До нашої редакції часто звертаються люди зі своїми проблемами, випадки різні. Серед таких - Анатолій Георгійович Завалій, що проживає в селі Загребелля. 68-річний чоловік має проблеми зі здоров’ям, майже десяток років, як переніс інсульт. Офіційно він одружений і є батьком двох дітей. Але...
16 грудня минулого року за похилим чоловіком доглядала соціальна робітниця Оксана Блоха. Так, саме доглядала. Бо в кінці червня її замінили після скарги підопічного на неї. Чоловік попросив працівників редакції приїхати до нього і ми завітали. Живе сам. Будинок добротний. У хаті опалення водяне, є і груба, вікна пластикові, видно, що господар тут хазяйнував. Паркан з профнастилу, тільки в будинку раніше ніхто не жив. Двері відчинив сам Анатолій Георгійович. У великій кімнаті на меблевому гарнітурі висять випрасувані сорочки, поряд світлі штани, посеред кімнати дошка для прасування, на ній праска.
- Я раніше слідкував за собою. Працював водієм на машині в колгоспі і на мені завжди були світлі штани зі стрілками. Люблю порядок в усьому. Тільки ось постарів і нема сили через інсульт за всім доглядати, - каже Анатолій Георгійович.
Чоловік ходить повільно з палицями.
- До мене раніше ходила соціальна робітниця Оксана Блоха. Вона знущалася наді мною, - так висловився пенсіонер.
- Дурила мене на гроші. Не хотіла носити воду. Казала, не придурюйся, сам наносиш води, бичок. Підлогу мив теж іноді сам. Колодязь у дворі, я зробив ось такий пристрій і воду носив по піввідра.
Чоловік показав, як вдягає на шию пас, на якому прив’язаний гак, що тримає це відро.
Ось так і носив. Вона всіх сусідів підмовила і до мене тепер ніхто не ходить, - продовжує далі. - Я подзвонив в центр надання соціальних послуг. Приходила звідти комісія і її замінили. Тепер до мене ходить Наталія Дворецька, - так сказав Анатолій Георгійович.
Ми вислухали його і пообіцяли, що статтю обов’язково надрукуємо. Адже саме такої справедливості шукає чоловік. Але...
У кожної медалі є дві сторони і саме заради справедливості ми зобов’язані вислухати всіх. З цим питанням ми звернулись до установи, що обслуговує Анатолія Завалія, щоб вияснити, чи мав конфлікт місце. Там поспілкувалися з обома жіночками - Оксаною Блохою та Наталією Дворецькою і керівництвом.
Завідуюча відділенням соціальної допомоги вдома Олена Юріївна Богданьок пояснила:
- Анатолій Георгійович отримує допомогу наших робітників з грудня. Саме Оксана Блоха звернулась до нас з проханням взяти над ним опіку. Адже пояснила, що цей чоловік після інсульту і потребує допомоги. Обслуговувати його і доручили Оксані. Жінка в нас працює 7 років. За нею закріплено 12 підопічних і за роки роботи скарг ніколи не було. В даному випадку побули двічі з комісією у Анатолія Завалія. Розмовляли з ним, сказали, що поставимо іншого, та він не погоджувався - не треба. Та все ж ми замінили працівника і вважаємо конфлікт вирішено. Доказів грубого поводження наших робітників нема. Ці люди працюють роками і ми ними задоволені. Все, що приписано їм виконувати, вони роблять. Але тих робіт, яких нема в переліку зобов’язань, вони робити не повинні. Наприклад, прати, варити їсти. Тому скарги, стосовно цього, ми не розглядаємо. Пояснюємо, що це не зобов’язання. А за грубе ставлення до наших працівників ми маємо право розірвати контракт в односторонньому порядку, - пояснила заввідділенням.
Це саме підтвердила і Тетяна Сіра - директор установи.
Ми цінуємо своїх працівників саме за те, що вони за багато років довели свою відданість праці і ніяких скарг на Оксану Блоху, окрім цього випадку, не надходило. Якщо підопічний очікує чогось більшого, ніж зобов’язання, яке є перед працівником, то так не буде. Але підопічний також має повне право відмовитись від наших послуг, якщо так забажає.
