GOROD.cn.ua

Як менянка Людмила Заїко з донькою чаювали в Пекіні

Шанувальники давнього напою 15 грудня відзначали Міжнародний день чаю. Можна розбиратися у сортах і видах чаю, знати тонкощі заварювання. Та не всі можуть похвалитися, що смакували ним на справжній чайній церемонії в країні, звідки й почалася чайна історія.



Людмила Олександрівна відвідала Китай декілька років тому на запрошення доньки Алли, яка там жила та працювала. Разом з нею побували в різних цікавих місцях. Не оминули й Велику китайську стіну. Місцевість відкрита, було доволі холодно. Тож доречним виявилося відвідування чайної кімнати, де вдягнена у національне святкове вбрання китаянка провела гостям церемонію, познайомила з традиціями та легендами, пов’язаними з чаєм.


Отака вона - китайська чайна


– Основних видів чаю шість. Зелений – це неферментовані чайні листки. Улун (оолонг) – напівферментований чай, під час перероблення ферментуються тільки краї листа та частина поверхні. Він поєднує в собі смаки чорного і зеленого чаїв. Червоний (або чорний) – дуже ферментований чай, у Китаї його споживають мало. Пуер – пресований чай. Вважається, що з часом його якість тільки покращується. Жовтий – дуже популярний у китайців елітний чай зі слабкою ферментацією. Білий – теж елітний китайський чай, який складається або тільки з чайних бруньок (тіпсів), або з тіпсів і верхнього листочка, який не повністю розкрився, – ділиться чайними секретами Людмила Заїко.


Це не цукерки у яскравій обгортці, а тестери деяких сортів чаю, привезені з Китаю

Про це та багато іншого дізналася на церемонії. Дуже сподобалося спостерігати, як неспішно заварюють чай, як з маленьких піалок вони смакували по кілька ковтків різного чаю, відчуваючи його смак та аромат.

– Там своя філософія вживання цього напою. Немає такого, як у нас: велику чашку з лимоном та цукром, ще й з різними смаколиками. Сама атмосфера церемонії – національне вбрання, інтер’єр кімнати, посуд, запалені аромапалички – заворожує і розслаблює, – згадує жінка. – Є там кімната-музей, де вся історія чаю і все, що його стосується.


Хлопчик, який пісяє. Фарфорова фігурка, яку треба тримати у склянці з холодною водою. Дістали, полили кип'ятком на голову - і він пісяє


Можна придбати спеціальний посуд, будь-який сорт напою. Тож вдома маю на згадку про поїздку і цю екскурсію. А донька, коли приїжджає до мене, обов’язково привозить чай.

І за теплою родинною бесідою влаштовують свою чайну церемонію. З якісним китайським чаєм і українськими смачними варениками, пиріжками, млинцями чи варенням. І від того, що поєднують такі різні традиції, чаювання стає тільки кращим. Мабуть, секрет смачного чаю не в тому, як скручений листок чи у якому регіоні його збирали, а в тому, з ким його смакуєш.


Чай з жасмином та трав'яний чай з гіностеммою

Чай із шипшиною, калиною або м’ятою

Більшість українців в очікуванні зимових свят і подарунків звикли зігріватися і насолоджуватися чаєм під назвою «Літо». Не знаєте такого? Він у вас є. Певно, назбирали і насушили різних квіточок, гілочок, ягід, фруктів.

На відміну від церемонії філософського смакування китайців своїм давнім напоєм, ми п’ємо чай великими горнятками, філіжанками. З цукром або без, з варенням і печивом, маминою шарлоткою чи бабусиними пиріжками. У нас така церемонія. І на згадку про сонячне літо додаємо до заварки хоч пелюстки троянди, хоч квітку нагідок або чорнобривців. Отже, невеличкий перелік, чим можна присмачити напій і наповнити його користю.

