Повномасштабне вторгнення російських військ в Україну принесло кровопролиття та перекреслило мрії багатьох українців. Чимало хлопців і дівчат пішли добровольЦями до війська, щоб зі зброєю в руках захищати свою країну від російської агресії, долучилися до лав територіальної оборони, вчаться надавати медичну допомогу пораненим, займаються волонтерством. Пішов добровольцем і молодший сержант, старший стрілець стрілецького відділення родом із села на Срібнянщині Геннадій Сакун.
На знімку: Геннадій Сакун з бойовим побратимом з позивним «Адмін»
- Ми проживаємо у Києві, - розповідає мені дружина Геннадія Оксана. - Ранок 24 лютого ніколи не забуду. Ще всі спали, аж тут зателефонувала наша кума Людмила: «Кума, вставайте, війна! У Борисполі вибухи, сирени». Перші хвилини був неймовірний шок, адже коли війна приходить до тебе додому, ти до останнього в це не віриш і не хочеться вірити в таке. Зразу ж розбудила чоловіка. Біля під'їздів збиралися люди, виносили свої речі. Вишиковувалися величезні черги, сім'ї з дітьми вибігали з будинків і сідали в автомобілі. Значна кількість людей виїжджала з Києва і утворювався великий затор на дорогах. У всіх була паніка, і нервове напруження літало в повітрі. Коли ти дивишся подібне по телевізору, це зовсім інше, ніж на власні очі. Це тисне на психіку і додає тривожності. Загалом, виїжджали хто куди. А нам їхати вже було нікуди, в село дороги були перекриті, а за кордон ми не збирались і навіть не думали про це. Коли вже на Оболонь їхали ворожі танки, то Геннадій твердо вирішив іти в тероборону, бо розумів, що він чоловік, захисник, і має йти і боронити свою країну, сім'ю. Я його в цьому підтримала.
- Коли 24 лютого почалися бомбардування України, я зрозумів, що потрібно щось робити. З перших днів були великі черги в тероборону — розповідає Геннадій, - кожен хотів мати хоч якусь зброю для захисту. Не голими ж руками захищати своїх рідних? Кожного ранку крокував 10 кілометрів, щоб записатися в тероборону.
Було навіть двічі в день ходив, але безрезультатно. «Чекайте, вам зателефонують, - говорили». Майже два тижні чекав, потім пішов у військкомат і записався в ЗСУ. Тут наступного дня, 8 березня, мене вже чекали з речами. Потрапив у 26 окремий стрілецький батальйон.
Був у Ірпіні, бачив жахіття, які творилися. Потім, як російські війська почали відходити, то нас перекинули в Гоголів Київської області, далі на Київське море, ближче до кордону із Білоруссю. Там несли службу. А вже потім пішли захищати Батьківщину на Донеччину в напрямку Вугледару, Шахтарська, Новопавлівки.
Згадав Геннадій Володимирович перший бій на позиції в Донецьку. Війська рашистів стояли за 100 метрів. 24 година, темінь. Дуже страшно і моторошно. Небо було червоне від бронебійних осколково-запальних куль, які летіли в їх бік. Це був перший і дуже серйозний бій. Ще зовсім юний побратим Гени з переляку впав на коліна, кинув автомат, плакав, але, зціпивши зуби, зібрався, підняв автомат і з сльозами на очах прийняв бій. А це говорить, що ми, українці, сильна нація, тож і дали хлопці відсіч рашистам.
Бої ідуть без упину, постійні обстріли... Тяжко втрачати бойових побратимів, які нещодавно спілкувалися з тобою, жартували, а сьогодні доводиться проводжати в останню путь героїв. Морально важко, коли звикаєш до людини, ділиш з ним шматок хліба, а вона гине від рук окупантів. Розумієш, що ми ні від чого не застраховані. Це війна, тут можуть вбити, поранити, покалічити. Звичайно, кожен це усвідомлює, але вірить, що його це омине.
