В Чернігові розгорається чергова скандальна справа. Колишній директор ОЖБК (Об'єднання житлово-будівельних кооперативів) Анатолій Прокопенко намагається захопити його, таємно зареєструвавши для цього приватне підприємство з такою ж назвою — ТОВ “ОЖБК”. Все майно, яке належало об'єднанню кооперативів внесено до статутного капіталу його приватної фірми.
Працівники ОЖБК, члени ради Об'єднання, голови будинків, а їх 125, виступили проти директора, проти його дій. 21 липня вони опечатали всі двері, з наступного дня почали цілодобові чергування, адже виявилося, що опечатані двері були відкриті. З того часу по черзі і охороняють приміщення. 25 липня додому до Анатолія Прокопенка віднесли повідомлення з вимогою з'явитися на робочому місці і дати пояснення його дій щодо створення приватного підприємства. 27-го він з'явився, але надавати пояснення відмовився. В той же день Рада ОЖБК звільнила його, а наступного дня новим директором призначила Романа Семешка.
Щоб з'ясувати обставини цієї справи ми поспілкувалися з членами ради ОЖБК, які виступили проти таких дій екс-директора. Про ситуацію, що склалася, розповів Роман Олексійович Семешко, якого Рада ОЖБК кілька днів тому обрала виконуючим обов'язки керівника Об'єднання кооперативів.
- Рада Об'єднання житлово-будівельних кооперативів (ОЖБК) міста Чернігова, як вищий статутний орган цієї установи прийняла рішення припинити контракт з минулим керуючим, паном Анатолієм Петровичем Прокопенком за порушення умов контракту. Причиною цього стало те, що людина повністю відсторонилася від діяльності ОЖБК і стало відомо, що перебуваючи у відпустці не отримавши на це дозволу від ради, як передбачено контрактом і статутом, зареєструвала на себе Товариство з обмеженою відповідальністю, комерційний суб’єкт, в статут якої внесла кошти і майно ОЖБК. Тобто фактично ця людина, це припущення, з чиєїсь подачі хотіла переписати на себе все майно ОЖБК і надавати послуги через свою власну приватну структуру, оскільки вона там є кінцевим бенефіціаром, тобто керівником цього ТОВ.
Люди обурилися коли дізнались про це, Рада прийняла рішення припинити контракт, призначити нового керуючого. На сьогоднішній час я уже другий день - виконуючий обов’язки керівника ОЖБК. Одночасно я є депутатом Деснянської районної ради в місті Чернігові і заступник голови постійної депутатської комісії з питань ЖКХ, архітектури, будівництва Деснянського району.
- Які ваші дії? Які кроки ви робите, щоб вирішити проблему, що виникла?
- Ми залучили до цієї справи всіх кого тільки могли, повідомили мерію. Сьогодні (спілкуємося в п’ятницю 29 липня) на збори, які ми проводили колективом вранці у 8 годин, були запрошені голова Деснянської районної ради, депутати від різних політичних сил, щоб не говорили, що тут заангажованість саме політична. Всі люди, депутати, депутатський корпус зацікавлені в тому щоб тут все було по закону і щоб тут не було ніяких махінацій. Щодо переведення майна від однієї структури до іншої є припущення, що це є порушення закону.
В понеділок ми збираємо раду голів ЖБК, максимально залучаємо людей, які є членами і входять до загальних зборів ОЖБК і ідемо із зверненням до прокурора Чернігівської області і до прокурора міста Чернігова. Після цього ми йдемо до мера міста Чернігова, Атрошенка Владислава Анатолійовича, доводимо до його відома ту ситуацію яка є на сьогоднішній час, щоб вони разом, два прокурора і мер взяли під контроль те що відбувається тут і відбувалося протягом останніх часів у ОЖБК.
