Будь-яка війна, а особливо така жорстока, як нинішня російсько-українська, руйнує все - міста і цілі країни, життя і долі багатьох тисяч людей. Руйнує душі. Дорослі, мабуть, більш захищені, деякі з них вже мають досвід переживання трагічних подій, а ось діти... Це найбільш вразлива категорія, яка дуже боляче сприймає всі події і жахи війни. Після побаченого і усвідомленого (нехай навіть на екрані телевізора) вони мають жити з цим все своє життя... Як зробити так, щоб дитяча свідомість не концентрувалася на жахах цієї страшної війні, щоб дитяча психіка була більш пластичною і вміла захистити себе від страху, безнадії - хоч частково?
Думаю, над цим працюють психологи, батьки, вчителі в школі, наскільки це можливо, заклади піс- ляшкільної освіти, які є в нашому місті.
Прилуцька міська школа-студія “КimNata”, якою керує досвідчений педагог і працівник культури Наталя Пономаренко, теж намагається повернути маленьким (і - не дуже) прилучанам рівновагу, гармонію в їх душі, надати змістовний відпочинок, корисний і цікавий.
Мета діяльності мистецької школи-студії - всебічний розвиток дитини, знайомство з таємницями живопису, напрацювання умінь та навичок з володіння різними художніми техніками та жанрами, виховання гарного естетичного смаку, розвиток творчої уяви й фантазії, розвиток вміння мислити образами та метафорами, з яких потім народжуються картини.
А ще, заняття в школі - це своєрідні уроки та майстер-класи з креативу, виховання культури спілкування, впевненості в собі, в своїх силах і можливостях. І - така собі своєрідна арт-терапія в умовах складного воєнного часу.
Вихованці мистецької школи за віком - від 3 років до 16 і вище, їх - 60 чоловік. «Кim-Nata» почала працювати у січні 2022 року на базі художньої студії Альони Чайки. Студія змінила назву, місце розташування, у неї нове наповнення, нові плани і проекти, хоч базові принципи залишилися незмінними.
Наталія Пономаренко:
- Ми починали працювати ще до війни. За день до ії початку Дмитро Першин, талановитий фотограф і художник, проводив майстер-клас з олійного живопису. А потім... Вибухи, місто під загрозою окупації. І лише у квітні, коли наш регіон був деокупований, заняття в студії поновилися. Про це попросили самі батьки вихованців, бо вважали, що дітям корисніше займатися живописом, щось малювати, ніж сидіти вдома перед телевізором, переглядаючи новини чи грати в «стрілялки» на гаджетах. Заняття живописом, дійсно, знімають напругу, приводять до рівноваги, позбавляють стресів...
Два роки ковіду і третій рік війни змінили наших дітей. За цей час вони рідко спілкувалися між собою, рідко збиралися разом... Гаджети не можуть замінити живого спілкування. Наша школа дає їм це все - можливість спілкування, вміння пробачати, не ображатися, виплескувати на папір свої страхи, невпевненість у собі...
Студія має три відділення - підготовче, образотворче, академічне. На всіх трьох працюють гарні викладачі з профільною освітою - Ольга Шевченко, Наталія Ушенко, Оксана Коваленко, Світлана Кіяшенко, Олександр Гузь. Працюють щодня, без вихідних. Її вихованцями стають діти з Малої Дівиці, Варви, Ладана, Ічні, не тільки з Прилук. Пані Наталя вдячна батькам, які підтримують своїх діточок, розуміючи важливість занять в студії, вдячна викладачам. Вони, до речі, проходять своєрідній конкурс, щоб мати можливість працювати в колективі.
Сама Наталя Пономаренко - скринька з дивовижними скарбами: креативна, наповнена багатьма цікавезними ідеями, з несамовитою працелюбністю, жертовна, щира. Неординарна особистість, яка не боїться починати новий, складний проект, ризикуючи всім, але ж - вірячи в успіх. Вона вміє йти проти вітру і змінювати русла річок. Тому підбирає й таких самих викладачів.
