Літо потроху закінчується. Відпочивальники повертаються в сім'ю, привозячи з собою для рідних безліч різних сувенірів. Не завжди це черепашки, камінці чи кораблики з морської мушлі. Інколи дорослі дяді і тьоті привозять з відпусток сувеніри зовсім іншого плану. Про це говорили з лікарем-сексопатологом, дерматовенерологом з Чернігова Олександром Бабушкіним. 13 років він працював обласним сифілідологом в обласному шкірно-венерологічному диспансері, стільки ж викладав у Чернігівському медичному училищі. Зараз займається приватною практикою.
Інстинкти беруть своє
— Якщо на відпочинку був «стрибок у гречку», що робити?
— Вилікувати венеричне захворювання чи інфекцію не так і складно, — говорить Олександр Бабушкін. — Гонорею лікують за 12 годин, сифіліс — за два тижні. Інша справа, як при цьому не розвалити сім'ю. Треба знайти причину, чому виникає зрада.
— Чому чоловіка перестає цікавити його власна дружина?
— Це дуже індивідуальне питання. Спитайте у нього про це самі, прямо. Але він і сам може цього не усвідомлювати. Може, в сім'ї з'явилась маленька дитина.
Я знаю чоловіка і дружину, які цілий рік в роботі, бізнесмени. Зайнятість така, що вгору глянути ніколи. Секс у них буває, може, кілька разів на рік. Раз на рік беруть відпустки. Він їде в Крим, вона, скажімо, у Карпати. Чоловік каже мені: «Я сам себе там не впізнаю. По кілька партнерок за ніч можу мати». Настільки впливає зміна обстановки, сонце, море. Природні інстинкти беруть своє. А потім вдома — знову нудний секс раз на три місяці. (Цікаво, чим дружина в Карпатах займається? — Авт.)
— Хто більш схильний ходити «наліво», чоловік чи жінка?
— Чоловіки полігамні, у них це закладено природою. Тому на Сході зустрічається багатоженство, одна дружина хана не задовольняє. Чоловікові для задоволення статевої потреби достатньо двох-трьох хвилин, у жінки на це йде хвилин двадцять. Тому чоловікам таких контактів потрібно більше, і зраджують вони частіше. (Цікаво, з ким же вони зраджують, якщо жінок і чоловіків у нас приблизно порівну? — Авт.).
Які там муки!
— Якщо природні інстинкти взяли своє, а презерватива в цей час під рукою не було? І людину мучить, по-перше, совість через зраду, по-друге, страх перед венеричною хворобою...
—До мене не зверталися з муками совісті, тільки з приводу хвороби. Звичайно, треба пройти обстеження. Звернутися, наприклад, у шкірно-венерологічний диспансер на Щорса, 3. З паспортом. На повне обстеження піде близько тижня.
Якщо обстеження почати в понеділок, у п'ятницю чи в понеділок наступного тижня результати будуть готові. При наявності інфекції призначають лікування, найчастіше — в стаціонарі. Але хворий може і відмовитись лягати в лікарню, це його право.
— А якщо ця людина працює в дитячому садочку або кондуктором?
— Є так званий «декретований контингент» — працівники дитячих закладів, їдалень, медичні працівники та ін. (кондуктори, до речі, в цю категорію не входять). Ці працівники зобов'язані періодично проходити обстеження, в тому числі на наявність у них венеричних захворювань. Людина, у якої виявили захворювання, що передається статевим шляхом, підписує у лікарні попередження про те, що хворому роз'яснено про відповідальність за ухилення від лікування. Хвора людина не може працювати в дитячих закладах. І ще багато чого не може. Але, з іншого боку, хворобу можна вилікувати за 12 годин. Коли людина почала лікування, вона вже не заразна.
— А можна пройти обстеження швидко й анонімно?
— Можна. В приватних клініках. Я, наприклад, паспорт не запитую.
Перевірити, чи є в організмі збудник, можна за 6-15 хвилин за допомогою спеціальних тестів. Ці тести офіційно зареєстровані в Україні, розроблені за американською технологією. Дають 99,9% гарантії чутливості до вірусу.
