Ніну Миколаївну Лободу поважають на Прилуччині та Ічнянщині. Як гарного педагога і досвідченого методиста, справедливого мудрого управлінця і як приємну, комунікабельну, красиву жінку. Після закінчення з відзнакою Прилуцького педучилища навчалася В Чернігівському педінституті. У Дружбинській школі Ічнянського району - одній із кращих - починала свою трудову педагогічну діяльність. Починала з любові до дітей, з прекрасних уроків, з пошуків новітніх форм і методів навчання. Крок за кроком опановувала секрети професії вчителя, а досвід дбайливо складала в скарбницю своєї душі та майстерності. Згодом набула й досвіду керівника, управлінця - працювала заступником директора з навчально-виховної роботи у Прилуцькій школі № 12, головним спеціалістом управління освіти Прилуцької міськради, завучем СШ № 15 Прилуцької виховної колонії. Має 41 рік педагогічного стажу.
Нині пані Ніна є консультантом Прилуцького Центру професійного розвитку педагогічних працівників - надає методичну допомогу з питань викладання зарубіжної та української літератури, української та іноземних мов, історії, права.
У спілкуванні вона завжди щира і легка, в методичних порадах вміє відділити зерно від полови, у дружбі - вірна та турботлива. Люди тягнуться до неї, бо з нею завжди цікаво і приємно.
Але, мабуть, лише дуже близькі до неї знають ще один, неочікуваний бік її особистості - її невпинний творчий неспокій, постійне бажання змінювати простір навколо себе при допомозі різних речей, вносити в цей простір красу та доброту, спокій, своє бачення життя та стрімко мінливого часу.
Я мала нагоду впевнитися в цьому (ми працювали разом у школі Прилуцької виховної колонії), а ще в тому, що всі її творчі захоплення і справи - оригінальні, неповторні, цікаві. І, повірте, заслуговують на увагу.
З творчим вогником і постійним бажанням творити вона жила завжди - це її звичайний природний стан.
З самого дитинства, з першого класу, вона навідувала Будинок піонерів, бо все хотіла знати та вміти. Швидко навчилася в’язати на спицях і одразу ж вив’язала собі кофтину - навіть з ґудзиками! Прекрасні речі, вив’язані її дбайливими руками, носять всі її родичі і друзі. В’язання вона довела до найвищої форми досконалості - сьогодні вона в’яже, навіть не дивлячись на виріб, а паралельно дивиться собі телевізор.
Ще одне хобі, яке завжди з нею - це вишивання хрестиком. Двом своїм донькам - Олені й Ользі - вона вишила весільні рушники, плаття, блузки з українським орнаментом, зятям Кирилу та Валерію - сорочки-вишиванки, як і чоловіку - Миколі Івановичу. Онучка Ліна теж захоплюється вишиванням - навчилася у бабусі.
Пані Ніна завжди обожнювала співати, керувала навіть хором у військовій частині, в якому співали солдати-строковики та працівниці частини. Любила декламувати зі сцени вірші, читала гумористичні оповідки і була режисером шкільного театру.
І є ще одне хобі у пані Ніни, мабуть, найулюбленіше і найоригінальніше з усіх, бо цим не кожен може займатися і займається - вона створює вуличні картини. з кришечок від пластикових пляшок. На парканах свого будинку в селі Августівка Ічнянської громади.
І це не просто хобі, це своєрідний вид мистецтва, який потребує таланту та значних умінь, художнього смаку і фантазії, часу й терпіння.
Ці «вишиті» картини на парканах звичайного сільського будинку милують людське око та викликають захоплення. До лебедів на воротях (пані Ніна зробила їх до 35-річчя шлюбу з чоловіком Миколою) приїздять фотографуватися молодята. Всі односельці збирають кришечки для створення ії нових декоративних робіт, а, буває, що й зовсім незнайомі люди приносять подружжю до двору мішечки з ними й просто перекидають через паркан.
Після того, як у 2018 році вибухнули склади поблизу села, пані Ніна вирішила зробити на паркані собаку, як головного охоронця оселі. І зробила. Спочатку намалювала в зошиті у клітинку схему, наче для вишивання хрестиком. В кожній клітинці - свій колір, відповідно до загального малюнка цього песика-охоронця.
А потім з’явилися на паркані інші «вишивки» - горобчики, що обіймаються, сім’я котів на даху, котрі споглядають зірки. А ще - білка, яку майстриня «зробила» з натури. Жива справжня білка постійно розгулювала по подвір’ю, гризла горіхи та роздивлялася навколо. Є ще й мультяшні герої, і куряче сімейство - півень, курка з дітками-курчатками. Вони всі - яскраві, позитивні, підіймають настрій і змушують щасливо посміхатися.