Ситуацію, яка давно минула, коментує Оксана Блоха:
- Я живу в селі Загребелля і знаю Анатолія Георгійовича з дитинства. Майже 10 років тому в нього стався інсульт. Офіційно чоловік одружений, має сина і доньку. Але після того, як сталася хвороба, вони не доглядали за ним. Справа в тому, що вже давно вони не живуть разом. Син поїхав до росії і вже досить давно проживає там. А доньку батько вигнав з дому. Це сталось також дуже давно. Характер у Анатолія Георгійовича складний. Дружина після доньки теж пішла від нього. Він ходив у прими і його будинок довго стояв порожнім, а коли стався інсульт, то виявився нікому не потрібен, перейшов жити у свій порожній дім. Спочатку років три за ним доглядав сусід. Купував йому продукти, допомагав йому.
Тоді стала ходити інша жінка і років два дивилася за ним. Тогоріч у листопаді він попросив допомоги - я прийшла. То те зроби, то се. Дзвонив постійно і я ходила до нього, адже живу на сусідній вулиці. Харчі купувала, іншу роботу робила. А тоді запропонувала йому звернутись до нашого центру соціального обслуговування і оформитись офіційно. Сама умовляла своє керівництво за нього, щоб взяти над ним шефство. Казала, що він після інсульту потребує догляду. Оформили. За встановленими нормами я повинна ходити до нього два дні на тиждень, та фактично ходила майже щодня. Він постійно дзвонив і щось просив.
Було, що телефонував навіть о 10-ій годині вечора. Я брала слухавку, і в суботу ходила до нього, і в неділю, як просив. Та характер у нього ще той. Саме через це попередні доглядальники відмовилися від нього, йому все не так. У нього 5 кумів і ніхто з них до нього не ходить. А на одну він казав: «Якщо помру, то перекажи їй, щоб і ноги біля двору її не було». Я багато разів казала йому, щоб помирився з донькою.
Вона живе в Сосниці, але до батька не їздить. У нього є 2 онуки, одній 12 років, так він її не бачив жодного разу. Кажу, подзвоніть, поговоріть, попросіть вибачення. Може, вона простить старі образи. «Оксано, закінчуй, не тріпай мені нерви», - відрізав він. З сусідами раніш він теж вітався через одного, хоча звинуватив мене, що це я їм щось наговорила про нього і тому вони до двору не ходять. Купувала продукти, так він сказав, що я гроші в нього забирала. Я завжди казала, що купувала там і там і ціна така.
Він завжди ставився з недовірою і казав, що він знає скільки воно коштує. «Я дзвонив до знайомих, то вони ось там яблука купували по 6 грн, а ти купила за 10». Так є і по 6, та вони то набиті, то десь цятка гни - лі. «Хочеш і тобі по 6 привезуть». Добре, спересердя казала я, хай везуть пару кілограмів я собі дешевше візьму, тільки ніхто нічого не віз. Як там яблука по дешевшій ціні, ще не привезли, питаю наступного разу. Мовчить, ніби не чує. Скільки я ходила до нього, то він собі тільки одне готував - картоплю в мундирах, рибу, камсу я йому купувала, ще ковбасу просив. «Ти б наварила мені супу, ми з тобою сіли вдвох, поїли б, поговорили», - казав.
Знаєте, йому не вистачає спілкування, і можливо, жіночого. Якось став мене ніби ненароком пальцями торкатися, я сказала, щоб більше такого не було. У нього в будинку нема туалету, то він ходив на відро. Я коли почала ходити, він став просити вилити на двір помиї. Понесла, а там фекалії. Стало неприємно.
Я раніше у лікарні санітаркою працювала багато років. До всього звикла. І тут поставилась з розумінням, хоча горшки виносити ми не зобов’язані. Інша справа, якщо людина лежача, але він по будинку пересувається, їсти варить. Мовчки зиму виносила. Нехай, холодно, слизько. Та коли і в травні це продовжилось. Вибачте. Прийшла, а він попросив помити підлогу. Добре, а де відро? У що воду наливати? А він несе мені те ж відро, яке вчора з помиями винесла. Вибачте, кажу, та в горшку ганчірки мочити не буду. Купити треба нове. Дав гроші, купила.