Для перевірки можна звернутися спочатку до гінеколога, сексолога, уролога, дерматовенеролога. Проводить у нас обстеження і лабораторія «ДІЛА» при другій міській лікарні.
Якщо здають нерви
— Перевірятись треба зразу після контакту?
— Немає сенсу. Інкубаційний період, наприклад, гонореї, може тривати від 3-5 днів до кількох тижнів. Наявність ВІЛ-захворювання в організмі можна виявити не раніше, ніж через три місяці після потрапляння вірусу в організм, сифілісу — через півтора. Якщо людина приймала антибіотики, інкубаційний період подовжується. Тест на сифіліс можна проводити через чотири-п'ять тижнів.
Зразу можна пройти профілактичне лікування. Таким чином більшість хвороб можна попередити. Якщо у чоловіка є постійна коханка, і він планує і надалі з нею зустрічатися, краще обстежитись і їй. Якщо секс був, наприклад, з повією і контрацептив порвався — негайно лікуватися профілактично.
Нічого нового...
— Які венеричні сувеніри зараз привозять із відпусток?
— Зараз в Україні поширені гонорея і сифіліс. Ще є хламідіоз, трихомоніяз, генітальний герпес, кандідоз (молочниця), конділоми, короста, воші. Передаються гепатити (особливо С). Найнебезпечніша інфекція, що передається статевим шляхом, — ВІЛ. Вона не виліковується. ВІЛ-інфекцією займаються інфекціоністи. Стовідсотково можна вилікувати сифіліс, гонорею, коросту, воші. На всі інші я гарантії не даю. Деякі можна періодично підліковувати. Але відомі випадки самовиліковування і від СНІДу.
— Чоловік сходив «наліво» і забув. Що повинно викликати у нього тривогу, бентежити?
— Треба дбати про безпечність сексу зарані — надягати презерватив. Краще йти до лікаря назавтра після небезпечного контакту. Зовнішні симптоми проявляються пізніше. При гонореї у чоловіків бувають виділення з полового органа, запалення слизової оболонки. У жінок захворювання часто проходить безсимптомно. Сифіліс з'являється безболісно, і навіть ранка, що його супроводжує (шанкр), — не болить і не свербить. Висип з'являється і проходить, його може і не бути. Сифіліс іноді супроводжується випаданням брів та симптомом «килима, поїденого міллю»—тобто часткового випадання волосся по всій голові.
Чоловіки стають сором'язливими
— Як визначити, чи зраджує чоловік (жінка)?
— Нема таких точних прикмет чи тестів. Хіба що під гіпнозом запитати. Треба дивитися на непрямі ознаки: наприклад, чоловік чи дружина без причин ініціює скандал, щоб уникнути сексуальних контактів. А сам, можливо, в цей час проходить лікування чи перевірку. Або починає надягати презерватив, хоч раніше ним ніколи не користувався. Дружина весь час посилається на «критичні дні», головний біль. Чоловік розповідає, що старіє, сили вже не ті... Захворювання можна розпізнати по виділеннях (при гонореї на внутрішній поверхні нижньої білизни — зеленуватого кольору), у чоловіка можуть бути виразки, тому він сором'язливо вимикатиме світло. При лобкових вошах дехто повністю голиться.
Але все це — не критерії для визначення зради чи захворювання.
— В якому віці можна спокійно відпускати чоловіка одного у відпустку?
— Ніколи. Ні в 70, ні у 80. Коли кругом відповідна атмосфера, загорілі напівоголені тіла, і у 80-літнього у штанях може щось ворухнутись. І де гарантія, що він не надумає згадати давнину? А зради, як і венеричні хвороби, були, є і будуть. Більше третьої частини одружених чоловіків мали на стороні сексуальні стосунки. І чверть жінок. Буває, за моїми спостереженнями, хтось весь час веде аморальний спосіб життя, і ніяка хвороба не чіпляється. А інший зрадить раз — і має весь букет венеричних хвороб.
Олена Гобанова, тижневик «Вісник Ч» №33 (1213)
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: море, хвороби, Олена Гобанова