По три кіло риби на кожного жителя села безкоштовно роздає зі свого ставка Олександр Шльонський
58-річний Олександр Шльонський орендує ставок біля села Чепелів Сновської ОТГ 21 з гаком гектари водяної гладі. Розводить і вирощує там рибу: коропа, товстолобика, карася, сома. Продає на базарі.
Олександр Шльонський на березі ставка
В селі кажуть: трудяга. А щоб не казали якось ще по-іншому, (бо за виловлену в цьому ставку рибу тепер треба платити), Шльонський проводить акцію: щороку роздає по три кілограми свіжої риби кожному безкоштовно.
— Дома, у Сновську, майже не буваю. На ставку і влітку, і зимою. Стінки утеплені, буржуйка є. Світло, вода. Син допомагає, — виглядає з будинку Іванович.
Рибою чоловік займається давно.
— Вісім років працював у Холмах в рибогосподарстві у Гудименка. Там не одне озеро. Тепер донецькі займаються. Згодом в Нових Боровичах на ставку рибу розводив. Тоді випав рік, що риба ніпочім була, покинув. Потім тут запропонували. Григорій Божок почав документи робити, не доробив, я на себе оформив. Дванадцятий рік тут.
Олександр Шльонський відкрив фермерське господарство «Амур-2011». З риборозведенням. Всі погодження, купу документації оформив. Він і директор, і робітник.
— Такі хащі були, машиною не під’їдеш, — сідає на порожній металевий бак на березі ставка Олександр. — Техніку наймав, щоб викорчувати.
72 гектари землі. Займався й гарбузами, і свинями. Не пішло.
— Скільки коштує порибалити?
— Як нічого не спіймав, то безкоштовно. Я тільки рибу продати можу. За виловлену тут — 90 гривень за кіло. Це тільки за коропа. Іноді сомів поштучно ловили, за тією ж ціною. Інше спіймав — ну, забери так. Товстолобик і амур так просто не клюють. Цю рибу я бреднями виловлюю (невеликі рибацькі сіті). Удвох з сином вручну протягуємо, рідко коли допомоги зі сторони прошу. З десяти років, ще отакий шкет, а вже він мені на ставку допомагав. А дочку Сашу риба не цікавить, вона фармацевт у Харкові.
Мальків риби Шльонські закуповують по всій Україні. Самі теж вирощують.
— Купувати коропів — 70-80 гривень, це якщо без привозки. Є своє маточне поголів’я. Сомів цей рік в Жавинці брав. Продають мальків на кілограми, соми — 250 грн/кіло. І ще машину наймаю довезти. Стерлядь ще дорожча (це та, в якої чорна ікра. — Авт.). Пробували завести, не прижилася. Та нам не звикати. Якось зимою вся риба подохла. Через придуху, багато снігу випало. Це зараз нові технології, сучасні аератори, що воду киснем збагачують. Он у мене стоять, вже риба не подохне, — киває на агрегати на воді. — Дуйки спеціальні на електродвигуні є, якщо треба — ставимо. В спеку теж придуха буває.
Поки розмовляємо, зовсім поряд раз за разом з води підстрибують здорові рибини.
— Карп нереститься*, — пояснює Олександр. — Тут, у каналі, риба на продаж. Що на озері бреднем наловили, крупнішу в канал випустили. В сітках у воді сидить, щоб завжди готова свіжа жива риба на базар була: в Сновськ, Корюківку, Городню. І сюди покупці приїжджають. Купити виловлену нами по 80 гривень за кіло.
Компанії на озеро приїжджають, я відпочивати не забороняю, — киває на людей, що саме клопочуться на березі. — Я за документами рибалку (не людину — процес) продавати не можу, тільки рибу.
— Підете до них перераховувати улов? А як вже юшку зварять і з’їдять?
— Люди добросовісні. Захотіли тут приготувати, то прийшли, зважили, гроші заплатили і варять.
На вихідних народу багато буває. В основному «круті». Одну-дві рибини зловили, а то — чисто для відпочинку. Тут же тихо, спокійно.
* * *
— У Чепелеві 168 жителів зареєстрованих. Тих, хто живе постійно, сотня, не більше, — прикидає Марія Мороз, староста Сновського старостинського округу, до якого входить Чепелів. — Раніше Шльонський рибу роздавав на всіх зареєстрованих. А тоді мешканці села почали обурюватися, щоб давав тільки тим, хто в селі живе. І вже років два дає тільки місцевим і таким, що на вихідні додому приїжджають, а далеким — ні.
Телефонує, ми складаємо список. На якийсь день привозить і під сільрадою роздає ту рибу. Може й не таку, як на продаж, але непогану і безкоштовно. Якась бабуся хіба пішла б сама на ставок ловити?
* Нерест — шлюбний період у риб.
Олена Гобанова, тижневик «Вісник Ч» №24 (1831), 17 червня 2021 року
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.