Микола Федорович Топчій із Понорниці - один із тих, кого війна нарекла Героєм. Навіки. Посмертно. Старший лейтенант отримав мінно-вибухову травму під час виконання бойового завдання поблизу Бахмута. Серце офіцера, люблячого чоловіка, тата і дідуся перестало битися 3 квітня.
Скільки тільки життів уже згасло поблизу Бахмута, котрий давно став символом смерті та невимовного болю. І здається, що кінця-краю нема цьому всьому страхіттю, яке ввірвалося на нашу землю разом із росіянами. Ми, українці, хоч і не хотіли війни, але мусимо воювати, брати до рук зброю, оборонятися, а за волю, за свободу платити аж занадто дорого: життями наших захисників.
Квітень 2023 року навіки залишиться в пам’яті жителів Понорницької громади місяцем скорботи і трауру: відразу трьох земляків на щиті зустрічали люди. Серед загиблих і понорничанин, 54-річний Микола Федорович Топчій. У Понорниці минуло його босоноге дитинство. Тут він одружився, створив сім’ю. Разом із дружиною Іриною Лаврентіївною дали життя двом донькам. Тут, у рідній землі, понорничанин знайшов свій вічний спочинок. У пам’яті земляків Микола Федорович назавжди лишиться добрим і безвідмовним чоловіком, який завжди міг виручити і допомогти. А ще про нього згадуватимуть, як про Героя-за- хисника, котрий потрапив до самісінького пекла і з якого так і не зміг повернутися.
Микола Федорович ще на початку серпня минулого року отримав повістку. Він був призваний до Національної академії сухопутних військ імені Гетьмана Петра Сагайдачного, що знаходиться у Львові. Після підготовки старший лейтенант був направлений до окремої 54 механізованої бригади.
- Чоловік чекав повістку. Він же в мене офіцер. На навчання потрапив до Львова. Розповідав, що там його готували на командира взводу. Неодноразово говорив, що його обов’язок - захищати батьківщину, родину, - говорить дружина загиблого захисника Ірина Лаврентіївна. - Він не говірким був, мало що про службу розповідав, тож я небагато про його військовий шлях знаю.
Навчання понорницького офіцера недовгим було: трішки більше місяця. А потім - пекельна Донеччина. А там - війна, справжнісінька, та, яку ми воліли б ніколи не бачити. У своїх коротких телефонних дзвінках до найрідніших Микола Федорович багатослівним не був. Та що там конкретизувати, Ірині Лаврентіївні все без слів було зрозуміло...
- Побув він трохи на Донеччині, і знову їх до Львова відправили, - згадує дружина. - Цього разу мого Миколу Федоровича готували на командира роти. І ось знову після навчання їх на передову відправили, на Бахмут. За ці вісім місяців ми жодного разу так і не бачилися, йому як офіцеру не давали відпустку.
Микола Федорович намагався щодня дзвонити дружині. Телефонував, аби родина не переживала. Та хіба можна бути спокійним, коли рідна людина на війні, коли на кону її життя! Ось і Ірина Лаврентіївна та їхні доньки з першого дня, коли їхній чоловік і тато на війну пішов, постійно, як кажуть, на нервах, у переживаннях і молитвах за рідну людину.
- У двадцятих числах березня чоловік каже мені, що тиждень із ним зв’язку не буде. Попередив, щоб не хвилювалася, - розповідає дружина. - Перші кілька днів я більш-менш спокійною була. А потім і переживати стала. Його телефон мовчав. Тож подзвонила замкомандиру роти і дізналася, що чоловік тяжко поранений, у госпіталі знаходиться.
Коли саме Микола Федорович опинився в госпіталі, дружина не знає. Хтось казав, що 23 березня він поранення отримав, чула жінка, що і 24. Та про те, що чоловік отримав смертельне поранення, що в лікарні знаходиться, дружині ніхто й не повідомив. І якби не власна наполегливість, то, зізнається, що ніхто б їй про те, що чоловік при смерті, і не сказав.
- Коли подзвонила у лікарню, то мені сказали, що роблять усе можливе для його лікування, але в якому він стані, ніхто не казав. Та згодом одна з медсестер зізналася, що у нього стан вкрай тяжкий, можливо, що він і не виживе. Йому було зроблено п’ять операцій. Але з коми він так і не вийшов, - розповідає дружина Миколи Федоровича. - Знаєте, мені образливо, що нам ніхто не сказав про поранення чоловіка, що він у лікарні та при смерті. Аби ми трішки раніше дізналися про це, то встигли б до нього в лікарню, застали б його живим, хоч і без свідомості. А так лише у труні його побачили.
Микола Федорович отримав мінно-вибухове поранення черевної порожнини. На їхню позицію росіяни з дрона скинули вибухівку. Та шанси на життя понорницького офіцера невпинно згасали через далеку дорогу до госпіталю. Бо ж від Бахмута, де захисник отримав поранення, і до госпіталю у Дніпрі - неблизька дорога.
- Знаєте, під час наших розмов чоловік неодноразово говорив, що перемога обов’язково буде за Україною, що вони з побратимами націлені стояти до останнього, - говорить вдова.
І Микола Федорович тримав небо над нами до останнього свого подиху. Він заради нас усіх, заради майбутньої перемоги віддав найцінніше. Слава Герою, навіки слава і Царство Небесне його душі.
Ірина БОРОВСЬКА, газета "Нові горизонти"
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.