Кожна дитина повинна мати родину, немає нічого кращого за те, щоб дітки росли та виховувалися в дружній люблячій сім’ї. Про це знають вчені, соціологи та психологи, це не таємниця, а аксіома, яку не потрібно доводити...
У Прилуках функціонує п’ять дитячих будинків сімейного типу, у яких виховується 38 діток-сиріт або ж тих, які, з різних причин, втратили батьківське піклування.
Павла Олександровича і Тамару Миколаївну Ткаченків разом з їх дітьми ми побачили в актовій залі мерії, де всім цим родинам вручали подарунки від Благодійної організації «Фундація Олени Зеленської». Всі діти Ткаченків були одягнені в красиві вишиванки, поводилися чемно, ввічливо, а батьки-вихователі (це було видно неозброєним оком) пишалися ними.
Згодом я познайомилася ближче з цією родиною, яка взяла на виховання дітей і подарували їм турботу та затишок.
Пані Тамара розповідає, що коли донька Оксана виросла, вийшла заміж (їй тепер 24 роки), почала з чоловіком жити окремо, в домі стало порожньо. Подумали вони з чоловіком та й вирішили створити будинок сімейного типу, щоб допомогти дітям, які не мають сімейного затишку. Ще ж молоді: у 2015 році їм обом не було ще й 50-ти років, є ще сили підняти дітей, на ноги їх поставити! Вони й тепер почуваються молодими і енергійними - діти старіти не дають.
Тоді, 8 років тому, вони подали заяву, пройшли багато різних перевірок, співбесід, погоджень, довгий процес оформлення документів. Лише після цього подружжя отримало дозвіл на створення дитячого будинку сімейного типу. Нині в їх родині проживає та виховується 5 дітей.
Наймолодший - Андрійко, йому всього 5 рочків. Він з’явився у подружжя, коли йому було лише рік і вісім місяців. Добрий і ніжний хлопчик - щодня цілує маму і запитує її «ти мене лю...?» Тобто - ти мене любиш? Мамина відповідь завжди однозначна: ну, а як же — лю.
Його брату Артему - 14 років. Навчається у 7 класі. Швидкий і теж - добрий, як характеризує його пані Тамара.
Григорій, Олександр і Катя - вже з іншої родини, але вони всі разом мужніють і підростають. Гриші - 14 років, навчається в 6 класі, Олександр закінчує 9 клас, Каті вже 17, вона навчається в технікумі економіки в Чернігові, як і всі тепер, під час війни, здебільшого, дистанційно. Дуже здібна, розумна дівчинка.
При цьому, додає пані Тамара, «вони всі у нас розумні і добрі».
Всі вони звуть Тамару Миколаївну і Павла Олександровича «мамою» і «татом», хоч про це їх ніхто не просив. Діти завжди і в усьому щирі - що відчувають, про це й говорять.
Донька Оксана частенько приходить до батьків з шестирічним сином Артемком, тоді їх стає ще більше. Оксану діти вважають за рідну старшу сестру, спілкуються, телефонують їй, консультуються щодо Інтернету, вони разом ходять з нею на прогулянки. Оксана завжди мріяла про велику родину, щоб були у неї брати та сестри, отже, й має.
У будинку подружжя все облаштовано для зручності і комфорту дітей - спальні, дитячі, ванна кімната. У кожної дитини - своє окреме ліжко, письмовий стіл, за яким вони роблять уроки, полички для книг і зошитів, шафа для одягу.
Менший Андрійко спить у кімнаті з батьками, але теж на окремому ліжку. Є вся необхідна побутова техніка, а ось нову прально-сушильну машину, замість старої, яка вже вийшла з ладу, отримали від благодійної організації Олени Зеленської. Дуже задоволені і вдячні Першій Леді, бо прання щодня доволі багато.
Батьки-вихователі несуть відповідальність за життя і здоров’я дітей, за їх фізичний і духовний розвиток, в цілому, обов’язків вистачає.
Господиня, якщо варить борщ, то це - восьмилітрова каструля, а як смажить яєчню з ковбасою, то найменше - з десяти яєць.
Крім повноцінних сніданків, обідів, вечерей, на столі завжди є і молоко, і мед. Завжди - компоти, бо діти люблять компоти.
Це все - звичайні мамині клопоти, від яких вона не втомлюється, бо смачно нагодувати родину - це ж святе. Вона завжди робить це з великим задоволенням, картопля тушиться і деруни смажаться не тільки з картоплею, головні інгредієнти в цих стравах - її любов та ласка.
