Коли мрії все-таки стають реальністю. Паста карбонара чи шашлик. І ще у тематичні дні. І все це звичайна солдатська кухня. Для українських бійців готують справжні, а не показні зміни у їхньому харчуванні. Які саме, дивіться у сюжеті.
Сьогодні зйомка особлива, смачна. Справа в тому, що віднедавна в українській армії впроваджують нову систему харчування. І от зараз спробуємо порівняти, як нова відрізняється від старої.
Чернігівщина. Знайомить із кухнею пані Оксана, вона готує по-старому: перша страва – суп харчо, друга страва – гречка, із солодкого тільки печиво.
А ось пані Людмила з Житомирщини готує по-новому – плов, салат «Особливий», на десерт – апельсини.
Кухні пані Оксани та пані Людмили, як дві паралелі, вони не перетинаються: ані технічно, ані раціонно.
А тепер пояснюємо, чому кухні такі різні. На харч кожного солдата держава дає приблизно 80 гривень на день. Раніше ці гроші платили спеціальним фірмам, які вояків і годували. Із тих 80 гривень підприємці забирали собі немалий відсоток. Зрештою армійці отримували провізії менше і, так кажуть військові урядники, сумнівної якості.
Вадим Старощук, начальник управління ГУ розвитку та продовольчого забезпечення ЗСУ: «Скарг на їжу було дуже багато. В крупі навіть з’являлися хробаки. Компанії як правило економили на людях, яких наймали, тому про якість надання послуг цими людьми, можна було тільки мріяти».
В Міноборони придумали, компанії прокладки зі схеми викинути і дати змогу армійцям на власний розсуд розпоряджатися грішми – самостійно наймати кухарів, складати меню. Схема запрацювала.
Утім нова система дає збій, коли справа доходить до великих військових частин. Це пояснюють у їдальні на Чернігівщині, яка поки що готує по-старому. Тут по-новому мають почати харчуватися до кінця року. І от з цим біда. Аби самостійно готувати делікатеси, нині закінчують ремонт однієї кухні. Загалом у частині їх три. І вже ясно, потужностей бракує.
Віталій Мурашко, заступник із тилового забезпечення начальника 169 навчального центру: «Проведення відповідних ремонтних робіт, проведення капітальних робіт по всім їдальням навчального центру – це все є досить коштовним. Набор персоналу. Установлення нового технологічного устаткування. Плата, яка планується для найманих працівників, невисока, тому буде тяжко найняти кваліфікованих, якісних працівників».
Однак квапитися з перебудовами є заради чого. Поки урядники ламають голови, як реалізувати новацію, солдати напевне визначилися, який харч кращий.
Перехід на нові стандарти харчування планують завершити до 2020 року.
– Звичайно зараз краще кормлять. Є фрукти – яблука, банани.
Борис Сачалко, журналіст: «В інституті журналістики мене вчили нікому не вірити на слово і всю інформацію перевіряти по два-три рази. От зараз я на собі перевірю, чи правду мені кажуть військові. У військовій, де готують по-старому, мені вже накрили – суп, гречка із м’ясом. Ви знаєте, їсти можна, але асортименту звичайно хотілося б трохи більшого. Куштуємо кухню по-новому. Треба сказати, вдома воно смачніше, але ось тут обід нічим не гірший, аніж обід в якихось ресторанчиках швидкого харчування».
А на прощання пані Людмила, яка готує по-новому, видає секрет – сьогодні, каже, обід був дуже скромний. І ми пошкодували, що приїхали не в четвер, бо тоді буде грузинська кухня – шашлик, суп-харчо, грузинський салат.
Сюжет телеканалу «СТБ», «Вікна-новини»
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: військові, солдатська кухня, харчування, «СТБ», «Вікна-новини»