Цьогорічна весна без тепла. Городину садили пізно. Дякувати Богу, що була можливість це зробити, адже в країні війна. Фермери орали землі і сіяли на них те, що й раніше. Олександр Чумаченко, мешканець села Загребелля, на своїй площі посадив картоплю. А ще 42-річний орендатор вирішив виростити трохи помідорів. Чоловік давно займається землеробством, має свою техніку і трохи гектарів. Допомагає йому в цьому брат Микола. Якщо раніше помідори садили для себе, то цього року вирішили збільшити площу під томатами і висадили їх на полі. Зайняли під них декілька соток. А по сусідству на площі понад 2 гектари вперше посіяли найбільшу ягоду - кавуни.
В нашій місцевості вже добре прижилися ці солодкі південні рослини. В інтернеті зібрав інформацію, що і як. Насіння теж купував в інтернет-магазині. Вивчив пропозиції і обрав сорт Кароліна. Він має продовгувату форму плоду і є досить відомим. Перевага в тому, що даний сорт не гібрид і є ранній. Хоча серед всіх зернят все ж виявились і інші сорти, і дізнався про них господар тільки тоді, коли почали зав’язуватися плоди. Кавуни люблять піщані грунти, посадили їх на полі, що за Масалаївкою. Висівали з братом самі невеличкою механічною сівалкою три дні . Через пізню і холодну весну насіння в землю потрапило тільки в першій декаді червня. А щоб позбутися бур’янів, наймали сапувальників аж три рази. Перша прополка дуже важлива - треба спушити грунт біля корінців і дати їм кисень для доброго росту. Кавуни люблять жарке літо. Але особливим теплом нас воно не балувало.
- Трохи понервували, - каже Олександр
Вікторович,- ніяк не хотіли рости кавуни. Люди кажуть, що цього року вони набагато гірші через по- годні умови. Та в нас це перший досвід, тому зрівняти ні з чим. Думали, що взагалі нічого не буде. Хімію ніяку не використовували. Якщо в людей на городах виросло, то виросте і в нас. Хоча зав’язі і не багато,та все ж зібрали урожай. Був навіть велетень вагою 15 кілограмів. Збирати ягоди знову наймали людей. А зараз продаємо кавуни всім бажаючим. Щоп’ятниці виїздимо в Сосницю на базар. Через війну південні кавуни сюди не потрапили, тому до нас приїздять покупці звідусіль. Були люди з Чернігова. Багато розійшлося по району. Одні покупці закупили в нас відразу півтори тонни. Ціна помірна . Чимало просто роздали друзям, родичам - хай родини і діти посмакують,- розповідає Олександр Чумаченко.
- А самі щодня їсте, чи не набридають?- запитали в господаря.
- Кавуни дуже корисні, вони очищають організм. Їмо щодня. А особливо корисні тим, хто працює в охороні: якщо під вечір поласувати, то вночі кавун розбудить неодмінно, - жартує господар. Вже половину урожаю продали. Якщо все продамо, то хоч трохи отримаємо прибутку. А поки що повернули тільки затрати. Та для нас не гроші важливі. Садили, насамперед, для сівозміни. Цікаво було спробувати і щось нове. Найцінніше, що отримали - це досвід. В нас мама любить вирощувати різне. Садить багато огірків. Помідори - також її справа, - розповідає господар.
- А наступного року плануєте кавуни знову садити, насіння вже зібрали? - цікавимось.
- Ні, насіння не збирав. Для доброї репродукції створені спеціалізовані інститути, то нехай вони цим і займаються. Ми в 21 столітті живемо, все можна купити, в тому числі і якісне насіння! А що до планів на наступний рік, то час покаже, зараз всі мріють тільки про одне - мирне небо.
Газета "Вісті Сосниччини" від 22.09.2022, Наталія МАТВІЄНКО
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Чумаченко, кавуни, Загребелля