Діди і прадіди Олени Василівни і Сергія Павловича Родінових були сільськими. Батьки їх також у селах народились, але щастя шукали у столиці. Самі вони світ побачили у Києві, там жили і вчились, там створили сім’ю, але щастя своє знайшли на батьківщині предків - у селі Сергіївка Яблунівської сільської ради. Як шукали його кияни, що саме знайшли і чим готові поділитись з іншими, читайте далі.
Екскурсія господарством
Про хазяйку будинку № 18 на вулиці Покровській знають не лише у Сергіївці. Про неї і у газетах писали, і «Суспільне Чернігів» сюжет знімало. Киянка, яка перебралась у село, відкрила козину ферму і виробляє козиний сир - цікавий «екземпляр» для журналіста. Тож керівництво Яблунівської громади, щойно ми переступили ганок сільради, скерувало нас до Олени Василівни.
Хазяйка зустріла привітно і відразу запропонувала екскурсію. Ходили довго, бо територія подвір’я, яке складається з трьох колишніх, велика. Спочатку зайшли у молочний будиночок. «Тут молоко скисає, - пояснила господиня. - У скляній тарі, бо вона екологічна. Сир варю у каструлях з нержавійки з подвійним дном».
Поруч з будиночком - арка з виноградом. Недалеко серед яблунь заховалась пасіка - нова пристрасть Олени Родінової. Вулики багатокорпусні, пофарбовані у жовтий і синій кольори.
Йдемо звивистою доріжкою, вимощеною бруківкою, серед декоративних дерев і кущів, і несподівано на галявині виринає двоповерховий будинок. Красивий, немов з казки братів Грімм. У ньому подружжя живе.
Поряд з будинком - голландський пейзаж. Рівно скошена лука, тракторець і скирти сіна у оточенні алеї ялівців і дубочків (вирощених власноруч з жолудів, до речі!). Але Олена Василівна, хоч і ненавмисне, але відразу перериває мої мрії про Нідерланди, спускаючи на грішну землю: «Тракторець купили, бо багато місцевих хлопців періодично «сидять на стакані». І, бувало, поки тракториста звідти дочекаєшся, врожай сіна можна втратити».
Далі йдемо до улюблениць господині. Їх у неї - 21 дійна, інші - козлики, яких називає дітворою. Щойно заходимо за загородку, одна з кіз починає тертись об руку. «Це любителька ласки, - знайомить Олена Василівна. - Вони всі у мене ручні». Кози не прості, у кожної намішана кров англо-нубійської, заанен- ської і бурської порід. «Козлик - альпієць, - знайомить господиня зі ще одним улюбленцем. - Мама у нього 7 літрів молока давала. Очікуємо хорошого потомства».
Поряд з козами підтюпцем рухаються в’єтнамські свині. Їх діти мирно сплять у сараї після щільного сніданку. Далі - пташиний двір. На ньому - гуси, качки, кури...
Оглянувши домашній «зоопарк», сідаємо біля штучного ставочка. У ньому плавають карасі і коропи. І періодично купаються господарі і їхні гості, бо поряд зі зрубу побудована лазня. За ставочком - гірка, рясно обплетена декоративними рослинами. З гірки, якщо включити електрику, тече струмочок, або, як називає його господиня, водограй.
З центру столиці
Олена Василівна народилась на Подолі. Коли їй було 8 місяців, батьки отримали квартиру на вулиці Леніна - у самісінькому центрі, там, де зараз магазин «Українські ласощі». Там у комунальній квартирі з безліччю сусідів, на п’ятому поверсі вона і виросла. Батько її, Василь Якович, працював на заводі. У 40 років вирішив здобути вищу освіту, після чого став заступником начальника цеху. Мати Надія Андріївна мала вищу освіту товарознавця, працювала у ЦУМі.
Щоліта мала киянка приїжджала у Сергіївку до бабусі Ок- сенії і діда Якова. Поки батьки залишались у Києві, разом з бабусею, тіткою, двоюрідними сестрами і братами сапувала городи, що, зізнається, їй дуже подобалось. А ще у дитинстві її дуже вразило, що люди у селі живуть зовсім по-іншому - згуртовано. Дід і баба майже все робили разом. «Наприклад, крутили вірьовку, - згадує співбесідниця. - А у місті інакше життя, воно роз’єднує».