У кожної дитини є свої обов’язки, свої справи, в родині повинні всі працювати в силу своїх можливо
стей. Позастилати власні ліжка, дістати картоплю з погреба, винести сміття, зробити прибирання в дитячих, витерти пил з меблів, навести порядок у своїх книжках та зошитах, тримати взуття і одяг в порядку.
Тато займається бджільництвом, тому старші допомагають йому в цій цікавій справі та вчаться її секретів. А ще - косять траву разом з ним для кролів. Всією родиною саджають разом картоплю.
Працелюбності та вмінню виконувати будь-яку домашню роботу у родині приділяють велику увагу. Як, до речі, і навчанню.
- Всі діти, як це й зазвичай буває, зі своїми характерами, зі своїми думками та побажаннями. До кожної дитини потрібен індивідуальний підхід, шукаємо ключик до серця кожного, - говорить пані Тамара (вона, до речі, закінчила педучилище, працювала в дитячому садочку вихователькою, нянею.).
А коли є якісь суперечки та непорозуміння, вони завжди сідають та обговорюють. Тут і мама, і тато говорять своє розумне та вагоме слово.
- За ці роки вони стали відповідальнішими, самостійними, - говорить Тамара Миколаївна, - життя в родині зробило їх більш організованими, навчило думати лише не про себе, а й про тих, хто поруч. І це радує. Бо їм потрібно йти в доросле життя - ми часто говоримо з ними про майбутнє. Там, в дорослому житті, на них чекають і труднощі, і несподіванки, готуємо до них. Вміти працювати, поважати інших, вміти перемогати складнощі, не втрачати власної гідності - ось що повинно бути в їх характерах. Над цим і працюємо.
Родина вміє не тільки працювати, а й цікаво і гарно відпочивати. До війни вони щоразу ходили на міські ярмарки і дитячі свята, їздили всі разом на річку купатися, в ліс за грибами, діти завжди відпочивали в таборах влітку...Через війну дещо з цього вони втратили, але залишилося головне - вони разом, вони - живі, здорові, зберегли свою велику дружну родину. Вони багато спілкуються, діляться пережитим за день, залюбки працюють разом, святкують дні народження, будують плани на майбутнє.
Тепер більша частина розмов торкається ситуації на фронті. Діти не тільки носять вишиванки, а й щиро переживають за долю України, усвідомлюють все, з чим зустрілася рідна країна. Вони стараються гарно навчатися, допомагають мамі з татом, намагаються стати гідними людьми і люблять Україну. В тому, що вони такі, як є, це, безперечно, заслуга їх, батьків-вихователів.
Відкриття і діяльність дитячих будинків сімейного типу - це більше можливостей для дітей отримати свої справжні родини. Сімейні форми виховання дають свої позитивні результати.
На жаль, в країні ще є діти-сироти та діти, які позбавлені батьківського піклування. А з початком війни їх кількість зросла.
- Кожна така дитина має свій біль, свою травму, свою печальну історію, - говорить Людмила Кулій, начальник служби у справах дітей Прилуцької міської ради. - Знайти дитині родину, в якій би її любили, піклувалися про неї, не порушуючи її прав, зробити дитяче життя щасливішим, більш комфортнішим та перспективнішим - наша важлива задача.
Завдяки роботі цієї служби, як і інших, вирішуються безліч питань щодо покращення життя і виховання дитини, яка опинилася в складних життєвих обставинах. Служба контролює та направляє діяльність родин, вивчає їх нагальні потреби та зв’язується з різноманітними Благодійними фондами...
Родина Ткаченків дякує Людмилі Кулій та працівникам її служби, зокрема, й Юлії Каленіченко, а також - практичному психологу відділу соціальної роботи Надії Чемересовській за постійну підтримку та допомогу у вихованні та життєдіяльності їхніх дітей.
Щоденна, багаторічна робота батьків-вихователів - вона, на перший погляд, малопомітна і звичайна. Налаштувати на одну хвилю стосунки дітей та дорослих, які до першої зустрічі були незнайомими і чужими, наповнити всі щоденні справи, саме повітря добротою і повагою, турботою - справа не з легких. Атмосфера довіри, розуміння, турботи не виникає сама по собі - вона потребує терпіння, досвіду, великої духовної праці, а головне - любові. Якогось особливого, великого серця, яке вміє радіти і плакати разом з маленькими серцями. Прекрасно, що багатьом батькам вдається створити дружну родину з незнайомих та чужих до якогось часу дітей, стати їм по-справжньому рідними, перетворити будинок зі стінами на рідний дім для дітлахів, куди вони будуть повертатися все життя...
Неможливо не захоплюватися батьками, які беруть на себе таку важливу і благородну місію. Павло та Тамара Ткаченки - серед них.
Джерело: газета “Прилуччина”, Лілія ЧЕРНЕНКО
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.