А всіх учнів школи вважає талановитими, пишається ними, кожний з них для неї, як ніжна квіточка, яку потрібно огорнути любов'ю. В цьому році у них 7 випускників, і дуже важливо підготувати їх так, щоб вони вступили до профільних вузів, про які вони мріють.
Колектив, як єдина родина, - дружній, демократичний, працелюбний. Типове богемне товариство - вони працюють, інколи мовчать, інколи обмінюються враженнями, п'ють чай і їдять смаколики, мріють і діляться таємницями, сміються і сперечаються. Малюють або роблять ляльок-мотанок для фронту, для тих наших хлопців, які носять український піксель.
Влітку два місяці при студії працював мистецький табір. З 9.30 ранку до 16.00 години дня з дворазовим харчуванням. Кожен день був насичений цікавою різноманітною діяльністю, він був присвячений якоїсь одній темі, до прикладу - Китаю, або - зеленому чи фіолетовому кольору, або був квест і вони шукали скарби. Грали в асоціації, дізнавалися щось нове про знаменитих всесвітніх художниках, випробували альтернативні техніки малювання - створювали картини мильними бульбашками, піною для гоління, воском. Витримали на собі складну «махину» табору, чотири зміни, утрьох - Наталя, Оксана Коваленко і Аліна Кіслякова.
На початку жовтня перед страшним бомбардуванням вони встигли побувати в Києві - в музеї архітектури і побуту Пирогово, в арт-центрі сучасного мистецтва Пінчука, у Златоверхому Михайлівському соборі.
У пані Наталі - великий фестивальний досвід, вона неодноразово виїжджала з талановитими дітьми та їх роботами за кордон в Австрію, Словаччину, Туреччину. В Туреччині вона має дружні тісні зв'язки з громадською організацією «Українська родина». Дітки спілкуються там, відпочивають, відвідують цікаві місця і займаються живописом. В серпні цього року сімом студійцям пощастило виїхати на відпочинок в Болгарію і взяти участь разом зі своїми ровесниками у виставках та пленерах. Пані Наталя має намір продовжити закордонну фестивальну діяльність.
Так, війна вносить свої корективи в роботу студії - навіть розклад скласти - проблема через постійні повітряні тривоги, відключення світла, але вони справляються.
Займаються вони в центрі міста у великій просторій кімнаті, орендованій в красивому будинку. Для учнів створені всі умови - тепло, світло, є мольберти, фарби, мастихіни, пензлі - все, що потрібно для роботи. А ще - гіпсові бюсти і обличчя, скляні і керамічні предмети різної форми, глечики, тканини та килимки (вони використовуються для композиції різних натюрмортів), квіти і рослини, фрукти - живі, засушені, з воску. Як натура для різних натюрмортів. Є навіть неймовірної краси перо павича. Стіни студії завішані роботами, написаними здебільшого акриловими та акварельними фарбами. На малюнках - осінь, море з вітрилом, гном з парасолькою, метелики і гарбуз, який колись перетвориться на казкову карету.
На одному з малюнків - двері в стилі прованс, вони ледь прочинені. Може, це двері у велике мистецтво, у щасливу творчу долю, у відкриття себе справжнього в прекрасному королівстві живопису? І колись вони розкриються навстіж для всіх тих, хто приходить сюди щодня...
А зараз - невеличкі блиц-інтерв'ю самих студійців:
Настя Качук, 10 років:
- У Прилуки ми приїхали з Маріуполя, щоб втекти від війни. Мені 10 років, я навчаюсь в п'ятому класі ліцею № 7, а ще - в художній студії. Давно мрію стати художницею. Тут у нас проходять дуже цікаві заняття, нас вчать малювати, вибудовувати композицію на малюнках, підбирати потрібні кольори... Разом зі студією я побувала в Києві та в музеї побуту в Пирогово. Там я побачила стародавнє українське село, млини... Привезла з подорожі сувеніри і намисто. Я вже намалювала 3 портрети - мами, тата і маминої подруги. Мама вийшла на портреті веселою, тато - серйозним. Головне на портреті - очі... Дякую всім викладачам студії, мені дуже-дуже подобається малювати!