Вивчившись у Київському інституті народного господарства імені Д.С. Коротченка на економіста-фінансиста, працювала у фірмі, стала фінансовим директором, але задоволення від бізнесу, зізнається, не отримувала ніякого. Поки ним займалась, поки діти були маленькі, у село не приїжджала. А потім так захотіла, що попросилась до тітки пожити. Після того з Сергієм Павловичем вирішили придбати у Сергіївці земельну ділянку. Чоловік її так само - киянин, так само влітку жив у діда з бабою, але на Поліссі. З дитинства «хворіє» риболовлею. Любить ловити малих карасиків і випускати назад.
Доньці подружжя Наталії - 41 рік, сину Сергію - 34. Якраз перед війною, розповідає господиня про сина, Сергій Сергійович з дружиною і донькою поїхали у Таїланд, та там і застряли. Зараз перебрались у Польщу, але оскільки приїхали не з України, допомогу, як біженці, не отримують. Бабуся дуже скучає за онукою Нікою, тому недавно навіщала рідних у Польщі.
Пустили коріння
Світом подружжя киян-сергіївців попоїздили багато. Крім Польщі, були у Німеччині, Нідерландах, Бельгії, Іспанії, Туреччині, Арабських Еміратах, Індії, Таїланді, на Цейлоні. «Навіть на Мальдіви добрались, - сміється хазяйка. - Ще й недорого вийшло. Їхали з великою компанією, жили у три- зірковому готелі, під який переробили колишній табір американських військ».
Все красиве і передове, що бачили, втілюють у своєму господарстві. Ділянку купили більше 30 років тому, а остаточно переїхали лише, коли почалась повномасштабна війна. «Я раніше тут коріння пустила, - розповідає Олена Василівна. - А чоловік ще мотався у Київ, у нас там бізнес».
Починалось все з того, що з купленої ділянки Родінови вирішили здати на аналіз землю і картоплю, на ній вирощену. Бо тоді саме зірвалась Чорнобильська АЕС. Але, як пізніше виявилось, у Сергіївці дмуть переважно західні вітри, тому радіоактивну хмару, яка була на півночі, і не пригнало. «Здали у лабораторію на ринку, - пригадує господиня. - Коли прийшли за результатами, вони саме ту варену картоплю доїдали. «Де ви таку смачну картопельку взяли?» - спитали у нас, витираючи губи... Впевнившись, що тут нормальна територія, ми вирішили жити у селі. Приїздили влітку, ростили дітей. Спочатку завели трохи курей, бо я ж звикла до нормальної їжі. Що у селі росло, те нам бабуся на Київ передавала - то курочку, то гусочку. А колись передала живцем п’ятеро індиків. Так вони у нас на горищі нашого будинку на Леніна-14, просто у центрі Києва, жили!».
На придбаній у Сергіївці земельній ділянці спочатку вирубали хащі. Потім зарості акації і бузини вирубували вже поряд. «Земля тут чудова, - розповідає господиня. - Наростає все швидко, особливо - те, що не треба».
Побудували літній будиночок - 2 кімнати на 2 поверхи. Поки діти були маленькі, місця вистачало. «І діточки рос-ли, і хотілося приїхати сюди взимку, аби Новий рік відзначити. Щоб ми всі могли розміститись. По світу їздили, тож вирішили з чоловіком зробити таке, як там бачили».
А поки і далі приїжджали у Сергіївку лише на літо. Першим у село повернувся батько Олени Василівни.
Жив він на іншій вулиці і приїздив до подвір’я дітей, аби погодувати собаку. Пса привезли з Києва, аби доживав віку. «У місті вівчарка дуже захворіла, - розповідає жінка. - А коли перевезли сюди, пес ожив. Він бігав по периметру, охороняв двір. З’явилась шикарна «шуба», якої у Києві не було. І так він 2 роки щасливо прожив. Коли батько годувати вже не міг, ми просили сусідських дівчат варити псу кашу і годувати. Вони і досі нам допомагають».
