Вторник, 12 Апреля 2016 16:15 | Просмотров: 3038
Здається, депутати Верховної Ради хочуть пересадити українців із вживаних авто на… нові.
Автомобілісти, якщо вас обнадіяла ця фраза – не поспішайте. Просто так іронічно виглядає висновок із провалу парламентарями голосування за законопроект «Про внесення змін до статті 189 Податкового кодексу України щодо стимулювання розвитку ринку вживаних товарів», який стосується і вживаних автомобілів.
У 2014 році продажі в Україні нових легкових автівок впали на 54%, у 2015- ще на 76%. Натомість продажі вживаних легковиків у 2015 зросли на 35%. Інформаційно-аналітична група «Автоконсалтінг» порахувала: частка вживаних автомобілів на загальному ринку — 92%.
Оскільки у парламентарів все не виходить підняти рівень життя українців до такого, який би дозволив їм машину з автосалону, вони спробували вдосконалити ринок вживаних транспортних засобів – законопроектом «Про внесення змін до статті189 Податкового кодексу України щодо стимулювання розвитку ринку вживаних товарів». Головною причиною відсутності в Україні нормально функціонуючого ринку вживаних авто досі автори законопроекту називають колізії Податкового кодексу. Чинне законодавство дозволяє повторно нараховувати ПДВ на повну вартість при купівлі-продажу однієї і тієї ж машини – першого разу як нової, вдруге – уже як вживаної. Новий законопроект мав би виправити цю ситуацію і запровадити для вживаних авто оподаткування так званої «маржі» — тобто різниці між ціною продажу і ціною купівлі. Практично зараз це виглядає так: ПДВ на нове авто вартістю 14 000$ — 2800$, якщо його ж потім продають уже вживане за 10 000$, ПДВ – 2000$. А за новим Законом при повторному продажі можна було б заплатити всього 200$ ПДВ.
Можна було б, якби депутати не «провалили» голосування за законопроект, до речі, рекомендований до прийняття Головним парламентським Комітетом з питань податкової та митної політики. Цей закон, кажуть там, був би корисний не лише для людей, а й для державного бюджету, приносячи у нього щороку до мільярду гривень завдяки детінізації ринку вживаних авто. Якби цей ринок став повністю легальним, в Україні можна було б запровадити і діючу у розвинених країнах практику «трейд ін» — обмін автомобіля, що був в експлуатації, на новий або інший з пробігом.
Про інші країни – ринок авто з пробігом в Україні поповнюється не лише за рахунок внутрішніх перепродажів, а й за рахунок ввезення таких авто з-за кордону. Одна з останніх прем’єрських обіцянок Арсенія Яценюка — скасування ввізного мита на вживані автомобілі.
Арсеній Яценюк, прем’єр-міністр України: «Хотів би звернутись до Міністерства фінансів, Міністерства економіки, Державної фіскальної служби з метою внесення до Верховної Ради Закону про скасування імпортного ввізного мита на вживані автомобілі. Це повинно розповсюджуватись на всі авто, крім тих, які походженням з РФ. До мене прийшли десятки і сотні листів, люди вважають, що це буде правильний крок, щоб зняти навантаження на громадян, в тому числі і збільшити можливості для громадян придбавати автомобілі».
Сьогодні митний тариф на ввізний автомобіль – 10% від його вартості. Але окрім ввізного мита, є ще й акцизний податок – і саме він при розмитненні коштує найбільше.
Владислав Супроненко, в.о. начальника Чернігівської митниці ДФС: «Залежить від типу двигуна – бензиновий чи дизельний, об’єму двигуна і терміну використання – нові, до 5 років і більше ніж 5 років.+ Він становить на малолітражки найменше – 1 євро за см.куб., і максимально для транспортного засобу з об’ємом більш ніж 3 літра – 5 євро за см.куб.»
Скільки «затягне» акцизний податок при ввезенні з-за кордону вживаного авто віком до 5 років з об’ємом двигуна 1,5 літра, просимо розрахувати Владислава Супроненка.
Владислав Супроненко: «На сьогодні виставлений для таких транспортних засобів акцизний податок на рівні 1,367 євро за см.куб. При об’ємі 1500 це виходить 2050 євро виключно акцизного податку. На ці 2050 ще буде нараховано 20% ПДВ – виключно за об’єм двигуна платіж складати 2460 євро».
Податок на податок. Але 20-відсотковим податком на додану вартість обкладається не тільки акцизний податок, а й сума ввізного мита та сама вартість автомобілю.
Чи з’явиться у Верховній Раді законопроект про відміну ввізного мита на автомобілі і чи прийме зрештою Верховна Рада уже існуючий законопроект «Про внесення змін до статті 189 Податкового кодексу України щодо стимулювання розвитку ринку вживаних товарів»? Поки відповіді на це питання нема, гроші, які могли б потрапити до державної скарбниці, ідуть повз неї – і продавці, і покупці вживаних автомобілів всілякими способами намагаються обійти незрозумілі податки.
«Сівер-центр»
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.