У сім'ї Клубових із Пелюхівки зростало троє синів-соколів. Два з них, Павло та Олег, обороняли нашу країну від агресора. А тепер стали янголами. Їм обом довелося побачити жах війни тоді, коли були в зоні АТО. Під час повномасштабного вторгнення знову стали на захист України. Проте цього літа двох братів Клубових не стало: Павла підкосила тяжка хвороба, життя Олега забрали рашисти. І п’ятирічний Максимко пообіцяв помститися за смерть татка.
На фото - Олег Клубов
«Олег та Павло - мої два сини...»
- У мене на столі дві фотографії - Олега і Павла. У військових формах. Я постійно на них дивлюся. Обидва захищали нашу країну, - каже згорьована 80-річна мати, яка шукає в собі сили як жити далі. Павло, найменший із Клубових, пішов на небо 8 червня, а життя найстаршого, Олега, обірвалося 18 серпня під час штурмових дій позицій противника поблизу села Старомайорського, на Донеччині. Мати Лідія Миколаївна оплакує двох синів...
Три брати Клубови Олег, Віталій та Павло народилися і виросли у Пелюхівці. Хоча у кожного склалася різна доля, проте їх об’єднує спільна риса - любов до України.
Олег Клубов закінчив Будянську школу, потім Дружбинську. Далі навчався у Ніжинському культосвітньому училищі, відслужив в армії. Довгий час працював у лісництві, не спішив покидати свій дім. Однак пізніше, знайшовши роботу в Києві, все-таки наважився поїхати з рідної Пелюхівки. Там, у Києві, і зустрів своє кохання - Марійку та одружився з нею. Трудився у Підзембуді.
- Мої обидва сини, Павло та Олег, з перших днів війни воювали, - розповідає Лідія Клубова. - Павло брав участь у боях за Дебальцево, вивозив загиблих та поранених воїнів з аеропорту... Казав, що піде і Крим визволяти. Як почалася по- вномасштабна війна - знову обоє пішли воювати.Павлик захищав Ірпінь, Київ, далі - схід України.
Та життя 45-річного військовослужбовця Павла Клубова забрала не ворожа куля, не артобстріл на передовій, а страшна хвороба.
- А де Павло зміг дістати цю хворобу - я не знаю. У нього виявили онкологію, - плаче, не стримуючи своїх емоцій, мати. - Він у Києві помер і там його могила. Мого сина захоронили як воїна на алеї Геро їв.
Олег зробив свідомий вибір.
«Бо він воїн, він солдат»
- Олег чи не кожні вихідні з родиною до мене навідувався. Весь час казав: «Я приїхав до себе на батьківщину. Дуже любив свою Пелюхівку», - згадує Лідія Клубова. - Він і на городі працював, і дрова заготовляв - все робив. Надійний та відповідальний.
Зауважу, що Лідія Миколаївна теплими словами відгукується про свою невістку Марію - дружину 54-річного Олега.
Вона згадує, що коли син був в АТО і його відпустили додому - тоді пара й одружилася. У Пелюхівці весілля згуляли. Це було 19 серпня 2015 року.
Марія родом із Донеччини, проте вже понад двадцять років мешкає у столиці. І коли, бувало, в Олега Володимировича запитували як він познайомився із майбутньою молодою дружиною, яка від нього молодша на сімнадцять років, він з гумором відповідав: «Узяв у полон».
Згодом у родини народився спільний син Максимко. Олег, який разом з Марією виховували її сина від першого шлюбу, почувався неабияк щасливим.
- Коли росіяни вторглися на нашу землю, ми у той час з Олегом та дітьми були у Пелюхівці. Разом рахували танки і передавали «куди потрібно», - розповідає про чоловіка Марія КЛУБОВА. - Він дуже переживав за долю країни.
У вересні минулого року Олег отримав повістку і пішов воювати. Вдруге йому довелося взяти в руки зброю, бо країну треба визволяти. Це був його свідомий вибір. Бо, як каже мати, інакше й бути не могло, адже він солдат, він воїн. І справжній патріот.
Не зупинили Олега і вмовляння дружини, яка більше року його чекала з АТО, а потім їх знову розлучила «повномасштабка».
- Казав, що пішов боронити землю заради Максима. Щоб син жив у мирній та вільній країні, і щоб йому ніколи не довелося воювати, - розчулено ділиться пані Марія.
Спочатку пройшов навчання на Гончарівському полігоні, потім у Львові. А через місяць Олег Клубов - старший солдат, розвідник взводу протитанкових ракетних комплексів одного зі стрілецьких батальйонів, уже воював на Донецькому напрямку.