Що стосується внутрішньогосподарської діяльності — ми наймаємо аудиторів, створюємо комісію, яка буде займатися повною інвентаризацією і збираємо загальні збори всіх голів ОЖБК приблизно через 1,5-2 тижні уже для того, щоб повідомити їм, що в якому стані сьогодні: рахунки, діяльність ЖБК і т.д.
- Де зараз перебуває колишній очільник ОЖБК?
- Ніхто не знає, невідомо. Кажуть, що він тут декілька разів з'являвся. Єдине, що він відмовлявся виконувати будь-які рішення ради, відмовлявся ознайомлюватися з документами про припинення своїх повноважень, про припинення контракту. Тобто він все веде до того, що усувається від юридичних процедур. Є таке припущення, що він буде подавати до суду з посиланням на те, що він або хворів, або ще щось. Але факт у тому, що він чи то про хворобу, чи то відпустку, чи перебування будь де за межами робочого місця не повідомляв, як це передбачено контрактом. Через це з ним і були, згідно чинного законодавства, припинені трудові відносини.
Він тут був декілька разів і в присутності людей відмовлявся давати будь-яке пояснення. Тобто повністю ігнорував Раду ОЖБК, що є порушенням і статуту, і контракту. Тому для його звільнення є повністю законні підстави. Якщо буде подавати до суду — це його право, але ми також подали заяви до поліції, щоб вони з'ясували яким чином одна особа, найманий працівник, на себе перевела майно ОЖБК, колективного суб'єкта.
Про причини і початок конфлікту розповіла секретар Ради ОЖБК Валентина Петрівна Левченко. За її словами конфлікт між Радою і директором підприємства почався ще в березні. Через підняття тарифів підприємство опинилося у складному становищі, подорожчали електроенергія, вивіз сміття, обслуговування ліфтів. І вирішили зекономити на заробітній платі, в тому числі і директора:
- Мы посчитали и решили установить более низкие коэфициенты, добавить управляющему 400-500 гривен, - говорит Валентина Левченко. - Он не захотел на это идти, требовал зарплату в 8 тысяч. А мы не могли сделать этого. Все содержим сами — газ, вода, мусор, электрика, проезд, — поэтому такие аппетиты большие нам не нужны. Мы обсудили этот вопрос на заседании рады и проголосовали против такого большого повышения. Он ответил: «Ну и не надо, плевать я хотел». И пошло дальше.
- Які дії директора були після цього?
- Когда мы приходили по каким-то проблемам он отвечал: «Вы никто!». Нельзя было какую-то бумагу получить, письмо, ответ. Проводим собрание, люди задают вопросы, пишем письма к Прокопенко, а он отвечает такую галиматью, что сказать нечего. Начал полностью игнорировать наши обращения.
А згодом виявилося, що Прокопенко зареєстрував приватне підприємство. 21 липня Рада зібрала загальні збори ОЖБК. Зібралося до 100 представників будинків. Планувалося вирішити деякі питання і внести зміни до Статуту підприємства. Але жоден представник ОЖБК не з'явився. Тоді збори висловили недовіру керівнику ОЖБК Анатолію Прокопенку і юристу Вячеславу Дзеню.
- Пошли сначала слухи, - говорит Валентина Петровна, - что он зарегистрировал на базе нашего ОЖСК по адресу Проспект Победы 203-а Товариство з обмеженою відповідальністю «ОЖБК». Мы собрались, заплатили 80 гривен и взяли выписку из реестра. Слухи подтвердились, он действительно 1 июля зарегистрировал частное предприятие. Хотя мы несколько раз приходили к нему, спрашивали правда ли это, но он всегда отвечал отрицательно. Врал получается. В общем украл он наше предприятие.
Після того, як 21 липня було оголошено недовіру Анатолію Прокопенку, члени Ради опечатали його кабінет та кабінет директора. Але вже наступного дня виявилося, що вони відкриті:
- Мы с четверга опечатали кабинеты, - розповідає Валентина Левченко. - А в пятницу утром увидели, что в кабинете финансового отдела, куда юрист перенес свой компьютер, была раскрыта дверь. Сегодня у Нины Андреевны (главный бухгалтер) пытались дверь открыть, но не открыли. Мы вызвали милицию, они специально все еще раз опечатали.