Всі ці «парканні» картини господиня створює разом з чоловіком - пан Микола відповідає за цвяшки і кріплення кожної кришечки, яка повинна знаходиться суворо на своєму місці і не порушувати загальний малюнок.
Пані Ніна, приїжджаючи в село, завжди намагається викроїти хоч годинку для створення своїх вуличних робіт. Викроїти між хатньою роботою, пранням, городами влітку...
У неї безліч цікавих ідей, вже зроблені малюнки-схеми, і кришечок повинно вистачити - вони всі розсортовані, розкладені по кольорах. Виявляється, що колір кришечок плас- тикових пляшок у кожної фірми, яка виробляє сік чи воду, різний - тільки у білих вона нарахувала 10 різних відтінків, як і в блакитних, червоних. І це добре, бо дає неосяжний простір для використання різних кольорів і відтінків, що робить картину більш виразною та неповторною.
Є на паркані і патріотичні «вишивки» - на прапорі карта України. А зараз майстриня працює над створенням картин «Квіти Перемоги» та «Уквітчана Україна».
На жаль, не встигла до морозів, тепер ось з нетерпінням чекає весни.
А в думках мріє створити ще й сільську, стародавню, таку шевченківську хату з лелекою, пишні кетяги калини, герб України ( «Україна понад усе!»), соняшники, козака з козачкою, білого коня, що скаче прямісінько у небо. А якщо парканів не вистачить, то є ще й літня кухня, ще й два сараї. І кришечок вистачить (є тисяч 50 в цілому) - а їх потрібно багато. На лебедів, до прикладу, пішло 3500, на соняшники (вона вже порахувала) піде до семи тисяч чорних, оранжевих, жовтих, зелених, причому, різних відтінків.
Віриться, що їй все це вдасться, бо у неї бойовий характер, характер справжньої українки. Енергійна, не байдужа до того, що коїться навколо неї, вона не звикла відступати, ніколи не відсиджується у сховку, а завжди на передній лінії. Там, де вона потрібна в цей непростий воєнний час.
З початком повномасштабного російсько-українського вторгнення вона варила у чотиривідерній каструлі борщі і каші для тероборонців, а волонтери приїздили за ними і везли за призначенням. Плете кікімори - кудлаті маскувальні зимові накидки для наших захисників, і для їх касок також.
Вона пишається зятями, що воюють на фронті, молиться за них і за всіх наших воїнів:
- Страшна ця біда для країни, страшна і велика. Щодня просимо Господа, щоб вернулися всі живими, щоб скоріше війна закінчилася, віримо в Перемогу..
Такий же бійцівський характер і у її доньки Олени, яка з початку війни виїхала з донькою за кордон, рятуючись від обстрілів Чернігова. Доля закинула їх на Кіпр. Олена створила там українську школу для переселенців - за освітою вона вчитель української та англійської мов, літератури. Навчає українській мові емігрантів, чиї корені пов’язані з нашою країною, співає, збирає гроші на ЗСУ, пропагує нашу мову, традиції, костюми.
Пані Ніна годинами може розповідати про свою маму і доньок, їх чоловіків, своїх внучат - Ліну і Макарка.Родина для неї - одна з головних цінностей у житті.
При цьому, переживаючи за кожного з них,вона не впадає у відчай і вірить у все найкраще - у неї просто не має для цього часу. Її рятують робота за професією, щоденні турботи про стареньку маму, численні хобі, якими радіє її душа.
Творча родзинка завжди прикрашає жіночу долю. З прадавніх часів українки робили на будинках кольорові розписи, прикрашали свої оселі вишитими картинами та квітами, плели мереживо, співали - це у них в крові.
Творча креативність - невід’ємна риса сучасної, сильної жінки, яка розмальовує, прикрашає нинішній суворий світ своїми уміннями і фантазією, своєю щирою ніжною душею. Щоб люди посміхалися, щоб життя ставало добрішим, щоб хоч на якісь миті можна було забути про війну і печалі.
Пані Ніна з нетерпінням чекає тепла - щоб почати створювати нові «парканні» шедеври у Августівці.
І щоб упорядкувати квітники біля свого прилуцького міського будинку, в яких росте велика кількість трояндових кущів, лілій, тюльпанів, ірисів.
Ця жінка вміє дарувати радість - своїм близьким і колегам, землякам і зовсім незнайомим. Вона робить це щиро і щедро.
Джерело: газета “Прилуччина + Прилучаночка”, Лілія Черненко. Фото “Суспільне Чернігів”
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Лобода, паркан, кришечки, Прилуччина, Ічнянщина