Не шкодуючи особового складу, рашистів піднімають в атаку за атакою, а ми постійно відбиваємо їх. Дуже моторошно бачити русню, котра накачана якимись наркотичними препаратами, без рук, ніг, одним словом, гарматне м'ясо, а все ще, як той гад, кудись старається пересуватися, повзти. Звичайно, тяжко тримати оборону. Але в нас немає варіантів не перемогти: хлопці готові до бою, готові йти вперед. Ми не переважаємо в техніці, кількості боєприпасів і автомобілів, але силою духу, коли солдат вмотивований - він завжди готовий до бою і завжди перемагає. У всіх хлопців бажання спільне - швидше перемогти ворога і повернутися додому.
На війні мене тримає моя сім'я, - розповідає далі Геннадій. - Кожного дня засинаєш і прокидаєшся з думкою, що мене чекають дружина, синочки, рідня. Тож не пропустимо клятих рашистів ні на крок на свою землю! Вірте в нас і ми обов'язково переможемо!
Неодноразово чоловік просився у відпустку, перевідатися з сім'єю. І ось нарешті рідні дочекалися воїна.
- Хвилювалася, - говорить мама Людмила Олексіївна, - адже це війна. Не знала, де воює, бо мені ніхто не розповідав, а коли Гена й телефонував, то завжди заспокоював. Звичайно, дуже чекала зустрічі, бо це мій найменший і найрідніший синочок. Я ним пишаюся. Розплакалася, але це сльози радості: прийшов син з війни.
- Рік може здаватися небагато, - говорить Геннадій, - але коли ти знаходишся на війні, кожен день тобі здається як тиждень чи місяць. А час, проведений удома в колі сім'ї, - неймовірний час! Та, на жаль, промайнув швидко: рідні, знайомі, друзі... Сльози, обійми, розмови.
Під час відпустки передзвонили друзі і розповіли, що після мінометного обстрілу одного побратима втратили, а у двох важкі поранення. Так, кожного дня є втрати, але ми тримаємось і будемо триматись. Загалом, настрої позитивні, оптимістичні, бо ми віримо у нашу Перемогу.
Звичайно, допомагає сміх, гумор на війні, тому що без цього зовсім важко. У війську буває багато цікавих та кумедних ситуацій. У мене у спальнику кішка народила 4 кошенят. Тож коли приїхав з відпустки, вони вже почали дивитись. А котики тут дуже потрібні, бо мишей розвелася сила-силенна, гризуть і нищать усе навкруги.
Дякуємо всім волонтерам, які нам в усьому допомагають, зокрема Юлії Куйдіній з Києва. Сам головнокомандуючий ЗСУ Валерій Залужний куштував її сухпайки (супи, борщі), підтвердив, що це дійсно смачно і так необхідно нашим солдатам. Волонтери передають різні смаколики. Звичайно, це все потрібно, тому що армійська кухня, доволі одноманітна, а на війні завжди хочеться чогось смачнішого, домашнього. Хоча інколи не завжди доводиться пробувати смаколики, вкинеш у рота кусок льоду в окопі - от тобі і поїв, і попив. Взимку дуже холодно. Тут також на допомогу приходять наші волонтери. Дякуємо їм за теплі шкарпетки, окопні свічки, а ще за такі чудові малюночки від діток, які нас підтримують найтеплішими словами.
Від усіх побратимів також дякую друзям, рідним і знайомим, які допомагали у зборі коштів на придбання автомобіля. Він так необхідний у підвезенні поранених, вчасно доставляти боєприпаси, швидко переміщатися з однієї позиції на іншу, бо на Донеччині дороги дуже тяжкі, земля тут схожа на пластилін. Без машини було б дуже важко виконувати бойові завдання.
А я, в свою чергу, хочу від душі подякувати нашим героям за те, що у кожного з нас настає новий ранок. Тільки завдяки їхній мужності та незламності ми маємо змогу жити, продовжувати радіти маленьким дрібницям та обіймати рідних.
Тож хай Бог береже тебе, дорогий наш захисник! Тримайся і повертайся живим і здоровим!
Джерело: газета "Срібнянщина" від 09.03.2023, І. ВОЛОДІНА
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Срібне, Сакун, доброволець