GOROD.cn.ua

Ледь не вмерли 1,5-річна Софійка, 26-річна Анастасія і їх 82-річна бабуся. Отруїлися невідомою речовиною

Невідома речовина — офіційна версія. Постраждалі переконані: всьому виною хімікати, якими обробляли кукурудзу біля села.


Софійка Ковальчук

— Мама живе у Сидорівці Борзнянського району. До неї на відпочинок з Києва приїхала моя донька, 26-річна Анастасія Ковальчук, з півторарічною дитиною Софією, — розповідає 47-річна Тетяна Федоренко. — 27 липня сталося нещастя. Спочатку всі троє були в’ялі, скаржилися на слабкість. Потім почалися блювота, пронос, аж до непритомності. Донька подзвонила мені у Київ, я викликала сільського медика Валентину Петрівну. Якби не вона, вже не було б у мене ні матері, ні дитини.

Вона правильно оцінила ситуацію, викликала «швидку». Затягувала їх до машини, бо не мали сил іти. У Борзнянській райлікарні сказали: «Якби привезли їх на кілька годин пізніше, всім був би кінець». Їх поклали в реанімацію. Про матір і дочку говорили: «У тяжкому стані». Онуці не давали ніяких прогнозів. У мене від переживань ледь серце не стало.

Те, що отруєння, лікарі відразу зрозуміли. Але чим? Так до цього часу встановити і не змогли. Немає у них ні такої лабораторії, ні реагентів. Питали: «Що ви їли?» Мої згадали — молоко пили. І почалося. Свіже, гарне молоко їм носили. На тих людей накинулися, забрали на експертизу. В холодильнику все переглядали. Тим часом донька згадала, що над двором і городом літак пролітав, кукурудзу пирскав на полі. Вони з бабою роти пороззявляли, дивувалися, чому так низько. А він два чи три кола зробив і забув, певно, закрити розпилювач. Хімії сійнуло на город і двір. У котів і трьох собак теж почалася блювота, вони відмовилися від їжі. Ми відпустили трьох псів з прив’язі. Вже зійшли з дому, мабуть, здихати. Один уже мертвий. Пішли на город, а там кабачки пожухли. Стебла помідорів поруділи. Якби фітофтора напала, то і у сусідів руде було б, а то лише у нас. На листочках перців коричневі цятки, наче їх чимось покропили і вони погоріли.



Нам ще у лікарні сказали: то від дії хімікатів. В Інтернеті почитали, що молоко могло стати поштовхом для такої жахливої реакції. Приїхала комісія, чоловік двадцять, ходили по двору, по городу, відбирали проби води. Та поки що ніяких конкретних результатів.

Дізнався про ситуацію й інвестор, який обробляє поля біля села. Спочатку він говорив, що вони, може, наламали обпирсканої кукурудзи та наїлися. Потім від цих слів відмовився. Згодом казав, що вони ні при чому, бо решта людей у селі не потруїлися. Я йому відповідала: «Не вірите — проведіть власне розслідування. Візьміть на обстеження собак, їх же в лікарні не крапали. Отрута лишилася у крові. На городі проби візьміть, щоб усе було по-чесному.


Олена Курбаль

В Інтернеті пишуть, що він нам заплатив, відкупився. Неправда. Ніхто і копійки не дав. А біда нас не полишила. Дітей я забрала на Київ,доліковуються вдома. Мені так спокійніше. Доглядати за двором та хазяйством приїхала рідна старша сестра з Луцька, і що ви думаєте? Спека, випари йдуть. І вона отруїлася. У вівторок, 31 липня, її теж госпіталізували до Борзнянської райлікарні, з тими ж симптомами. Уклін до землі борзнянським медикам. Вони моїх рідних з того світу витягли.

— Чим же потруїлися люди? — поцікавилася у колишній Борзнянській санепідемстанції. Проте конкретної відповіді так і не отримала.

— У відібраних зразках продуктів патогенної мікрофлори не виявлено, — сказав Іван Вовк, виконуючий обов’язки завідувача Борзнянського міжрайонного відділу Держустанови Чернігівський обласний лабораторний центр.

— Ми підняли всі документи по препарату. Він має європейський сертифікат якості, не токсичний для людей і ссавців, — говорить 33-річний Ігор Хлистун, директор Борзнянської філії Української молочної компанії, що обробляла кукурудзу. — Моя особиста думка: це харчове отруєння. У нас є система GPS, весь рух техніки відслідковується. На комп’ютерах збереглася інформація, що виліт був 26 липня з п’ятої до сьомої ранку. До того, як людей привезли до лікарні, минула майже доба. Я був у тому дворі, і у мене виникли сумніви. Були вдома і зять, і ще одна родичка, але погано стало тільки бабусі, онучці і правнучці. Якщо потрапила у двір отрута, там є птиця, коза, чому з ними все гаразд? Припускаю, дівчата щось їли, не сподобалося, викинули собакам.

— Ігоре Олександровичу, а що комісія?

— Звернулися до нас за документами на препарат.

— Була інформація, що родині пропонували гроші, аби не роздували цю історію.

— Яз ними зідзвонювався, пропонував профінансувати дообстеження дитини у «ОХМАТДИТі» чи іншій клініці на їх вибір. Спочатку вони були налаштовані категорично: «У вас все куплено. Ми вам не віримо». Згодом пообіцяли подумати.

— Правда, що дитина могла не вижити?

— Справді, це так. У маляти був токсичний шок, перебіг хворобливого стану надтяжкий — каже 52-річна Тетяна Рибалко, лікар анестезіолог Борзнянської центральної районної лікарні.

— Тетяно Володимирівно, молоко пришвидшило реакцію?

— Дитина молоко не пила, мати годувала її груддю. Всі, певно, надихалися токсинами. Молоко виступило детоксикантом. Коли вони його попили, відчули специфічний присмак у роті.

— У разі хімічного отруєння, що потрібно робити до приїзду «швидкої допомоги»?

— Прочистити шлунок ресторанним способом, а по-народному — виблювати. Приймати антитоксин, біле або чорне вугілля.

— Отруєння невідомою речовиною — такий висновок є на сьогодні. Наша структура брала участь у розслідуванні випадку, зібрану інформацію передали до поліції. Встановлення причин отруєння триває, — каже 41-річний Павло Моргацький, головний спеціаліст відділу санітарної охорони територій управління Держпродспоживслужби в області.

* * *

Борзнянський райвідділ поліції проводить перевірку за фактом отруєння.

Валентина Остерська, тижневик «Вісник Ч» №32 (1683), 9 серпня 2018 року

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: хімікати, отруєння, Борзнянський район, Анастасія Ковальчук, «Вісник Ч», Валентина Остерська