Продовжуючи тему Азербайджану (див. матеріал «Країна нафти, вина та ввічливих людей» у минулому номері за б грудня 2018 р.), окремо хочеться розказати про Гобустан. Адже у світі не так уже й багато місць, де збереглися важливі пам’ятки історії людства - петрогліфи (так називають висічені зображення на камені з найдавніших часів аж до середньовіччя).
Уявіть, наскельні малюнки, які виявила в іспанських печерах група вчених з Великої Британії та Німеччини, були створені 65 тисяч років тому. В Україні найдавнішими вважаються петрогліфи Кам’яної могили, що на Запоріжжі, вік яких перевищує 10 тисяч років. Така ж за віком і гобустанська «колекція». Сліди зародження цивілізації на земній кулі залишилися багато де, втім Го-бустан - одне з найбільш унікальних місць, і за кількістю зображень на скелях (їх майже 6 000), і через те, наскільки добре вони збереглися, до того ж охоплюють доволі великий історичний період (від XII століття до н.е. до Середніх століть). Люди селилися в цих місцях протягом багатьох тисячоліть - одне покоління змінювало інше, і кожне залишало свої наскельні послання.
Як правило, сюжет у малюнків доволі примітивний: побут, риболовля та полювання (є сцена, де прадавній пес женеться за кабаном), фігури чоловіків та жінок, тварин (найбільше оленів, коней, мамонтів), ритуальні танці, магічні й тотемні уявлення давніх людей, їхнє світосприйняття. Дуже багато на скелях Гобустану зображень човнів з сонцем на носі. Вчені вважають, що сонячне світило тут не просто об’єкт поклоніння, а своєрідний компас - за сонцем визначали напрямок руху, коли виходили в море ловити рибу. До речі, гобус-танська наскельна «колекція» човнів визнана найдавнішою з усіх відомих у світі.
Один з найцікавіших та найбільш цінних написів - на латині, його залишив Блискавичний легіон римського імператора Домі-ніціана в першому столітті н.е. Яке ж послання хотіли донести древні римляни? А написали вони просто: «Час імператора Домініціана Цезаря Августа Германського, Луцій Юлій Максим, Центуріон XII Легіо-на Блискавичного».
Дослідники б’ються над таємницями наскельного живопису Го-бустану вже кілька століть. Перші розкопки на території заповідника проводили в 30-х роках минулого століття. Однак малюнками, що вибиті та надряпані тут на кількох скелях: горах Беюк-даш (Великий камінь), Кичик-даш (Маленький камінь) та на грязевому вулкані Кяни-задаг, вчені почали цікавитися ще з середини позаминулого століття.
У 2007 році петрогліфи Гобус-тану були включені до переліку пам’яток Світової культурної спадщини ЮНЕСКО.
Але не тільки тих, хто цікавиться історією, приваблює «край ярів» (саме так перекладається назва Го-бустан, «гобу» - яр, «стан» - край, країна). Йоги, шамани, екстрасенси, езотерики та інші, коли їм потрібна справжня сила, приїжджають в Гобустан. Це сакральне місце, тут кожен камінь випромінює надзвичайно потужну позитивну енергетику.
Кому цікаво, Гобустанський археологічний заповідник розташований за 50-60 кілометрів від Баку.
Дякуємо туристичному оператору TPG за незабутню подорож до країни контрастів, вогнів та гостинності - Азербайджану.
Олеся Костенко, «Деснянка» №48 (733) від 13 грудня 2018
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.