GOROD.cn.ua

Марина Вірко: «Усі проблеми можна вирішити»

Публікуємо розмову з Плисківським головою Мариною Вірко. По-перше, вона вже не новачок у керуванні громадою і накопичила певний досвід у цьому. По-друге, першою відгукнулася на нашу пропозицію відповісти на кілька запитань і відповіла дуже розгорнуто.



- Марино Олександрівно, вітаємо вас із обранням головою громади вдруге. Як охарактеризуєте останню виборчу кампанію?

- Вибори - завжди стресовий період. І не лише тому, що є своєрідним підбиттям підсумків минулих років роботи. Звичний насичений робочий графік стає ще більш завантаженим, і це впливає навіть на фізичний та емоційний стан. Про вибори можна сказати: «Пройшли - і добре». Психологічна напруга від протистояння з силами, для яких основним інструментом є не конструктивний діалог, а «чорний піар» - виснажує.

- Які основні завдання, з огляду на Ваш попередній досвід, Ви поставили перед собою на посаді?
- Зрозуміло, що основне завдання перш за все продовжувати почате. Завершити «боротьбу» за амбулаторію і передачу медичного обладнання з району в громаду, спокійно провести аудит земель та комунального майна, оптимізувати видатки, продовжити проєкт освітлення вулиць, добитися встановлення банкомату. Зараз банки не йдуть назустріч - відмовляють, бо невигідно, а за термінал для прийому платежів і так громада платить. Період після створення громади пройшов здебільшого в «гасінні пожеж», які ще існували роками та десятиліттями до цього. Тепер маємо можливість працювати над перспективними проєктами з розвитку громади, спроможність якої уже довели. По-друге, у будь-якої громади є ряд типових, щоденних проблем, над вирішенням яких будемо працювати ще активніше - це і стан доріг, і стягнення заборгованостей зі злісних неплатників, і розробка містобудівної документації для цілої громади, і проведення земельних аукціонів для залучення інвестицій через оренду комунальної землі.

- Що Ви маєте на увазі під боротьбою за амбулаторію?
- На сьогодні процес децентралізації в Україні повністю ще не завершився, наша рада досі залишається в складі старого адміністративно-територіального устрою. Для завершення процесу отримання амбулаторії та повноцінного її функціонування процес децентралізації, який включає зміну адміністративно-територіального устрою, повинен закінчитися.

- Поки що перед громадами з’являються юридичні колізії та невизначеність статусів самих громад, що унеможливлює прийняття новостворених закладів охорони здоров’я на баланс, включення до відповідних мереж та забезпечення повноцінної роботи медичної галузі. (6 грудня набрав чинності Закон України № 1009-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування і районних державних адміністрацій», який має регламентувати ці питання. - Ред.).

- А «спокійний» аудит земель?
- Його мета - перевірка стану та кількості земель на території населених пунктів, які повинні використовуватися в законному порядку. З початку децентралізації у громад вперше з’явилися можливості перевірити своє майно, але, звісно, не без «гіркоти» в таких процесах, адже не всі громадяни та підприємства з далеких часів використовують землі у законний спосіб. Тому «спокійний» аудит - це насамперед законна перевірка та облік земельних ресурсів, які належать громаді за законом, без політичних втручань та гальмування законного процесу з боку недоброзичливців.

- Ви згадали неплатників податків...
- Стосовно них є різні випадки, це все було доведено за мою минулу каденцію. Це заборгованість за оренду землі, переважно від 5-6 підприємств, які функціонують на території громади. Якщо читачів цікавлять цифри, то за 11 місяців бюджет громади недоотримав близько одного мільйона гривень. Але не варто забувати й про пандемію корона- вірусу, яка стала важким викликом для малого та середнього бізнесу не тільки в Плисківській громаді, але й по всій Україні.

- Які проблеми громаді потрібно вирішити негайно?
- Болюча тема - приведення до готовності амбулаторії, адже в умовах пандемії і функціонуючі медичні заклади, і наявність необхідного обладнання і техніки - запорука збереження життя та здоров’я наших жителів.
Осінньо-зимовий період - типовий час погіршення стану доріг, які лише нещодавно з болем і зусиллями примусили відремонтувати. Особливо потрібно виокремити стан державних доріг між селами громади, які з року в рік все ж залишаються в незадовільному стані.
Власне, фінансування медичних установ, утримання доріг і шкіл - найгостріше.

- Які проблеми посильно вирішити вже найближчим часом?
- Як уже сказала вище працюємо над аудитом земель. Розробляємо генеральний план громади - без нього важко формувати грунтовну стратегію розвитку. Сприяємо у забезпеченні стабільного доступу до інтернету для жителів громади. Домовляємося про встановлення банко- мату. Це такі питання, вирішення яких плануємо найближчим часом.

- Де плануєте брати інвестиції? Певно, що у Вас як у керівника громади є досвід?
- Плисківська громада - перш за все, аграрна. Потенціал високий, землі громади успішно передаються в оренду на аукціонах з високими ставками оренди. Крім того, на практиці довели, що також є туристичний потенціал. «Плиски-Турфест» - фестиваль за підтримки Міністерства освіти України успішно презентував громаду та показав, що не «полями єдиними».

- Яке найважче рішення доведеться приймати у перші дні або довелося раніше приймати?

- Легких рішень для голови громади не буває. Вони всі мають відношення до життя та здоров’я людей. Тому кожне рішення є виваженим та відповідає закону. Адже як приймеш рішення - так і складеться життя односельчан, за яких ми несемо відповідальність.

- Чим Ви керувалися, призначаючи старост? Скількох із них залишили, скількох змінили?
- Критерії прості і логічні: бажання працювати для інтересів громади в цілому, а не певних груп впливу, життєвий досвід та розуміння як і, головне, для чого функціонують органи місцевого самоврядування. І, звичайно, авторитет у односельчан.

- Знаємо Вас як активного дописувача у соцмережах. Плануєте продовжувати цю діяльність? Власний акаунт - це просто хобі чи нагальна необхідність?
- Це місток комунікації з жителями громади. Це платформа для обміну цінним досвідом із колегами. Це спосіб проводити роз’яснювальну роботу, отримувати інформацію з перших рук та бачити весь спектр думок як про курс розвитку громади, так і рядові щоденні проблеми жителів. У 2021 році - це спосіб встигати бути в потрібному місці в потрібний час і отримувати ідеї для роздумів та втілення.

- Яке питання найчастіше задаєте собі і що можете запитати себе в даний час?
- Швидше, це не питання, а завдання на кожен день, тиждень, місяць чи рік. Люблю коли вони своєчасно виконуються.

- Спасибі, Марино Олександрівно, за розмову. Бажаємо Вам як керівнику громади втілити всі задуми за допомогою Ваших підлеглих, депутатського корпусу й усіх жителів громади. І залишатися чарівною жінкою.

Сергій Близнюк, газета "Вісті Борзнянщини" №50 (9921) від 12.12.2020


Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Вірко, Плиски, громада, Борзнянщина, Близнюк