GOROD.cn.ua

Коли в Чернігові почнуть торгувати землями Міноборони?

На фото вивільнене військове містечко № 26 по вул. Красносільского,35
Проблема надлишкового майна у Міністерстві оборони України виникла вже давно. На сьогоднішній день повністю вивільнено аж 429 військових містечок (це 77 430 будівель, розташованих на земельних ділянках площею понад 35,9 тис.га. Ще близько 214 містечок буде вивільнено в процесі реформування Збройних Сил України. Згідно Державної комплексної програми реформування і розвитку Збройних Сил України на період до 2017 року, схваленої Кабміном 29 травня 2013 року, чисельність ЗСУ зменшиться з 184 тисяч до 122 тисяч осіб.

В Чернігівській області станом на 01.04.3013 вивільнено для продажу 228 будівель, що розташовані на земельних ділянках загальною площею  121,5 га:


Орієнтовний Перелік  вивільнених військових містечок*,
 що будуть пропонуватися для продажу разом із земельними ділянками

 

* - військове містечко - майновий комплекс будівель, споруд, іншого нерухомого військового майна разом із житловим фондом, об'єктами соціальної та інженерної інфраструктури, які використовуються для його обслуговування, розміщений на відокремленій земельній ділянці, яка належить до категорії земель оборони;
(згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2010 р. № 105)

 
 

№ військового містечка, місце дислокації, (балансоутримувач)

Характеристика фонду (кількість будівель)

Площа земельної ділянки, га

Фізичний стан
(кількість містечок)

Прийняті рішення (переліки на відчуження, забудова, передача), поточні пропозиції по використанню

 

2

3

4

5

6

 

Чернігівська область

229

121,5

12

 

 

в/м № 1 смт Гончарівське, вул. Танкістів

 будівель 35 вивільнено 35

31,2

 вивільнено повністю

17 буд. - РКМУ від 17.10.2007 № 896-р перелік на відчуження; решта в проекті додат. переліку на відчуження

 

в/м № 2 с. Гончарівське

 будівель 21 вивільнено 21

7,0

 вивільнено повністю

РКМУ від 17.10.2007 № 896-р перелік на відчуження , будівля 9 передача МОВ (Д-27 від 11.06.07)

 

в/м № 9 с. Жидиничі

 будівель 55 вивільнено 55

38,5

 вивільнено повністю

РКМУ від 17.10.2007 № 896-р перелік на відчуження

 

в/м № 13 с. Жидиничі

 будівель 9 вивільнено 9

10,8

 вивільнено повністю

РКМУ від 17.10.2007 № 896-р перелік на відчуження

 

в/м № 2 м. Чернігів пр-кт Миру, 149 б

 будівель 3 вивільнено 3

0,4

 вивільнено повністю

РКМУ від 17.10.2007 № 896-р перелік на відчуження; 2 будівлі списані та не розібрані

 

в/м № 5 м. Чернігів вул Старобілоуська,2

 будівель 28 вивільнено 28

6,8

 вивільнено повністю

додатк. перелік № 3. Реконструкції під житло будівля № 22

 

в/м № 26 м. Чернігів, вул. Красносільского,35

 будівель 21 вивільнено 21

10,0

 вивільнено повністю

 додатк. перелік № 3 на відчуження

 

в/м № 48 м. Чернігів вул. Одинцова, 11

будівель42   вивільнено 42

13,8

 вивільнено повністю

2 буд. в РКМУ № 896-р від 17.10.2007 перелік на відчуження; решта планується до відчуження

 

в/м № 51 м. Чернігів вул. Жабинського, 17а

  будівель2   вивільнено 2

0,1

 вивільнено повністю

Будівлі плануються до відчуження

 

в/м № 61 м. Чернігів вул. Шевченко, 114

 будівель 2 вивільнено 1 (гуртожиток 1)

0,2

 вивільнено повністю

на даний час будівлі № 1,2 перебувають в користуванні ТОВ "Гуадентіс", судовий процес

 

в/м № 52 с. Ладинка

 будівель 6 вивільнено 6

2,2

 вивільнено повністю

РКМУ від 17.10.2007 № 896-р перелік на відчуження. Будівлі № № 1-4 передані в оренду

 

в/м № 1с. Красне Чернігівського району

 будівель 5 вивільнено 5

0,5

 вивільнено повністю

РКМУ від 17.10.2007 № 896-р перелік на відчуження

 


Даний перелік по Чернігівській області на сьогоднішній день не є вичерпним, незабаром він поповниться об’єктами, що вивільнилися внаслідок скорочення 30 полку зв’язку, а це немалі території у середмісті Чернігова.

