Романа Шишка багато хто знає у Талалаївці. Пам'ятають його батьків — Володимира Христантовича і Надію Дмитрівну, шанованих людей серед односельців, старшого брата Сергія, який після закінчення школи обрав спеціальність військового. Після виходу на пенсію живе у Ічні. Знають його молодшого брата Дмитра, який живе тут, в Талалаївці, а з початку повномасштабного вторгнення росіян займається волонтерством.
На фото Роман ШИШКО із мером Харкова Ігорем ТЕРЕХОВИМ 14 жовтня 2022 року
Середню освіту Роман здобув у Талалаївській середній школі, а після її закінчення вступив до Сумського вищого артилерійського командного училища. Тоді, у 80-х, було престижно навчатися у військових училищах. Отож, багато наших хлопців, які добре вчилися і мали чудову фізичну підготовку, ставали курсантами військових училищ. Пам'ятаю, як на шкільних вечорах — зустрічах випускників (на початку лютого щороку) Анатолій Іванович Сердюк, вчитель початкової військової підготовки, з гордістю називав юнаків, які свою подальшу долю пов'язали з військовою справою. А стати дружиною військового у ті часи було мрією багатьох дівчат...
По-різному складалися долі тих, хто став професійним військовим. Понад п'ятнадцять років Роман віддав службі в армії, п'ять з яких він прослужив у десантно-штурмовій бригаді в Німеччині. Змінювалися життєві цінності. Завершивши у певний час військову кар'єру, Роман облаштовує життя у прикордонному Ковелі. Організовує власний бізнес. І все було б чудово, якби не війна...
Як офіцер із досвідом, на захист України Роман став із перших днів повномасштабної війни. Кого де застала війна: когось у подорожі, когось вдома у ліжку.
— Я перший день війни зустрів на українсько-польському кордоні, — згадує Роман. — Мене о 5:30 розбудив телефонний дзвінок знайомого, який запитав чи тихо у нас? А 26 лютого я пішов у військкомат, сказав, що вже вдома і чекатиму виклик. А вже 27 лютого я зарахований у Волинську тероборону на посаду командира взводу. Тоді формувався Ковельський батальйон. Йшли не за посадами і не грошей заробити. Мета одна — захист рідної землі.
У мене у взводі були хлопці різних професій — робітник, лісник, водій. Це і молодь, і чоловіки до 60 років та старші. Навчав їх усьому: як пораненого нести, як облаштувати блокпост, як поводитися з бойовим комплектом, як воювати з ворожим десантом. Особливо вчив орієнтуватися на місцевості. Згадував закони фізики, астрономії. Хлопці казали, навіщо це нам? А пізніше, уже в боях, зрозуміли, наскільки ці знання необхідні.
Його бойовий шлях з початку повномасштабної війни — тероборона Ковеля, Рубіжне, Луганськ, Харківщина. Командир взводу мінометної батареї, замкомандира 226-го окремого батальйону 127-ї окремої бригади ТрО ЗСУ.
З кінця березня Роман і його побратими воюють на позиціях у Бахмуті. Перед Великоднем, внаслідок ворожого обстрілу з гранатометів, Роман отримує відразу кілька поранень. Зараз він перебуває на лікуванні у госпіталі. Там і отримав повідомлення, що його нагородили медаллю «Ветеран війни». Та незважаючи на поранення, він планує якомога швидше повернутися у стрій, до своїх побратимів. Бо їх чекає дуже важлива робота.
Приємною новиною для земляків, а Роман має в Талалаївці друзів і багато знайомих, стала звістка про нагородження Романа державною відзнакою. За особисту мужність і самовіддані дії, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності україни, вірність військовій присязі, указом Президента україни Володимира Зеленського № 803/2022 від 28.11.2022 року Шишко Роман Володимирович — майор, нагороджений медаллю «За військову службу Україні».
Виявилося, що ця нагорода не єдина за час повномасштабної війни. Має майор і відомчі нагороди: медаль «За оборону рідної держави», «За оборону міста-героя Харкова», ордени «За мужність і відвагу» і «Єдність та воля». За сумлінну співпрацю, взаємодію, бойову братерську підтримку, самовідданість, особисту мужність, високий професіоналізм Роману Володимировичу від Міністерства оборони України оголошено подяку з врученням нагрудного знака «Бронзовий Хрест». Є і особливі пам'ятні нагороди — медаль «Святого великомученика Юрія Переможця» від Митрополита Київського і всієї України — Епіфанія за заслуги перед Помісною Українською Православною Церквою та побожним народом та медаль від Харківської єпархії «За старанні труди на славу Святої Православної Церкви».
— Твій позивний «Rim» — чому саме такий?
— Мій позивний сам розшифровую і як «Роман і многая», і як «Роман і мої (підлеглі)». Ще у мене позивний «Волинський сирота», це тому, що я часто випрошую необхідне для моїх воїнів.
Я сам люблю давати позивні. За ним уже нікого ні з ким не сплутаєш. Народ скаже — як зав'яже! Зараз у мене не одна сотня підлеглих, уявляєте скільки Микол, Іванів, Олександрів? А так коротко і ясно.
— Хто підтримує тебе у цей нелегкий час?