Оксана, 33 роки:
- За професією я - перекладач. Але все життя мені хотілося навчитися малювати. У Прилуки я приїхала з батьками з прифронтового міста Світлодарська Донецької області. Опинитися в незнайомому місті після печальних подій, під час війни, складно. В такій ситуації найкраще - знайти собі якусь нову цікаву справу до душі, щоб тебе не мучили сумні думки, щоб до тебе повернулася рівновага. Кожен з нас, ми всі проживаємо, переживаємо цю страшну війну по-своєму... Мені пощастило дізнатися про існування такої студії, познайомитися з Наташею... Заняття в школі-студії допомогли мені, гармонізували мій психологічний стан. Багато нової цікавої інформації, приємних людей навколо, з нами - грамотні приязні викладачі. Зараз ми вчимося працювати олівцем, в планах - акріл, пастель, акварель... У Прилуках живуть гарні люди, дякую всім!
Злата Житньова, 16 років:
- Я навчаюсь в арт-студії 2 роки. Я займаюсь в старшій групі, заняття у нас проходять 3 рази на тиждень. Мені порекомендували цей заклад з гарними відгуками, тому ми з батьками вирішили спробувати. Саме тут я зустрілася з Альоною, яка на той час керувала ним. В школі все демократично, і спочатку мені було некомфортно називати вчителів просто їх власними іменами: Саша, Оля, Оксана і т.п. Здебільшого під час занять ми мовчимо, можна почути лише штрихи олівців чи мазки фарб. Я була вражена таким спокоєм в момент роботи, тому це був гарний час для малювання. Через цю тишу ти навіть забуваєш про присутність інших людей... Нинішній керівник школи Наташа дуже вразила мене своїм позитивом. Тепер обійми від неї стали як ритуал вітання для кожного. На разі, цей заклад став для мене як друга сім'я, адже я завжди знаю, що тут мене зустріне не тільки затишна атмосфера чи чашка чаю з печивом, а ще й знайомі та приємні люди, з якими можна розділити свій вільний час. В нашій групі викладають два вчителя - Оля і Оксана.
Вони завжди порекомендують гарні ідеї та допоможуть зробити роботу краще. Для мене це зараз дуже важливо, адже мені потрібно робити портфоліо для вступу до університету. Саме до них я зверталась за порадою про свій малюнок на подарунок своєму татові. Він зараз на фронті, тому ми бачимося рідко. Він пишається моїми успіхами, радіє моїм малюнкам, а я щаслива, що займаюсь улюбленою справою. А ще - вірю в нашу Перемогу і в те, що всі наші захисники повернуться додому живими!
Чи не замислювалися ви над тим, для чого російські окупанти руйнують і грабують наші театри, бібліотеки, лікарні, вивозять фурами пам'ятники, картини і археологічні артефакти з музеїв?.. А щоб ми здичавіли, перетворилися на націю без культури, освіти, мови, краси. Стали такими, як і вони. Це так - просто думки вголос.
Хтось скаже, що картини, пастель, акварель - не на часі. Лише б діти були нагодовані та під час повітряних тривог сиділи в бомбосховищі. За що ж тоді їх батьки, брати, друзі мерзнуть в окопах? І помирають?..
Саме за те, щоб всі українські діти були щасливими.
Джерело: газети “Прилуччина” та “Прилучаночка” від 15.12.2022, Лілія БОНДАРЕВИЧ-ЧЕРНЕНКО
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Прилуки, Пономаренко, мистецтво, малювання