GOROD.cn.ua

Земельні паї для кладовища: через рік на «Яцево» може не залишитися місця для поховань

Тринадцятий рік триває робота по розширенню міського кладовища «Яцево» четвертої черги, яка передбачала його розбудову на 28,85 га. За цей час кошторисна вартість робіт зросла з 4,0 млн грн. до 14,2 млн. грн. Органи місцевого самоврядування здавалося б проводять роботу на перспективу: з року в рік безперервно освоюються мільйони, та проблема розширення кладовища як «дамоклів меч» постійно висить над головами чиновників. Вільної території для поховань обмаль.

Кладовище «Яцево» має досить складну «управлінську структуру». Його забудовою займається УКБ Чернігівської міської ради, яке і виступає замовником робіт. Землю під кладовище викуповує Управління ЖКГ міської ради, що є досить незвичним для його повноважень. А окремо створене КП «Спецкомбінат КПО» займається лише безпосереднім похованням і утриманням кладовища.



Нині площа кладовища, створеного ще у 1975 році, за словами начальника КП «Спецкомбінат КПО» Володимира Куліша становить 100 га. Щомісяця під поховання використовується 0,4 га землі. Поки що ситуація не критична, але потрібно пришвидшити переговори з власниками земельних паїв, що знаходяться на території Ульянівської сільської ради, щодо продажу земельних ділянок. Вільної землі вистачить приблизно на рік, в цей прогноз вже враховано роботи по розширенню, що передбачені на 2015 рік.

Вартість 1 га розширення «Яцево» - близько 1 млн. грн.

Роботи по завершенню четвертої черги будівництва планували завершити у 2014 році, але через похибку проектувальників, до початкової проектно-кошторисної документації, яку розробляла Чернігівська філія „Чернігівцивільпроектреконструкція” НДІ не включили близько 40 метрів по всій ширині кладовища.



- Зараз важко сказати хто в цьому винен - говорить Анатолій Дзядзько, начальник Управління капітального будівництва ЧМР, - коли ми почали виділяти землю в натурі, то побачили що залишилось 4,9 га землі. Поруч проходить газова труба, і ми вирахували, що можемо ще на 40 метрів до неї наблизитися. В зв’язку з тим, що хоронити зовсім ніде, прийняли рішення швидко зробити проектно-кошторисну документацію на цю ділянку. Вартість цих робіт по річному плану закупівель на 2015 рік становила 4 млн. грн. Пізніше, згідно проведеної експертизи ТОВ «Сіверексперт» кошторис збільшили до 4,5 млн. грн.

Тендер на проведення остаточних робіт по четвертій черзі розширення кладовища проводили двічі: у квітні та у червні 2015 року. За результатами першого тендеру жодної цінової пропозиції не було акцептовано. Обидва учасники, ТОВ «ШБУ№ 14» і Комунальне шляхобудівне підприємство ЧМР запропонували виконати роботи за суму понад 5 млн. грн., що перевищувала передбачений ліміт коштів. На що розраховували обидва учасники, коли було відомо максимальну ціну закупівлі – незрозуміло. Тим більше експертиза кошторисної вартості проводилася коли курс НБУ гривні до долару становив 27 грн., а на момент подачі пропозицій - 21. Анатолій Дзядзько пояснює таку різницю у вартості асфальту. За його словами, місцевий асфальтно-бетонний завод на момент проходження експертизи не працював, тому була врахована стара ціна.

Але на другому тендері знайшлося аж шість бажаючих розбудувати 4,9 га менше ніж за 5 млн. грн. Найдешевше виконати роботи запропонувало КШБП ЧМР – 3,95 млн. грн., яке зменшило свою попередню вартість робіт на 1,1 млн. гривень. Чи то асфальт подешевшав, чи то заробити вирішили менше – невідомо. Пропозицію поки що не акцептовано, проводиться перевірка наданих документів. Варто зауважити, що КШБП було підрядником будівництва четвертої черги кладовища «Яцево» з 2003 року.

Нині в запасі у «Яцево» є лише два земельні паї по 1,2 га, які управління ЖКГ ЧМР викупило у минулому році у власників земельних ділянок. На цю площу вже розроблено проектно-кошторисну документацію, яка пройшла експертизу, але вона ще не була затверджена рішенням виконкому. Ділянка площею 2,4 га віднесена до п’ятої черги розширення кладовища «Яцево». Вартість згідно існуючого кошторису – 2,579 млн. грн., а це більше ніж мільйон гривень за 1 гектар.

Вартість 1 га паю біля «Яцево» - 30 000 грн.

Як відомо, в Україні існує мораторій на продаж землі, але ст. 146 Земельного Кодексу України дозволяє продавати землю для суспільних потреб. Згідно ст. 7 Закону України № 1559-VI від 17.11.2009, до суспільних потреб належить і викуп земельних ділянок для розміщення кладовищ. За словами Геннадія Луценка, начальника Управління ЖКГ ЧМР це непроста процедура. Щоб почати вести переговори щодо викупу паїв, багато часу витрачається для встановлення їх власників. Особливо робота ускладнюється, коли перший власник помер, і доводиться шукати спадкоємців. В деяких випадках з моменту смерті не пройшло 6 місяців, відповідно немає осіб, які вступили в спадщину. Також продаж землі для суспільних потреб гальмує низька ціна викупу.



