1 квітня 2022-го врізалось болючим ножем у пам'ять, певно, до кінця днів. Вітер вигинає парасольки, гонить в калюжах брижі, а стужа, що всеридині, - брижаки на серці. Чорні стрічки на прапорах, чорний день у Новгороді-Сіверському: прощаємось з Владиславом Шинкаренком. Центральна вулиця, де рідний дім молодого Героя, - живий коридор. Наче мокрі паруси надимає час від часу вітрюган синьо-жовті прапори... Люди, здається, й не помічають дрібного дощу, а пронизлива холоднеча остуджує сльози на щоках. Всі приникли. Тільки хтось десь зітхне глибоченно, хтось схлипне.
- Ой, виносять!..
- То це ж скільки він погостив у рідній хаті?.. Годину якусь!..
- Зовсім, зовсім же трішечки.
Схиляємо коліна. А потім люди приєднуються до процесії. Й ця промокла до кістяка вулиця - як та Тисина для Качі. Ні, для неї не потрібно ніякої річки - горе пливе потоками й по суші. І ми, новгород-сіверці, ще не відаємо, скільки ще разів вона допливе до землі нашої. І скількох таких хлопців, як Владислав Шинкаренко - мужніх, сильних, розумних, красивих, талановитих, добрих, закоханих, мрійників, скількох українських соколів проводжатиме Кача у вічність.
Ми й досі цього не знаємо. Тільки з кожними похоронами Героя, що поліг за Українську волю й нашу долю, все глибше усвідомлюємо: «старший брат» знищує цвіт української нації.
Довго не наважувалась подзвонити батькові Владислава, щоб запропонувати розмову для нарису. Потім Валерій Іванович, мій добрий знайомий, як мовлять, збирався із силами і духом... І от розмовляємо напередодні роковин найсвітлішої пам’яті.
- Він ріс звичайним хлопчиком. Дуже любив тварин - котиків і собачок. Любив природу. На канікулах рвався у Леньків (моя дружина з цього села), де по-сільському відпочивав разом зі своїми двоюрідними братами. Він у нас один, але двоюрідними братами й сестрами Бог його не обділив. Бо нас у батьків було четверо. У Новгороді-Сіверському у Владислава - братеник Дмитро і сестрениці Ангеліна і Карина - діти моєї сестри. Дуже з ними дружив...
Владислав, виявляється, - ровесник незалежної України: народився за три місяці і десять днів до 24 серпня.
- Навчався спершу у «Дзвіночку», де я був директором, потім в гімназії №1. А після дев’ятого класу вступив до медичного училища. Потім була служба у Збройних Силах України, - розповідає Валерій Іванович. - І робота - в установі виконання покарань.
Одночасно навчався в Ніжинському державному університеті імені Гоголя. Закінчив цей виш зі спеціальністю «соціальна педагогіка».
- За направленням військкомату вступив до Військового інституту Київського національного університету імені Шевченка, де у 2017 році став магістром за спеціальністю «військовий психолог».
- Так у нього ж три спеціальності! - ледь не вигукую. - Медик, педагог, військовий психолог. Молодець!..
- Та вчитись не лінувався. Він виставляв собі високі планки, був дуже відповідальним - і перед собою в тому числі. Так, був і самоконтроль. Одне з його життєвих правил таке: там, де нема контролю, нема результату.
Після університету ім. Шевченка - військова служба. Контракт на п’ять років - до 23 серпня 2022-го. Був офіцером відділення морально-психологічного забезпечення у 25 окремій Дніпропетровській повітряно-десантній бригаді. Йшла війна - і бригада воювала на Донеччині.
У дуже щасливий день з однокурсницями
Під Нью-Йорком - рідним, українським
- У нас за майже п’ять років склалось правило: щодня зідзвонюватись тричі - вранці, серед дня і ввечері. Так ми з Олею знали, що все у сина добре. Остання наша телефонна розмова відбулась 26 березня зранку. «Все гаразд», - «відрапортував» син. Але ні в день, ні увечері ні сам не подзвонив, ні на наші дзвінки не відповів. Так було й назавтра.
Звичайно ж, місця собі не знаходили. Але заспокоювали одне одного: всяке буває на війні - й не обов’язково найгірше. А на серці - не передати як.
29 березня, це був вівторок, дзвонить мені Наташа, сестра. Запитує, чи є в мене фото Владислава. «Навіщо це їй?» - думка, як чорна блискавка. А десь через півгодини дзвінок від Сергія Дубовця, Наталиного чоловіка. «Зараз, - каже, - прийдемо.». І прийшло до нас дуже багато людей. Всі Дубовці, і Володимир Шкарпітко з військової адміністрації, і з військкомату...
Ми все зрозуміли - але як могли вірити? Й навіть коли прочитав офіційне повідомлення про загибель, все одно сказав: «Ні, цього не може бути! Це щось не те! Це якесь непорозуміння!».
Та це, найстрашніше, сталось. І це потребувало зосередженості, стійкості, готовності зробити багато невідкладного.
- Я настійно попросив про єдине: дати змогу поховати нашого єдиного сина тут, у Новгороді-Сіверському. Людмила Ткаченко, спасибі їй велике, зателефонувала в штаб частини, попросила не хоронити в Дніпрі.
