Змінювати своє життя легко в молодому віці. Важче все переінакшити, коли прожив пів століття. Проте війна не питає. Дев’ять років тому на Ічнянщину приїхала родина переселенців із Луганщини: Олександр Суворов та Олександра Чутченко. Зараз вони мешкають у Рожнівці, де купили хату. Розповідаємо їхню історію.
На великому подвір’ї одразу впадає в очі виноградник, де кожна струнка лоза дбайливо підв’язана. Сортів, каже чоловік, вирощує багато.
Пан Олександр гостинно проводить до винограду і знайомить із кожним сортом.
- Це Біанка, а ось росте Леон. Є Каберне - три сорти. Ось - Супер-Екстра, Мускат, Кишмиш, Солярис, Лора... З ранніх сортів урожай вже зібраний. Цьогоріч він неабияк щедрий. Залишилися пізні сорти - Віктор та Молдова, - розповідає Олександр Суворов. - Наступного року сорти ще буду додавати.
Господар вирощує виноград для власних потреб: з дружиною консервують, роблять варення та готують вина. А ще ягоди дають дітям - вони в Прилуках живуть. Мова про доньку Людмилу та її родину. Інша донька, Наталія, мешкає в Естонії - туди, до свого чоловіка, вона поїхала із двома синами після повномас- штабного вторгнення. Це вже друге її переселення.
- Наталія та Людмила - доньки моєї дружини Олександри, - уточнює пан Олександр. - Ми з нею зійшлися вже пізно, нам зараз по 60 років. Тому спільних дітей не маємо. Моя донька у Бєлгороді. Там теж гаряче... А жили ми на Луганщині, проте довелося переїхати сюди, на Ічнянщину. Моя мати була родом з Андріївки.
«Олександр - моє перше кохання»
Про це, посміхаючись, скромно зізнається Олександра Володимирівна. Олександр Вікторович дивиться на дружину закоханими очима, не відводячи їх, а потім говорить:
- І вона моє теж перше кохання. Що тут скажеш?
Й обоє розповідають що довго були не разом, у кожного - своя родина, а тоді знову зустрілися - і вже назавжди одне біля одного.
Олександра жила в Антрациті, а Олександр - у Красному Лучі.
- Нам тоді було по п’ятнадцять років. Як побачив її - і все. Закохався з першого погляду, - згадує господар, обіймаючи свою Сашу. - Це було як ми складали вступні іспити в енергетичному технікумі.
Потім разом вчилися, були в одній групі. Зовсім юна, красива Олександра й запала на все життя в душу Олександрові. Вона була веселою, дотепною, заводною, одним словом запальничкою, - так він характеризує свою темноволосу з блакитними очима Олександру. А ще з перчиком.
А через тридцять років побачилися на зустрічі одногрупників.
- Я тоді усвідомила, що завжди кохала лише Сашу. Відтоді вже десять років разом, - каже пані Олександра.
- Й досі шкодую про те, що коли навчалися, не розповів Саші про свої почуття. Бо не наважився, не був наполегливим. Тож цілих тридцять років - наче коту під хвіст, - додає Олександр Суворов, нарікаючи на себе. - Я одружився на іншій жінці, проте через десять років ми розлучилися.
- Я теж була одружена... Таке життя. Так склалася доля, - заспокоює його жінка.
- А тепер боїмося втратити одне одного. Наші діти вже дорослі, тож живемо для себе. Радіємо, що у нас усе виходить, що ми разом.
Коли зійшлися, жили у селищі Новопавлівці. Це теж Луганщина.
Приїхали у шльопанцях та з невеликою сумкою - і вже майже 10 років тут
- За своє життя де я тільки не був: пройшов і Крим, і Рим, - зауважує пан Суворов. - Ніякої роботи не боявся, тож тепер усе вмію.
Олександр працював на шахті. Олександра - у вугільній промисловості - переробляла гірничу масу. Отож, як обом виповнилося по 50 років - вийшли на заслужений відпочинок. Це був 2013 рік.
На початку 2014-го Олександру Суворову та Олександрі Чутченко довелося покинути свою домівку через війну. Взяли лише документи та необхідні речі, які помістилися у невеликій сумці. На ноги взули шльопанці - й сіли на потяг у Дебальцевому. Вирішили їхати на Ічнянщину, до родичів Олександра. У чоловіка в Ічні жила двоюрідна сестра Світлана, у Рожнівці - рідний дядько по матері Василь. Тож як-не як, у біді не залишать, чимось допоможуть.
