайшли в його оселі, в Коропі, ще одну вишиванку. Забрала її і тепер це найдорожча річ, що залишилася в пам'ять про діда. Є в мене весільний рушник, кроле- вецький. Вишитий червоними нитками по білому - дуже красивий. Від бабусі декілька рушників з узорами хрестиком і гладдю. В бібліотеці з Наталією Ващенко робили виставу рушників, мої «скарби» також брали участь. Ви тільки уявіть, яка енергетика в таких речах. їх шили вночі при свічках і каганці, стомленими руками. І в мене є близько семи вишитих речей, які одягаю. Та це сучасний, стилізований одяг - вишивка відрізняється. Дві старовинні сорочки купила собі цього літа. Одна з орнаментом Чернігівщини. Довго шукала на різних сайтах. Обирала, що мені подобається. Люди збирають старовинний одяг, реставрують, адже в основному він зберігався не належним чином і тоді пропонують його на сайтах. Часто вказують, що ця річ колекційна і носити її не бажано. Тільки для колекції. Зараз багато дискусій стосовно старовинного одягу. Хтось каже, що його взагалі неприпустимо носити - ми повинні його зберегти для нащадків. Є в мене подруга Уляна з Чернігова. Вона одягає автентичні строї і просто ходить у ньому, показуючи людям, як раніше одягались.
Вона молодець. Дивлюсь постійно її сторінку в соцмережах і просто милуюсь. Можливо в майбутньому разом зробимо якийсь проект. Наша історія, культура, мова, ідентичність дуже важливі і навіть зараз потрібно це відтворювати. Це одне з тих речей, за які віддають життя українці. Загарбники в першу чергу знищують музеї, бібліотеки, книги, переписують історію, міняють назви міст і населених пунктів. Тому мова, історія, література - надзвичайно важливі, їх треба учити і знати усім. Вдома маю близько тисячі книжок. Стівена Кінга прочитала ще в 6 класі. В дитинстві любила книги про персонажі слов'янської міфології, різних духів, демонів. Нещодавно придбала книгу Олеся Гончара «Собор».
Брату цей твір теж подобається. Улюблена книга «Мандрівний замок Хуала» британської письменниці Діани Вінн Джонс. Дуже люблю цей твір. Його іноді називають «антиказка», бо в ньому руйнуються всі стереотипи. В майбутньому хочу оновити свої книги Олександра Довженка, бо ті, що є, вже мають вигляд не дуже. Колись вчитель Лідія Іванівна казала, що в кожному будинку повинно бути мінімум дві книги - це «Біблія» і «Кобзар». А я кажу, що на Сосниччині має бути і третя книга - це «Зачарована Десна», - посміхається Марія Миколаївна. - А ще вважаю, що кожен українець повинен прочитати книгу Івана Багряного «Сад Гетсиманський». Зараз книги не є забутими. Якщо зайти на сайт, де продаються книги, то можна побачити, що їх розкуповують, скільки б вони не коштували. Є «Букток», де багато читачів. Там видання популяризують, описують. До мене діти часто приходять з книгою в руках - це тішить. Буває, що любов до видань настає тоді, коли зустрів «свою» книгу, яка просто поглинула. Колись з Оленою Савчук писала наукову роботу в Малу Академію наук України про Миколу Адаменка. Брали в бібліотеці книги, описували його твори.
Чомусь у мене склалась така уява, що його книга «Закон - тайга» вийшла не в той час. Варто б пе- ревипустити її знову. Ось би вийшла вона на початку двохтисячних і була б представлена в коронації слова, то обов'язково б отримала премію. Дуже хороше видання - читати легко і зрозуміло. Великий майстер слова нашого краю. Якось запрошували його на зустріч з дітьми. Після спілкування з ним ті спитали: «А Микола Петрович ще прийде до нас?» Ось так він умів залишати в серцях людей насіння своєї мудрості, яке неодмінно проростало. А як багато добрих справ зробив за життя. Його заслуга, що наша церква встояла на початку 90- х. Скільки він виховав поколінь дітей, які зараз по всьому світу !І пишуть, що пам'ятають його уроки та згадують тільки з теплом! Кімната-музей, що є в нашій гімназії - теж його справа,- розповідає Марія Гирич.
В світі ведеться, що маленька добра справа може розповісти про велике серце людини. Саме таке б'ється в грудях кароокої жінки. Вона любить дітей, людей, тварин і, особливо - котів. Такі ж почуття мають і батьки. На їхньому подвір'ї живе чотири коти і пес. Та з'являлись вусаті любителі мишей через різні випадки поступово. Колись забрали до себе доживати віку бабусю з Коропа, а з нею і її кота привезли. «Якось з мамою ходили дивитись на розлив і біля зупинки почули, як жалібно нявчало залишене маленьке кошеня. Кажу мамі: давай заберемо, хай просто в дворі житиме. Добре серце не витримало - підібрали і принесли додому. Назвали «Левчиком». Котик відразу правила свої встановив, чим виправдав ім'я Лев. Тепер улюбленець. А місяць тому діти мамі знову під- кидиша принесли. Знайшли пухнастика недалеко від отчого дому. І мама забрала - хай живе. Я мешкаю окремо, так і в мене раніше також два коти були - Стефан і Дрімко, якого всі діти на вулиці називали «патріотичний» кіт Він прийшов сам на мій день народження. Білий і мав очі синьо-жовті. Саме за цю незвичайнісь і нарікла дітвореча його такою назвою. А тоді майже в один час мене покинули - пішли з дому і більше не повернулись. Стефан старий, 10 років прожив. Як тільки сумувала за ними. А тоді знайомі підказали, що в реабілітаційному центрі для дітей інвалідів є кошенята. Пішла. А під ноги вибіг кіт і став лащитись до ніг. Розчулив моє добре серце і я його забрала. Тепер у мене є Семен - розумний і хороший, - щиро посміхнулася Марія Гирич.
Ну що тут скажеш - Семену дуже пощастило, як і решті, хто знайомий з дивовижною, розумною жінкою з великим, добрим серцем!
Джерело: “Вісті Сосниччини”, Наталія Матвієнко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.