У кожного свої уподобання і рецепти

Імбир. Цей корінь допоможе боротися із застудою, активізує обмінні процеси в організмі та зміцнить імунітет. Додайте кілька скибочок імбиру до чаю, можна разом з лимоном.

Лаванда. Додайте до чаю засушену лаванду – і вона неодмінно заспокоїть ваші нерви. Допоможе у разі стресів, порушення сну.

Календула в чаї допоможе позбутися застуди, грипу та ангіни завдяки антибактеріальним властивостям. А також вона корисна для очищення організму.

Чебрець. У складі чебрецю дуже багато ефірної олії, саме тому чай з цієї лікарської рослини має такий яскравий смак. Чай з чебрецем стане незамінним напоєм під час застуди, грипу або бронхіту.

А якщо ви втомилися або у вас поганий настрій – ароматний напій підбадьорить і додасть життєвих сил


Шипшина. Це просто незамінна добавка до чаю в холодну пору року! Вона містить понад 10 видів вітамінів і мікроелементів, які допомагають організму убезпечитися від вірусів. Шипшина покращує імунітет і допомагає боротися із захворюваннями печінки, нирок і шлунково-кишкового тракту.

Кориця. Виявляється, корицею можна посипати не тільки какао і каву, а й додавати її в чай! Доповнить вона тільки чорні сорти цього напою, але варто пам’ятати, що не потрібно сипати надто багато цих прянощів.

М’ята – її запашні листочки, заварені з чорним чаєм, можуть заспокоїти і розслабити ввечері. М’ята допомагає від нетравлення шлунка, у разі температури або критичного стану під час застуди чи грипу.

Калина. Чай із калиною смакує не кожному через його специфічний запах та гіркуватий смак. Утім, коли додати інші інгредієнти, наприклад, скибочки яблука, червоні ягоди набувають дуже приємного смаку і аромату.

А про цілющі властивості чаю з калиною знають усі. Ягода багата на вітаміни С, К, залізо, каротин тощо. Такий чай і застуду допоможе подолати, й імунітет покращить. Ягоди можна додавати у чорний чи зелений чай і пити його з медом.

Отже, калину треба залити окропом, дати постояти п’ять хвилин, потім розчавити ягоди і додати за смаком заварку чорного, зеленого чи трав’яного чаю та мед

Чай листяно-ягідний. Потрібно змішати по столовій ложці листя чорної смородини, ожини, малини, додати три столові ложки плодів шипшини, столову ложку чорної смородини (можна замороженої або свіжої, перетертої з цукром), пів чайної ложки чебрецю. Заварити все це в термосі – літо зазирне до вас на гостину щоразу, коли відкриєте термос.

Хвойний чай. Свіжий лісовий аромат, кислуватий присмак надають чаю соснові та ялинкові голки. Наче у лісі побуваєте! От тільки сировину для такого чаю потрібно збирати подалі від доріг, щоб не додати до напою букет шкідливих речовин.

Солоний чай. Хочете чогось справді незвичного? Спробуйте солоний тибетський чай із маслом!

Вам знадобиться звичайний чорний чай високої якості. Заваріть його в невеличкому чайничку. Додайте половину чайної ложки солі і чайну ложку вершкового масла.



Тибетці використовують масло з молока яка, але й звичайне коров’яче підійде


Масала-чай. А цей рецепт родом з Індії – чай, приготований із приправами на молоці. В ідеалі його готують на вулиці на розжареному вугіллі, але й домашній варіант може бути непоганим.

Інгредієнти:


У ступці або кавоварці подрібніть кардамон і корицю. У невелику каструлю помістіть подрібнені спеції, імбир, перець, цукор, сіль, чорний чай. Залийте молоком. Доведіть до кипіння. Зніміть з вогню відразу ж після закипання і процідіть. У горня наливайте крізь сито.

Поліна Назаренко, Сусіди.City

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Людмила Заїко, Китай, чай, Пекін, чаювання