З Дніпра труну з тілом загиблого доставили до Полтави, де зустрів племінника дядько - брат Валерія Івановича.
- А з Новгорода-Сіверського до Полтави вирушили родичі Дубовці - Сергій і син його Дмитро. За кермом був Дмитро Коваль. Поїхали 30 березня. Непроста дорога лежала перед ними в обидва кінці. Були затримки на блокпостах. Бо йшли ж бойові дії - і там на шляху танкова колона, там обстріли, там зірваний міст, там невідомість. Тому й привезли нам синочка тільки 1 квітня уранці. Тільки на годину якусь спинився він удома.
Не виходить у нас з Валерієм Івановичем говорити про все без сліз. Ніяк не вдається.
- А загинув Владислав одразу? - насмілююсь на запитання.
- Так, одразу. Це було 26 березня в Авдіївці. Він так і не дізнався, що напередодні отримав звання капітана...
Серед численних відзнак і нагород Владислав мав Відзнаку Президента України за участь в АТО, нагрудні знаки «За вірність народу України» ІІ ступеня та «За досягнення у військовій службі» ІІ ступеня від Валерія Залужного; відзнаку командувача об’єднаних сил «За звитягу та вірність». І посмертна нагорода - орден Богдана Хмельницького ІІІ ступеня.
Звичайно ж, втрата єдиного сина - нехай таке горе кожного омине - підірвала здоров’я обох, особливо Ольги Єгорівни.
- Я от кажу Олі: «Не ми такі одні - таке горе в тисячах українських сімей. Відчаю віддаватись не можна. Ми ж батьки героя - маємо бути стійкими хоча б ради його пам’яті». Це так каже розум, а серце не сприймає, воно інше говорить. Це правда, що в кожного є пекло на землі - і воно в нашій пам’яті.
Валерій Іванович з тих, у мисленні яких є філософська жилка, хто вміє відриватись від буденності. Він шукає розради в слові молитов. І в спадку мудрих людей упокоєння, і в проникливій правді Ліни Костенко.
Найнезабутніше з облич, таке єдине, Боже, Боже!
Не плач, не муч його, не клич.
Він не обізветься. Не може.
Там ні печалі, ані сліз.
Ні дня, ні вечора, ні рання.
Його нема ніде. Він скрізь, вже в остаточній формі існування.
У Владислава були батькові очі. В короткій, але не сухій його біографії, складеній татом і тіткою Наталією, про ті очі - «наче дві темні вишні».
- Був веселим і товариським. Дуже любив життя. До нас, рідних, був уважним і турботливим. Повірте: ми ні разочка не чули від нього поганого слова. За порядність його міг завжди ручатись.
А вчителі його згадують і як веселого, дотепного, жартівливого, і водночас - дуже відповідального.
Авторці цих рядків підказали, що має сенс попросити характеристики Владиславові Шинкаренку у викладача медичного коледжу Володимира Вронського.
- Я не скажу, що Владислав був найпершим з відмінників. Але було куди цінніше: він один з найкращих Людей, що трапились мені на віку. В мене було склалася непроста ситуація, і Владислав став одним з тих, хто зорганізував студентів на мій захист. Після цього (а це трапилось після першого курсу) ми з ним стали друзями. І не важливою була різниця у віці. Він мені довіряв те, що, можливо, й від батьків приховував. І дівчина його мені дзвонила, радилась. Владислав мені дзвонив із війни, довірливі були розмови, підбадьорливі. Востаннє спілкувались по телефону напередодні його останнього дня. Владислав сказав, що невдовзі зустрінемось. Що вже приготував для мене гостинця, який мені сподобається.
Зустрілись скоро, але за інших обставин. Для мене це не просто втрата учня, це втрата друга, справжньої Людини.
Володимир Олександрович розповів це так, що я не змогла слово «Людина» написати не з великої літери.
Не було б війни - все в житті Валерія Івановича з Ольгою Єгорівною було б інакше. Не похорони єдиного сина були б - було б його весілля. Адже одружуватись він збирався.
- Я було «підстьогував» трохи: от тридцять на носі - пора, синку, пора. А він ставився до власної долі відповідально, уберегти хотів себе від помилок. А з Ірою все складалося.
Ірина приїздила на сороковини. Згорьована дівчина відверто призналась батькам покійного нареченого:
- Я відразу в ньому відчула рідну душу.
До могили у «сімейному куточку» її провели. Й залишили натрохи наодинці.
- Нехай скаже коханому все, що хоче.
Як же хочеться, щоб до цієї хорошої дівчини доля надалі була милостивою і подарувала їй щастя.
Рік тому у ці дні, коли Шинкаренки востаннє чекали вдома на сина, Чернігівщина доживала останній тиждень окупації. Страшний був час - все в мороку! І після того важкий рік. Кача не раз припливала до нас. На фронті по-всякому. Звідти дзвонить племінник - Дмитро Дубовець.
Зараз от, виснажившись у Бахмуті, ворог стягує сили до Авдіївки, де загинув Владислав. Дай, Боже, Україні вистояти й на тому рубежі. І ти, Владиславе, і твої побратими з Небесної Раті допоможіть нам усім вистояти!
Джерело: газета “Сіверський край” від 30.03.2023, Галина НЕЗАБУДКА
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Шинкаренко