GOROD.cn.ua

Чи сприяє політика міської ради створенню ОСББ? (відео)

Радянські ЖЕКи фінансувались державою на 90%. Українські ЖЕКи – фактично ще радянського зразка – фінансуються самими мешканцями будинків і місцевою владою. От тільки одна проблема – а що саме фінансується, якщо будинки не бачили ремонтів десятки років? Аби гроші, які платять власники квартир, осідали на стінах під’їздів (буквально), а не деінде, їм запропонували створити ОСББ – ЖЕКи у їх теперішньому вигляді держава ліквідує вже за півтора місяці. А от чи сприяє політика міської ради створенню ОСББ в Чернігові, представники самої міськради і громадські активісти говорили під час експертного обговорення.



Перше липня – дедлайн для українських ЖЕКів радянського зразка. Законодавці дали один рік – від першого липня 2015, аби українці вирішили, як управляти своєю власністю у багатоквартирних будинках. Фактично, варіантів три: створити об’єднання співвласників багатоквартирного будинку і управляти ним без посередника, яким і виступає ЖЕК, не робити нічого – тоді місцеві ограни влади після першого липня за конкурсом призначать таким будинкам управителя, або на загальних зборах мешканців, без створення ОСББ, визначити управителя самим. Головний варіант – таки перший, ОСББ. Але створювати їх чернігівці не поспішають – у Чернігові 1736 багатоквартирних будинків, 80 з них управляють приватні ЖЕКи, 25 – в ОЖБК, і лише в 34 створені ОСББ. Причина дуже проста і дуже серйозна – до 90% багатоквартирних будинків зношені, нормальних ремонтів не бачили по 30, а той 50 років, у багатьох навіть немає нормальної технічної документації. Або й взагалі ніякої. Ярослав Куц, начальник управління ЖКГ Чернігівської міськради: «Коли люди починають говорити, як обслуговувати будинок, перше питання – йому вже 50 років, як же його обслуговувати? Його ремонтувати треба. І ми всі розуміємо, що в цьому будинку треба ремонтувати дахи, підвали, мережі. Тому ми і прийняли цю програму».

Ця програма, прийнята міськрадою, — Програма сприяння створенню ОСББ та підтримки будинків ОСББ та ЖБК. Розрахована на 2016-2018 роки, на 2016 в неї заклали 5 мільйонів гривень. Ярослав Куц: «Давайте так. На капремонт скільки будинків вистачить цих 5 мільйонів? Давайте так – які саме ремонти брати? Якщо брати всі будинки, то я думаю, і мільярда не вистачить. Йде розмова про те, що хто перший захоче навести лад у своєму будинку».

Програма діє за принципом дольової участі: 20% на ремонти дає ОСББ, 80% — міський бюджет. Ярослав Куц: «Щоб отримати по цій програмі кошти у співвідношенні 20/80 (тобто на кожні 10 тисяч від мешканців 40 тисяч виділяється з бюджету), перед тим, як вирішувати, скільки саме грошей потрібно, самі мешканці мають визначити, яку роботу і ремонти їм треба провести в будинку. По цих видах робіт складається кошторис. Після цього пакет документів приноситься в управління, ми вносимо на виконком, заключаємо тристоронній договір, ОСББ свою суму проплачує підрядній організації як аванс, все інше оплачується за рахунок міського бюджету».

Складання самого кошторису обійдеться до 3000 гривень – ці гроші врахують у частку ОСББ. Сама по собі програма одна з найкращих в Україні, каже голова чернігівської Асоціації ОСББ Максим Конашевич: «Асоціація ОСББ і голови ОСББ співпрацювали по створенню цієї програми. Наприклад, у Києві співвідношення за такою програмою 30/70, фінансове навантаження на людей більше. У нас вдалось домовитись 20/80».

20 квітня, майже через рік після прийняття нового закону про ОСББ, Кабмін нарешті затвердив порядок списання багатоквартирних будинків із балансу ЖЕКів. Максим Конашевич закликає всіх мешканців не бути байдужими до своєї власності і брати участь у комісії зі списання – урядова постанова зобов’язує сповіщати про її створення оголошеннями на будинках. Так мешканці зможуть проконтролювати, що і в якому стані їм передають ЖЕКи, скласти дефектні акти.

Ну а голови вже існуючих ОСББ закликають чернігівців таки їх створювати. Андрій Дмитренко, голова ОСББ «Світлий будинок-2016»: «Я закликаю всіх жителів, які ініціативні, створювати ОСББ, аби контролювати послуги і витрати».

ОСББ Андрія Дмитренка вийшло на тариф по утриманню їх будинку у 2,5 гривень. Новий прогнозований тариф від міської ради для будинків, у яких ОСББ не створять – 2,81 за квадратний метр. Якщо ж тариф ОСББ перевищуватиме затверджений органами місцевого самоврядування, його варто погодити в міськраді – аби субсидія, яку отримує більша половина чернігівців, покривала і різницю в тарифах.

Всім, хто вирішив створювати ОСББ, в міському управлінні житлово-комунального господарства пояснять всі нюанси, обіцяє його керівник, адже зараз найбільша проблема при створенні ОСББ – брак інформації у людей. Втім, людям і дійсно важко щось зрозуміти, коли й самі експерти під час експертного обговорення декілька разів ледь не пересварилися.

«Сівер-центр»

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Ярослав Куц, ОСББ, Максим Конашевич, ЖЕКи, «Сівер-центр»