GOROD.cn.ua

"Укртелеком" в Чернігові: реорганізація чи занепад?

"Укртелеком” повернули державі”, “Працівники “Укртелекому” мітингували через скорочення”,“Сегодня “Укртелеком” повысил тарифы на стационарную связь”. Такі заголовки останніх років вже нікого не дивують ні в Чернігові, ні в Україні. У компанії немає стабільності, її то продають (в 2011 його купив Ринат Ахметов), то знову повертають державі. До цього варто додати скарги на якість, як інтернету, так і телефонного зв'язку (останній, наприклад, кілька днів тому не працював у багатьох чернігівців), так і чутки про продаж і здачу в оренду приміщень компанії, у яких ще не так давно знаходилось обладнання та працювали люди.


 
Дістатись до чернігівського керівництва компанії і розпитати про нинішній стан справ виявилося нереально. Принаймні на сьогодні. Охоронець на вході відразу ж вказує, що нікого на місці немає, були але пішли, коли будуть — не відомо.
 
Ми зустрічаємось з Тетяною Сергієнко, яка сьогодні є депутатом Новозаводської районної ради міста Чернігова, та колишнім депутатом тієї ж ради Сергієм Старченком. Їх місце роботи саме “Укртелеком”. Вже під час зустрічі виявилося, що вони звільнилися звідти в грудні вже минулого 2017-го року. Причина звільнення — саме ті зміни, що відбуваються в компанії з моменту продажу її Рінату Ахметову.
 
- Як ви знаєте, компанія повертається у власність держави — відразу ж констатує факт тетяна Сергієнко.
 
- Ахметов наче б то й погоджується її повернути. - зауважуємо...
 
- Ахметов все, що можна, з компанії вивів і продав, - відразу апелюють наші співрозмовники - Взяв кредити нібито на її розвиток і тепер повертає її повністю в боргах
 
Тетяна Сергієнко прийшла в “Укртелеком” в 1992 році, починала електромеханіком і пройшла кар'єрними щаблями до начальника дільниці але врешті решт була змушена піти. Сергій Старченко прийшов в “Укртелеком” інженером без категорії, отримав за роки роботи першу категрію, а звільнявся електромеханіком.
 
- Це як виконувати роботу лікаря, а при цьому працювати медсестрою. - говорить з цього приводу Тетяна. - І все через те, що інженеру треба платити більше.


Від самого початку Сергій і Тетяна зазначають, що у них був конфлікт з попереднім керівництвом чернігівського відділення “Укртелекому”, напружені відносини і з нинішнім. Все через почату з переходом у власність Ріната Ахметова реорганізацію компанії. Перші три роки, як це передбачено законодавством, нічого не змінювалося. Але як тільки цей термін сплив — почалися масові скорочення працівників. Причому скорочення не відповідно до законодавства з виплатою компенсаій, а через тиск примушували писати заяви на звільнення за власним бажанням. Тоді й почали переводити на нижчі посади, знижувати кваліфікацію, тоді й ставали інженери механіками... Багато хто не став сперечатися і пішов з компанії. Але були й ті, хто виступили проти цього, почали судитися. Відбувалися акції протесту і мітинги. Про них наш сайт писав - “Працівники “Укртелекому” мітингували проти скорочення”. Серед найільш активних противників такого методу скорочення були й Теятяна Сергієнко і Сергій Старченко.
 
Про масштаби скорочень точних даних наші співрозмовники не мають. Приблизні цифри по області — кількість працівників зменшилась з 5 тисяч у 2011 році до приблизно 700 осіб сьогодні. Як наслідок — ті працівники, що залишилися не мають достатньої кваліфікації, а якщо навіть і мають — просто не в змозі обслуговувати всіх абонентів. Звідси починаються і проблеми з якістю зв'язку...

- Знаєте, як нам аргументували скорочення персоналу? - говорить Тетяна. - Бо так в Росії! Але там вже давно все обладнання замінили на сучасне і оптоволокно проклали. Такого старого як тут, у них вже не знайдеш. Я про це можу говорити, бо в мене знайомі там працюють.