- Спочатку думали, що все скоро закінчиться. Сподівалися: перечекаємо трохи, тиждень чи два, і повернемося, - розповідає Олександр Вікторович. - Але зрозуміли, що доведеться тут залишитися. З росією жити не будемо. А там, на Донбасі, стільки сепаратистів — жах...
Трохи пожили у Світлани, потім їм тимчасово дали кімнату в гуртожитку професійного ліцею. Вже тоді приїхали й дві доньки з онуками - теж полишили все, бо постійно жили в страху і під обстрілами. Як згадує Олександра Чутченко, в останній момент дітям пощастило вибратися з Дебальцевого, яке наступного дня розбили рашисти.
У гуртожитку переселенці довго не могли затримуватися, бо учні ліцею мали вже заселятися, адже розпочинався навчальний рік. Тож треба було думати про інше житло. Вирішили придбати своє.
Опускалися руки, але потім звикли до сільського життя
- Розглядали варіанти, де купити хату. Добре, що пенсію отримували. А то хтозна за що й жити, - каже жінка. - Але за неї хати не купиш. Тож довелося позичити гроші.
Зупинили свій вибір на будинку в Рожнівці, що напроти хати Олександрового дядька. Невдовзі його придбали і 1 вересня 2014 року вселилися - й на новому місці довелося почати все з нуля.
Переселенці зізнаються, що спочатку опускалися руки, довго не могли прийти в себе, адже там, на Луганщині, вони мали все, щоб нормально жити.
- У нас була квартира з таким ремонтом! - згадує пані Олександра. - Саша все своїми руками робив. Меблі хороші, нова сантехніка. Але пожити не довелося — війна.
Довго все упорядковували у придбаному сільському будинку. Взяли кредит, поступово робили ремонт, який, до речі, ще продовжується. Замінили паркан. Словом, господарювали на власному обійсті, щоб було затишно й комфортно.
- Посадили кущі смородини. Ростуть полуниця, малина, ожина. І сад є. Маємо свої яблука, груші, абрикоси. Кавуни смачнючі, - каже пані Олександра. А господар тим часом кладе на тарілку фрукти, виноград, ще й горіхи - арахіс. І пригощає.
- Вже другий рік вирощую арахіс на земельній ділянці, - додає Олександра Володимирівна. - Землі біля хати маємо до тридцяти соток. Тож і вирощуємо всього потроху, не тільки овочі та картоплю. А як так жити і нічого не мати? Ми мріяли, щоб усе своє було, з власної ділянки. Дещо з урожаю продаємо - додаткову копійку маємо.
- Я ще й виноградом тут захопився. Про його вирощування замислювався ще на Луганщині. Почав цікавитися з чого почати, - доповнює Олександр Вікторович, адже це його хобі. - Саджанці придбав в інтернеті і в Ічні на ринку.
Олександр і Олександра багато працюють. Кожен ранок у них починається о п’ятій, з кави, а потім - до справ, бо у селі роботи - не переробити.
Рожнівка переселенцям подобається. Кажуть, що гарне та чисте село. І вже звикли до сільського життя та вважають, що їхня домівка вже тут.
- Хочемо все до ладу довести. Ще сад та виноградник потрібно до зими підготувати, обробити. Тож так у роботі ми й відпочиваємо, - зізнається Олександр про наміри і обіймає свою Олександру, яку вже давно вважає своєю дружиною. - А ще плануємо офіційно зареєструвати наш шлюб.
Рецепт домашнього сухого вина із винограду від Олександра Суворова:
«Це проста та ефективна технологія. Немає нічого складного. Я беру солодкий виноград. Щоб не додавати цукор, цукристість ягід повинна бути не нижче 25%. Це перевіряю вино- міром. Потім добре переминаю руками спілі ягоди. Суміш залишаю на дня три-чотири - хай бродить. Зверху утворюється гарна «шапка» - це мезга.
Я її знімаю. Рідину розливаю в банки, встановлюю водяний затвор, і залишаю на 20 діб у темному місці з температурою 200. Потім зливаю через трубку. Там буде осад, тож це роблю акуратно, щоб осад не потрапив у трубку, бо тоді вино гірчитиме. Знову - під затвор. Потім, як утвориться осад, ще раз треба його забрати та розлити вино у пляшки чи в банки. І все - можна смакувати».
Джерело: “Трудова слава”, Світлана Череп
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Рожнівка, переселенці