— Два батальйони. Мій військовий і «батальйон підтримки» — це рідні, друзі, близькі з Ковеля, Чернігова, Львова, Івано-Франківська, Дніпра, з-за кордону. А ще багато наших волонтерів. Усіх, хто щось робив для нас, допомагав, я запам'ятовую. Зустрічаюся з ними, нагороджую їх.
— Є свій оберіг?
— Є і не один. Як ішли штурмувати Нову Гусарівку, то знайшов у посадці, де були наші із мінометної батареї, наш прапор. Я залишив його собі і пообіцяв, після перемоги віддати тим хлопцям. А поки що він зі мною, між бронею і спиною. Також є у мене дві ляльки-мотанки, сестрички. Одна зі мною, друга у Ковелі. А в моєму військовому автомобілі є хрест із чотками, подарований мені класним керівником молодшого сина, який передала її донька з Америки. Для себе вирішив після Перемоги передати багато речей, фотографій у наш Ковельський краєзнавчий музей. Ще багато рашистських трофеїв є, теж віддам у музеї, для історії буде (мої підшефні музеї у містах Зміїв і Чутове).
— Найважчі моменти у війні для тебе?
— Для мене найважче — це хоронити своїх бійців. Батькам загиблих ніколи не кажу «співчуваю». Я просто вибачаюсь перед ними і кажу: «Вибачте, що не доучив вашого сина.» Після кожного бою роблю «розбір польотів» — чому так зробили, а було б правильно так, вказую на помилки. Тоді б не трапилося б горе. Адже ці помилки — це чиєсь здоров'я, а навіть і життя.
— З тобою воюють твої друзі?
— Один мій друг, майор, служили в одному полку, потім у бригаді, були на різних посадах. Ми з ним воювали у Харківській бригаді. Він був психологом. Було важко. Тому я був у нього його психологом. Зараз він на заході Україні. А взагалі у мене небагато друзів. Головне, що вони справжні! Колег ціную по їх роботі.
— Що найбільше цінується зараз у чоловічій дружбі?
— Мій принцип: сказав — зробив. Якщо не можеш виконати — не обіцяй, не давай порожніх обіцянок. Адже на тебе розраховують, а ти підводиш. А під час війни це дорогого коштує. Отже у чоловічій дружбі — це відповідальність за свої слова, за свої вчинки.
— День війни, який тобі запам’ятався?
— 5 червня. Це день народження мого молодшого сина Богдана. Той рік йому виповнилося 20. Я його зустрів з автоматом і мінометом. Саме того дня був штурм Нової Гусарівки.
Ще запам'ятався квітень 22-го. У Харкові нічого не працює. Тоді говорили, що з 1,8 млн населення залишилося 400 тисяч. За ніч 8-12 ворожих ракет на місто. А Харків тримається, всі люди згуртовані. Я закохався у це місто, в його героїчних людей. З гордістю називаю себе волинянином, чернігівцем, а тепер додаю, що я і харків'янин.
Є у мене пам'ятне фото, пов'язане з Харковом. 14 жовтня до Дня захисника України мені було дуже приємно отримувати Почесну грамоту і медаль «За оборону рідної держави» від Харківського міського голови Ігоря Терехова. Думаю, що пам'ятних днів додасться.
На фото Роман ШИШКО з бійцями зарубіжного добровольчого батальйону
— До чого найважче пристосуватися на війні?
— До всього можна пристосуватися. Ти навіть не знаєш, на що здатний твій організм. Я з дитинства боявся кладовищ, покійників. А зараз — ні. Психічне навантаження зовсім інше. Просто розумію, що своїх полеглих побратимів треба провести з гідністю. На кладовищі не люблю промовляти довгі слова прощання, дякую батькам за сина, якого виховали вірним присязі й Україні. І вручаю батькам нагороду сина.
Не люблю варену кукурудзу, але буду їсти її, якщо нема чогось іншого. Це війна, треба виживати. У війну починаєш цінувати маленькі побутові дрібниці — їсти виделкою, покупатися під душем, хоч трішки полежати у тиші.
— Як будеш відзначати Перемогу?
— Поки що над цим не задумувався, адже йде війна, болять втрати. Думаю, що відразу відсвяткуємо з побратимами, друзями з Волині. Після Перемоги — повернутися до сім'ї. Зніму із себе весь військовий одяг, одягну найпростіші шорти і майку. І — відпочиватиму! А зараз мене чекає мій джип, зброя і підлеглі, за яких я відповідаю.
— Після війни куди буде твоя перша поїздка?
— У мене багато добрих знайомих за кордоном, які дуже допомагають мені і моїм побратимам. На війну я йшов підготовленим морально, і у плані спорядження теж. Життя моє ніколи не було однотонним. Я і горів, і топився, тепер ще і з рашистами воював!
Із Франції друзі мені і моїм хлопцям передали такі необхідні тактичні окуляри, наколінники, налокітники, інше військове спорядження. Підтримують нас і з Польщі, Грузії. І в гості всі запрошують. Куди поїхати — після перемоги буду вирішувати. Зараз головне — бити ворога і нещадно виганяти його з нашої землі.
Головне, що хочеться побажати нашим захисникам — якнайшвидше перемогти ворога і повернутися додому живими! Так і Роману бажаємо повернення додому, де його чекають дружина Людмила, сини Ярослав і Богдан.
Інна ПОЛОВКО, “Трибуна Хлібороба”
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.