У дворі на погребі коса висіла, я сама її брала і стежку на город прокошувала. А коли хлопці з терцентру покосили йому увесь двір, він попобурчав, що заплатив за це. Прання ніколи не давав, щоб попрали в установі, бо за це треба платити. Восени, коли стала ходити до нього, в першій кімнаті, яка не опалюється, упала глина зі стелі. Будинок давно стояв порошній, не дивно, що десь тріснув шифер. Так він сказав, що то я лазила на дах, бо хотіла щось украсти і через мене тепер дах тече. Та як це слухати? На одного з сусідів говорив, що той заліз на літню кухню і вкрав нові чоботи. Він завжди когось в чомусь звинувачує, такий має характер. Тоді я повідомила, що йду у відпустку і ходити не буду, до нього буде ходити хлопець. Йому це не сподобалось. Сказав, що не хоче, щоб до нього хлопець ходив. По-вашому не буде, відповіла йому. Через те він розсердився і пожалівся на мене.
Два рази до нього приходила комісія з роботи, реагували на скаргу. Він і їм казав, що не хоче, щоб хлопець його обслуговував. Дійшли згоди, що мене у відпустці підмінить Наталія Дворецька. Стало легше, коли мене від нього забрали. Проблема не у мені - не така донька, дружина, куми, сусіди, я, інші. Важкий характер, що з цим поробиш. Смішно, що саме я і залучила його до нас. Як на мене, нема взагалі ніяких підстав звертатись до газети. Але якщо він так захотів, нехай люди почитають, мені соромитись нічого, - каже 44-річна Оксана Блоха.
Наталія Дворецька обслуговує зараз Анатолія Завалія. Поговорили і з нею.
- Я теж живу в селі Загребелля і обслуговую понад 10 стареньких. Після Оксани Блохи мене попросили дивитись за ним. Коли вперше прийшла до нього, він сидів на дивані в залі. В його будинку була вперше. З великої кімнати ведуть ще одні двері. Так у вас великий будинок - он скільки кімнат. А він показав на двері спальні і каже: «А то кімната, де причиняють». Я вже чула про випадок з Оксаною і відразу сказала, щоб ніяких жартів, натяків і чогось подібного він собі не дозволяв. Що це за розмови, - каже Наталія Дворецька. - Тоді він попросив винести відро з помиями, сказав куди. Я понесла, а там "сюрприз". Мене знудило, я сказала, щоб більше такого не було. Ви не лежачий, щоб з-під вас виносити. В мене є бабусі по 85 років, та жодна з них про таке мене не просить. З того часу більше такого не було. Свою роботу виконую, але якщо будуть невдоволення і на мене, нехай каже, поставимо іншого, - говорить Наталія Дворецька.
Вислухали всіх. Тільки ось про доньку і дружину Анатолій Завалій в розмові з нами промовчав. Не сказав, що обидві проживають у Сосниці, не розповів про внучок, одну з яких 12 років не бачив жодного разу. І ще Оксана Блоха додала, що його донька давно одружена і свекруха дуже добре відгукується про неї і каже, що її син щасливий. То які образи тримає на батька? Та питання можна поставити по-іншому: як батько зміг так образити доньку?
Нам дуже не подобається писати про конфлікти. І хто там правий - вирішувати не нам. У будь-якій ситуації кожен вважає себе правим і звинувачує іншого. Конфлікт - це дві сторони однієї медалі.
І ми вирішувати не беремось. Але найголовніше, що хотіли донести: ми всі проживаємо своє життя так, як вважаємо за потрібне, та ніколи не треба забувати про оту склянку води, яку нам подадуть на старість.
Джерело: газета “Вісті Сосниччини” від 08.09.2022, Наталія МАТВІЄНКО
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Загребелля, соцпрацівник, Завалій, Блоха, пенсіонер, Богданьок