GOROD.cn.ua

Заробітна плата 3200 грн.: бажане підвищення чи головний біль?

В кінці минулого року прем’єр-міністр України, Володимир Гройсман, анонсував, що мінімальна заробітна плата в Україні тепер становитиме 3200 грн. Всього за проект закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (№5130) проголосувало 348 депутатів (за – 227, проти – 15, утрималися – 21, не голосували - 85).

Закон відразу визвав неоднозначні відгуки з боку громадськості й піддався шквалу критики. Зібралась для обговорення даного нововведення й чернігівська громада.
27 січня у прес-центрі «Чернігівський вибір» відбулось експертне обговорення на тему: «Чи існує проблема 3200?».

Обговорювались за круглим столом наступні питання:

1. Що вимагає Закон України від 06.12.2016 №1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»?
2. Мінімалка 3200 грн.: хотіли як краще, а вийшло як завжди. Плюси та мінуси запровадження нового законодавства:
а) Яи покращиться ситуація в боротьбі з тіньовою економікою?
б) Хто реально виграє від впровадження нового законодавства?
в) Арактика роботи ФОПів та вплив нового законодавства на їх діяльність?
г) Яи покращиться ситуація в бюджетній сфері?
3. Ліквідація малого та середнього бізнесу – це економічне чи політичне питання?
4. Що робити в даній ситуації?

У рамках заходу слово мали: Сергій Андрос – депутат, Андрос Оксана – член правління Чернігівської міської Ліги ділових і професійних жінок, Варнакова Олена – голова Чернігівської профспілки підприємців, Березинець Ірина – голова громадського об’єднання «Сяйво Сіверщини», Тимощенко Катерина – заступник начальника головного управління праці та соціального захисту населення облдержадміністрації, Вінниченко Володимир – депутат, а також до обговорення долучились підприємці Чернігівщини.



Катерина Тимощенко зазначила: «Мінімальна заробітна плата завжди була державною гарантією, нижче якої не можна було платити зарплату. Її місія залишилась і зараз такою ж. А щодо прожиткового мінімуму, то сьогодні відбулися певні зміни. Мінімальна заробітна плата перестала бути розрахунковою величиною при формуванні тарифних сіток, що важливо саме для госпрозрахункових підприємств. А прожитковий мінімум ліг в основу розрахунку. Оскільки

Господарський Кодекс (2003 р.), Кодекс законів про працю, Закон про колективні договори (1993 р.) – всі ці законодавчі акти досі діють, тому складно розібратись у нововведенні. У кожному районі є органи соціального захисту населення, в яких є відповідні підрозділи, що займаються питаннями праці. Вони зобов’язані надавати будь-яку консультацію стосовно даного питання. Ту ж саму інформацію може надати й Департамент соціального захисту населення. У нас є добра традиція співпраці з громадськими організаціями, щодо проведення подібних роз’яснювальних заходів. Це є безкоштовно!



Роботодавець повинен сформувати «правила гри», погоджуючи із представником трудового колективу (якщо не створена профспілка) або безпосередньо із профспілкою. Сьогодні роботодавець повинен знати наступне: визначення мінімальної заробітної плати – це не за просту некваліфіковану працю (як було раніше), а це – встановлений законом, мінімальний розмір оплати праці за виконану працівником місячну або годинну норму праці. Також до мінімальної заробітної плати не входять: доплата за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я; доплата за результатами атестації робочих місць; доплата за роботу у нічний час: з 22.00 до 06. 00 (роботодавець має доплачувати не менше ніж 35 % за кожну годину, відпрацьовану в цей період); доплата за понаднормовий час, роз’їзний характер праці.

Якщо ви сьогодні укладаєте трудові договори, то у вас повинна бути вмотивована оплата праці, ви маєте встановити тарифну ставку (обов’язкову для сплати) за нормами праці не менше 1600 грн. (прожитковий мінімум, встановлений для працездатної особи), але виплати нарахувати ви маєте – 3200 грн., тобто: ставка – 1600 грн., премія – 1000 грн. і якщо працівник виконав встановлену норму, то ви маєте до нарахувань додати різницю між мінімальною заробітною працею і гарантованою зп».



Ірина Березинець: «Підприємцям нашого міста це болить, болять 3200 грн., болять майбутні перевірки. У грудні 2015 р. по м. Чернігів закрився 31 підприємець. У грудні 2016 р. закрилось уже 1324 підприємства. А це платники податків. Ті люди, які зараз підуть на біржу, а наша держава буде їм виплачувати компенсацію по безробіттю. Варто звернути увагу на те, що 3200 грн. – це не виплата працівнику на руки (з цієї суми відрахується податок на доходи фізичних осіб – 576 грн., військовий збір – 48 грн.), а на руки найманий працівник отримає 2576 грн! Роботодавці повинні донести цю інформацію до своїх працівників».

Варнакова Олена: «Пообщавшись с предпринимателями пришли к выводу, что сокращение сотрудников составляет 20-25 %. И это еще до вступления закона в силу, тогда, когда народ просто почитал об этой инициативе. И если мы так давно боремся с теневыми предприятиями, то сейчас очевидно, что человек, который закрыл предприятие продолжает работать – ему ничего сделать нельзя: ни проверить, ни оштрафовать. Я говорила раньше, скажу и сейчас: легче профинансировать борьбу, чем коррупцию».

Експерти та учасники круглого столу були одностайні у твердженні: підвищення заробітної плати повинно здійснюватися за рахунок підйому економіки країни, а у нашому випадку зп підвищиться за рахунок інфляції, зовнішніх боргів та скорочень найманих працівників.

Серед названих експертами причин підвищення мінімальної зп обговорювалась і неспроможність держави надалі оплачувати субсидії (тільки в нашій області субсидії має 22 тис. сімей).

Оксана Острицька: «Акцентуючи увагу на питанні: ліквідація малого та середнього бізнесу – це економічне чи політичне питання, я вважаю, що це і те і те. Від того, що знищать малий та середній бізнес не виграють ані підприємці, ані держава».

Сергій Андрос: «Это начало: проводятся семинары, есть форумы. Мы должны объединятся и разговаривать, чтобы донести нашу позицию до Верховной Ради».

Gorod.cn.ua

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Андрос, Андрос, Березинець, Варнакова, Тимощенко, Вінниченко