Потім почали думати, куди дівати скошену траву. Донька запропонувала зробити пташиний двір. «Так, завдяки курнику, у нас омріяний будинок і побудувався, - продовжує розповідь Олена Родінова. - Тоді, якраз у країні була криза і будівельникам навіть кредити не видавали. А у мого колишнього однокласника була будівельна бригада, яку він довго збирав. Каже мені: «У мене є хороші майстри і якщо їм зараз не дати роботи, то вони розбіжаться і я потім їх не зберу. Давай я тобі хату побудую». Ми порахували, а у нас - лише третина від необхідної суми. А він:
«Не переживайте, поки ми побудуємо, ви заробите». І, знаєте, він, як у воду, глядів».
Паралельно з будинком будували і курник. «Вийшло в одну ціну, - згадує Олена Василівна. - Зять, коли побачив, що ми укорінюємось, поїхав на базар і купив десяток гусей. А я думаю: чим їх годувати, ми ж нічого не садили. Зерно ще можна придбати, а де взяти буряків? Коли це їду на Прилуки, дивлюсь - вся дорога всіяна кормовим буряком! Їжа на дорозі лежить! Зупинила машину і почала збирати буряк у мішок. З цього тваринництво і почалось».
Будинок звели за два роки. У ньому є спальні для подружжя і окремі - для сина і доньки, кухня-студія, а у підвалі - більярд, бо і Сергій Павлович, і його діти є затятими більярдистами, грають і виграють у різноманітних турнірах. А ще у будинку такі самі за формою вікна, як у київському будинку Олени Василівни.
Золоті кози
Поряд з ділянкою залишались хащі. В один з днів Олена Родінова подивилась на них, як на чудову кормову базу для кіз. Дві кізочки і козлика купували на Кіровоградщині - на фермі «Золота коза». З тих кізок вийшло стадо. Цапа господарка міняє через кожні два - три роки. Відбирає потомство за потрібними ознаками, досліджує, як передаються гени.
«Доїмо вручну, це принципово, - розповідає. - Бо шланги на доїльних апаратах миють хімією, а потім цю хімію їдять. Краще - дві чисті руки. Умивальник у мене просто у приміщенні, де дою. Воду підводила туди сама. З часом обрала більшу кількість тварин і меншу молочність. Бо коли, наприклад, коза 5 літрів молока дає, поки її видоїш - руки відпадають».
Спочатку молоко господиня пила сама. Рятувалась ним, бо мала підвищену кислотність у шлунку. Був період, коли, крім козиного молока, нічого більше не могла споживати. Так себе ним і вилікувала. Потім, коли молока стало багато, вчилась в інтернеті, їздила на курси (свідоцтва про успішне їх проходження висять на стінах у молочному будиночку), поповнювала базу знань.
- А можете назвати головні три відмінності козиного молока і сиру від коров’ячого? - питаю Олену Василівну.
- По-перше, козине молоко має більш лужне середовище, - відповідає без затримки. - А оскільки у нас організм, в основному, закислений, для правильного кислотно-лужного балансу необхідно його пити. По-друге, жирів у козиному молоці хоч і більше, проте вони мають дрібнішу структуру, тому легко засвоюються. Від молочних жирів дуже велика користь, хоч нас довго неправильно вчили споживати обезжирене молоко і масло. Але молочні жири нам потрібні, щоб виділялась жовч, щоб нормально функціонував шлунково-кишковий тракт. По-третє, якщо порівнювати коров’ячий і козиний сири, то другий твердіший, крихкіший. Такий сир можна терти на тертушці, розколювати на шматочки і смакувати, хто з чим любить - з грушею, виноградом або вином.
Сир, каже господиня, вона робить виключно для душі. І щоб рідних та знайомих порадувати. Аби продавати його у магазині, потрібні більші об’єми. І поголів’я, і, відповідно, молока. Адже, аби отримати лише 2 кілограми сиру, потрібно переробити 20 літрів молока.
«Прибуток починається зі ста кіз, - розповідає Олена Родінова. - А це - спосіб життя для задоволення. Хочу показати людям, що можна жити інакше, жити у своє задоволення, отримувати щастя від роботи. Тому я із задоволенням вітаю у себе всіх, з усіма готова ділитись своїм досвідом».
Джерело: газета “Прилуччина + Прилучаночка”, Андрій Бейник
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.