- Викуп землі проводиться по тій ціні, яка не влаштовує людей, – пояснює Геннадій Луценко. Але збільшити чи зменшити розмір цих коштів ми не можемо. Оцінку землі проводить ліцензована організація. Ми не маємо право вимагати від людей продажу земельної ділянки, але ми налаштовуємо їх на відкритість. Від того, наскільки вони будуть з нами відкрити зараз, настільки буде менш проблематичним підписання договору купівлі-продажу. Ми роз’яснюємо яким чином проводилась ця процедура у минулому році, і як вона буде проходити у цьому році. Законодавством передбачена можливість примусового відчуження земельних ділянок через суд, але ми не хочемо вдаватися до таких дій.

В цьому році ми вже почали вести переговори з власниками паїв. Перед переговорами зробили запит до експертної організації ПП Десна-Експерт-М», щодо надання орієнтовної вартості 1 га земельного паю. Згідно отриманої відповіді ця сума складає близько 30 000 грн. за 1 гектар.

Алгоритм викупу паю для суспільних потреб

- Про орієнтовну ціну викупу земельного паю ми повідомляємо власника, – продовжує Геннадій Луценко. Після того як людина нам надає попередню письмову згоду на продаж земельної ділянки для суспільних потреб, ми виносимо проект рішення на сесію, де доповідаємо про кількість власників, які згодні продати земельну ділянку і орієнтовну ціну продажу. Сесія приймає відповідне рішення по викупу землі для суспільних потреб.

Після прийняття рішення про викуп земельних паїв, Управління ЖКГ письмово повідомляє власників рекомендованим листом або вручає лист їм особисто під розписку. У повідомленні зазначається:

- інформація щодо об'єктів викупу: їх місцезнаходження, площі, кадастрового номера (за наявності), категорії земель; мети викупу;
- умов викупу: орієнтовна викупна ціна, строк викупу, джерело фінансування витрат, пов'язаних з викупом, а також відомостей про земельну ділянку, що можуть бути надані замість викуплених.
- прав і обов'язків власників земельної ділянки, які виникли у зв'язку з їх викупом відповідно до закону;
До письмового повідомлення додається план земельної ділянки (її частини), що підлягає викупу, і посвідчена в установленому законом порядку копія рішення про її викуп.

Після цього ми укладаємо договір з експертною організацією, яка проводить нормативно-грошову оцінку. Слід зауважити, що вартість надання послуг з рецензування або проведення державної експертизи звітів з експертної грошової оцінки сплачується за рахунок коштів міського бюджету.

Після отримання експертно-грошової оцінки ми спілкуємося з людьми для підтвердження продажу землі. Це дуже кропітка робота, бо на будь-якій стадії людина може відмовитись, а бюджет може втратити витрачені для експертизи бюджетні кошти.

Наступний етап – нотаріус, у якого укладається договір купівлі-продажу. В цей же день, власники відкривають рахунки в банку для отримання коштів по договору купівлі-продажу. В договорі зазначається термін 20 банківських днів, протягом якого гроші будуть перераховані продавцю. Послуги нотаріуса сплачуються також за рахунок коштів міського бюджету.

Ми запитали, чи може людина самостійно та за власні кошти винайняти експертну організацію для здійснення грошової оцінки, якщо не хоче користуватися послугами експерта, запропонованого Управлінням ЖКХ. Як пояснив Геннадій Луценко, власник має право обрати іншу експертну організацію, але вартість земельної ділянки повинна визначатися саме для суспільних потреб:

- У нас у цьому році був саме такий випадок. Людина залучила свого експерта, і вартість землі вийшла вищою в два рази, ніж у експертів, які готують нам висновки. Але, грошова оцінка землі, яку здійснив експерт власника паю, проводилася не для визначення вартості для суспільних потреб, а для прийняття управлінських рішень. Для визначення вартості землі для суспільних потреб застосовується такий методичний підхід як капіталізація рентного доходу, для управлінських рішень – зіставлення цін продажу подібних земель. Тобто така оцінка не може бути застосована при продажу землі «для суспільних потреб». Тому ми будемо змушені відмовити цій людині. Ми розуміємо що людина хоче отримати гроші по ринковій ціні, і ми не проти були б їх заплатити, але повинні діяти в межах чинного законодавства.

Крім викупу земельних паїв, розширення «Яцево» можливе також за рахунок зеленої зони справа від кладовища, де знаходиться яр і самосійки. Розширення за рахунок лісу зліва – більш проблематичне - там археологічна зона. Поки що місцева влада покладає надію на паї, але проблема так і залишається невирішеною.

Ольга Кунтиш

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: кладовище «Яцево», земельні паї, Анатолій Дзядзько, Геннадій Луценко, Ольга Кунтиш