З того часу, з 22 липня хтось постійно чергує в ОЖБК. Тим часом, за словами Валентини Петрівни, колишній директор наполягає на тому, що це саме рада захопила підприємство:
- Он нам угрожал, звонил, говорил: «Валентина Петровна, прекратите рейдерский захват ОЖБК» Я говорю мы не захватываем, мы сидим в своем помещении.
Про реєстрацію приватного підприємства розповів Роман Семешко:
16 червня Анатолій Потапенко подав заяву про звільнення за власним бажанням голові Ради ОЖБК.
- Там було зазначено, що він за станом здоров'я не може виконувати посадові обов'язки. - говорить новий керівник ОЖБК Роман Семешко. - Згідно статуту, голова ради підписує заяву, що погоджуємося звільнити за його власним бажанням. Тоді ж збирається рада і голосує за його звільнення. Але людина бере заяву і зникає. Наступного дня не з'являється за розрахунком, на повідомлення не реагує, але з'являється наказ про перебування його у відпустці. Він сам себе наступного дня (є припущення, що хтось його якимось чином проінструктурував) в порушення контракту і без повідомлення Ради відправляє у відпустку.
Під час відпустки, 1 липня, коли він у відпустці, в Єдиному реєстрі підприємств, установ і організацій виникає запис про реєстрацію Товариства з обмеженою відповідальністю. І запис цей вносить пан Прокопенко, перебуваючи у відпустці, будучи керуючим у ЖБК. В записі зазначено, що він одночасно керівник ТОВ, що це ТОВ має статутний фонд 2 мільйони гривень, які повинен внести ОЖБК. Тобто людина самостійно прийняла рішення про розмір статутного фонду і визначила засновником ОЖБК без ради, без загальних зборів, як сама того захотіла. І далі на роботу Прокопенко не виходить, на всі виклики не реагує.
25 липня Рада відвезла йому повідомлення додому, за місцем його реєстрації, про те, щоб він з'явився і дав пояснення. 27 числа він тут був, йому повідомили про те що з ним припиняється контракт, запропонуваи ознайомитись і отримати розрахунок. Він не погодився. 27 його звільнили і 28 призначили нового керуючого.
Конфлікт, а фактично, війна за підприємство, за те кому воно буде належати — приватній особі чи об'єднанню власників будинків, - у самому розпалі. На сьогоднішній день подано заяву до Деснянського суду про скасування реєстрації приватного підприємства, члени ініціативної групи з 22 липня щодня опечатують двері директора і бухгалтера ОЖБК, по черзі про всяк випадок чергують тут. В понеділок ініціативна група планує звернутися до прокуратури і міського голови у цій справі.
Тим часом саме підприємство продовжує працювати у штатному режимі, виконує роботи, сплачує рахунки. Лише центральний вхід зачинено, а на дверях напис - “Вхід з двору”.
Поки що це перший такий випадок. Але з впровадженням реформи житлово-комунального господарства, коли обслуговування будинків перейде управляючим компаніям, це стане непоганим і, що головне, прибутковим ринком. Тому варто очікувати, що будуть створюватися, як нові приватні підприємства по обслуговуванню будинків, так і почнеться боротьба за вже існуючі ЖЕКи, адже там є і база клієнтів, і працівники, і обладнання, і техніка. З урахуванням політики уряду орієнтовної на приватизацію комунальних підприємств, ця боротьба буде досить жорсткою.
Читайте також:
Анатолий Прокопенко отстоял должность руководителя
Объединение жилищно-строительных кооперативов города Чернигова хотят ликвидировать
Олександр Малаш
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: ОЖБК, Прокопенко, Семешко, Малаш