Приміщення на Рокосовського, 33 частково здане в оренду

Скороченням кількості працівників підприємство не обмежується. Велика кільківсть обладнання, яке ще могло б працювати знімається і здається на лом як кольорові метали. Як приклад Тетяна Сергієнко вказує, що були здані на метал АТС “Квант” (в яких є золото, платина, срібло, паладій...), які ще могли б працювати, в той же час ніхто не чіпає старіші станції, у яких менше дорогоцінних металів. 
 
Що ж стосується приміщнь — вони дійсно здаються  в оренду, продаються. Один з прикладів — будівля по вулиці Рокосовського, 33, перший поверх якої зданий в оренду і там зараз секонд-хенд та філія банку. Приклад продажу — в самому центрі міста біля ринку — продається колишній клуб “Укртелекому” де колись проходили збори працівників і був спортзал. В цьому контексті не дивні і проблеми довкола будівлі дитячого садка по вулиці Коцюбинського — компанії вигідніше продати її бізнесу, ніж віддати місту

 
Врешті-решт доходимо до стану справ з основними напрямками діяльності компанії — телефонним зв'язком та інтернетом. І тут теж проблеми. Скорочення абонентів телефонного зв'язку навіть не оговорюється — багато хто відмовляться від стаціонарних телефонів, а в нових будинках їх часто навіть не передбачають. В той самий час якість інтернету від “Укртелекому” залишає бажати кращого. За словами Тетяни Сергієнко, до центральних станцій прокладено оптоволокно, а от далі — поки що ні. Тим не менше існуюче обладнання дає можливість досягти рівня конкурентів, але... не вистачає фахівців, які можуть його обслуговувати. Коло замикається...До речі, в “Укртелекому” є ще й телебачення, але в Чернігові його майже не розвивають.
 
За опублікованою сайтом Mind інформацією за 5 років “Укртелеком” втратив 4 мільйони абонентів — було 10, стало 6. У великій мірі цьому посприяла і втрата частини східний районів Донецької і Луганської областей та Криму. Кількість тих хто користується стаціонарними телефонами скорочується щороку на 14-15 відсотків, хоча, як видно з опублікованого графіка, це не дуже позначається на прибутках, очевидно, що за рахунок підвищення тарифів. В той же час зростають доходи від надання інтернет-послуг. Звісно ж, компанія показує прибуток...



Загальні прибутки "Укртелекому". Яка частка Чернігова і області в них?



Велика частка доходів - саме від продажу активів, приміщень, техніки і обладнання...



Компаніяв прибуткова. Поки є що продавати...

За опублікованими даними, здача в оренду приміщень по всій Україні принесла компанії 289 мільйонів гривень за рік, продаж мідного кабелю і АТС — 436 мільйонів гривень. До цього варто згадати скорочення кількості працівників і заробітних плат на яких теж економлять. Як результат — в 2017 році “Укртелеком” отримав 867 мільйонів гривень чистого прибутку (здані кабелі і АТС враховуються), а протягом останніх 4-х років 2,2 мільярди гривень.
 
Керівництво компанії вкладає гроші в оновлення мереж — у цьому можна не сумніватися. Відповідно з опублікованими даними, планувалося витратити на це 400 мільйонів доларів, офіційно вклали 80. Оновлення мереж дійсно відбувається на що вказує вибір швидкостей і тарифів у Києві, Одесі, Харкові, Запоріжжі... Але не в невеликих Чернігові чи Сумах, малих містах та, тим більше селах. Зважаючи ж на ціну за телефонний зв'язок — 68 гривень в місяці з одного боку і вровадження 4G-інтернету й плани мобільних операторів по його впровадженню в сільській місцевості — послуги “Укртелекому” вже за кілька років можуть виявитися нікому не потрібними в регіонах, у тому числі й в Чернігові.
 
В грудні 2017 року рішенням Господарського суду пакет акцій “Укртелекому” проданий 2011 року Рінату Ахметову повертається державі. А от звільнені працівники, продане обладнання, продані та передані в оренду приміщення — ні... 



Рокосовського, 33



Будівля клубу "Укртелекому" продана чи продається



Оголошення про продаж ще висить...
 
Gorod.cn.ua

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Укртелеком, Сергієнко, Старченко, Ахметов, телефон, інтернет