«Мій третій, Віталій, у росії»
В Олега від першого шлюбу є син Ігор, йому 28 років, живе в Криму. Але з лютого 2022 року у Лідії Миколаївни зв’язок з ним перервався. І бабусі тепер нічого не відомо про внука, хоча раніше Олег з ним спілкувався.
Далеко від рідної домівки доля закинула середнього із трьох синів Лідії Клубової — Віталія.
- Віталію 51 рік, у росії живе. В Якутії. Майже тридцять років там. Там і його родина. Після закінчення морехідного училища туди направили Віталія на роботу. Залишився. Він у мене судномеханік. Плавав по річці Лєні. Зараз не може приїхати, хоча щороку, до повномасштабно- го вторгнення, під час відпустки в мене з невісткою бував. Нині часто телефонує. Каже, що не дивиться кацапські новини, бо там одна брехня. І вболіває за рідну Україну, знає що тут відбувається, - розповідає мати.
Мати згадує, коли щоразу Віталій приїжджав із далекої Якутії до батьківського порогу, жодного разу не говорив російському мовою, лише своєю, рідною - солов’їною, якою навчили розмовляти з самої колиски. Наразі Лідія Іванівна бідкається, що з 22-го року не бачила свого Віталія. Каже, добре, що може спілкуватись із ним хоч по телефону.
«У день річниця нашого одруження Олег не зателефонував. Значить щось сталося»
Лише один-єдиний раз рідним пощастило побачити та обійняти свого Олега тоді, коли 8 квітня приїхав у коротку відпустку. Зустріли разом Великдень і знову провели свого воїна на фронт.
Не судилося йому попрощатися із братом Павликом - не відпустили зі служби. Тоді Олег тяжко переживав, дуже плакав, що не зміг провести брата в останню земну дорогу.
Олег часто телефонував і матері, і дружині. Постійно вони отримували від нього вісточки з фронту. Проте, зазвичай, подробицями з передової з рідними не ділився, беріг їхні почуття, щоб спали спокійно. Одне, що говорив: «Ми там не у шоколаді, але покинути своїх побратимів і повернутися додому я не можу».
- Я знала, що Олег із хлопцями були на передовій, утримували позиції. Завдання виконували вахтовим методом: дві доби через дві, - розповідає пані Марія про те, як загинув її чоловік. - Того дня Олег теж був «там». Через декілька годин його мали змінити. У цей час ворожий дрон відслідкував бійців і почав кидати гранати. Декілька хлопців отримали поранення. Мій Олег загинув. Це було 18 серпня.
Марія чекала дзвінка від Олега і того дня, і наступного. Адже 19 серпня у них була річниця подружнього життя і дружина вірила, що чоловік обов’язково вийде на зв’язок, знайде можливість аби зателефонувати. Але Марія так і не дочекалася. Відчуваючи, що щось сталося, жінка почала «бити на сполох». Вона набирала різні номери Олегових побратимів, які в неї були записані. Ніхто нічого не знав. Вже ввечері командир повідомив Марії, що Олег не повернувся із завдання. А 20 серпня родина Клубових дізналася, що він загинув. Страшну звістку повідомили дружині Марії.
- Він був найкращим у світі батьком! Як нам жити без нього - не знаю. Він був нашою підтримкою та опорою. А Максимком він взагалі дихав, - зізнається пані Марія і додає, що аби не зійти з глузду після похорону вийшла на роботу. - Не можна описати словами те, що я відчуваю. В середині порожнеча. Тримаюся заради дітей.
А Максимкові у грудні буде п’ять років. Хоча,здавалося, ще зовсім він малий, проте розуміє, що у країні війна і його татка вбили рашисти.
- Син дав обіцянку: коли виросте - помститься ворогам за смерть татка, - каже Марія Клубова. - І це слова п’ятирічної дитини.
Лідія Миколаївна досі з болем і сльозами згадує той день, коли не стало Павла, а потім - й Олега.
- Чоловіка Володимира Корнійовича тринадцять років як немає. Синів поховала. Тепер живу одна. Приїжджає Маша, Максимка привозить. Не забувають. Всіляко підтримують, - з болем говорить Лідія Миколаївна. Її материнську скорботу пережити не можливо. Хоч і життя продовжується, не зважаючи на важку втрату, проте рана болить у рідних, і не загоїться ніколи.
- Я не вмію без нього жити, - додає Марія Клубова.
- Олег нікого не ображав, й слова поганого ні на кого не сказав. Усіх, любив і його поважали. Але найбільше любив Батьківщину, - плаче мати. - Хотілося б, щоб ніколи не забули подвиг загиблих героїв, які віддали своє життя за Укра їну.
Джерело: газета “Трудова слава”, Світлана Череп
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Клубов, військовослужбовець, Пелюхівка