Військові частини у смт. Гончарівське та Десна не будуть розформовувати

Побоювання багатьох щодо скорочення військових частин у Гончарівському та Десні у регіональному медіа-центрі Міністерства оборони України в м. Чернігів вважають безпідставними.  Будуть скорочувати лише структури забезпечення, госпіталі, штаби, а підрозділи, які безпосередньо виконують завдання на полі бою та несуть бойовий потенціал залишаться, тільки у дещо іншому форматі. З офіційної заяви Міноборони щодо розформування полку зв’язку в Чернігові: «Скорочення чисельності Збройних Сил України не є самоціллю реформи. Її мета значно глибше – наблизити нашу Армію до рівня кращих показників армій європейських країн, створити невелике, але підготовлене та повноцінно забезпечене професійне сучасне військо, яке спроможне гарантовано вирішувати завдання захисту держави не кількістю, а якістю. Це робиться за рахунок виведення балансів (фінансових, управлінських, оперативних, структурних), відновлення озброєння та закупівлі новітніх зразків, бойового вишколу особистого складу, стандартизації військової служби та створення сучасної системи її мотивації».
Перелік військових структур, які будуть скорочувати нажаль є закритою інформацією, і призначений лише для службового користування.

Військовослужбовці отримають житло за рахунок продажу земель Міноборони

Спробу продавати надлишкове майно держава робила ще у 2000 році. Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2000 р. № 1919 “Про порядок відчуження та реалізації військового майна Збройних Сил” працював механізм не лише продажу нерухомого майна, а й обміну військового майна на житло. Але даний механізм не дозволяв продавати землі Міністерства оборони України. Це створювало труднощі для багатьох потенційних покупців, адже ризиково купувати нерухомий об’єкт розуміючи, що термін оренди земельної ділянки може бути не подовжено. Постанова діяла близько трьох років, але через зловживання в цій сфері, які були виявлені Рахунковою палатою та Генеральною прокуратурою України, до бюджетного законодавства внесли зміни, що припинили проведення таких процедур. У 2006 році КМУ призупинив реалізацію військового майна, а згодом і скасував взагалі. Посадовці дійшли висновку, що нерухомість повинна продаватися разом з земельними ділянками, але законних підстав на їх реалізацію не було.

В цьому році ситуація змінилася: відтепер Міністерство оборони України може продавати нерухомі об’єкти разом з земельними ділянками, на яких вони розташовані. Відповідна постанова № 436 «Про затвердження Порядку відчуження земельних ділянок,на яких розташовані об’єкти нерухомого військового майна,що підлягають реалізації, та земельних ділянок, які вивільняються у процесі реформування Збройних Силі Державної спеціальної служби транспорту» була прийнята  від 22 травня 2013 р.

Ця постанова набирає чинності з 1 серпня 2013 року.
Вважається, що прийняття даної постанови вирішить проблему забезпечення житлом військовослужбовців. Всього по Україні налічується близько 45 тисяч безквартирних (діючих і не діючих військовослужбовців), по Чернігівському гарнізону станом на 01.06.2013 р -  670 осіб. Бюджет державної комплексної програми реформування і розвитку ЗСУ на період до 2017 року складає  130 млрд. грн. На будівництво житла для військовослужбовців в даному бюджеті закладено 1,2 млрд. грн.

Каталізаторами процесу продажу землі можуть стати лише органи місцевого самоврядування

Проводити продаж земельних ділянок Міністерства оборони України будуть органи місцевого самоврядування, на території яких розташована та чи інша військова частина.  Саме вони відповідно до нового порядку виступатимуть організаторами земельних торгів. Через те що на даних землях розташовані об’єкти нерухомого майна, виконавцями земельних торгів виступатимуть уповноважені Кабміном організації.
Та попри те, що законодавство нібито дає зелене світло Міністерству оборони на продаж землі, виникає інша проблема. Через брак коштів і скорочення фахівців, близько 80% земель не оформлені документально згідно чинних вимог законодавства, а отже і не можуть будь продані без відповідного впорядкування документів.
Нинішня документація застаріла, межі територій не визначені в натурі на місцевості. Перехідні положення ЗУ «Про розмежування земель державної та комунальної власності» уповноважують відповідні ради: місцеві, районні, обласні, приймати рішення про зміну цільового призначення земельних ділянок.
Кошти, отримані від продажу військового майна зараховуватимуться в повному об’ємі до державного бюджету, а не до місцевих.

Чи будуть ефективними такі реформи в Збройних Силах України для держави і військовослужбовців покаже час, а поки що почалися великі перегони за ласі шматки землі Міністерства оборони України.

Підготовано за матеріалами, наданими Регіональним медіа-центром Міністерства оборони України у м. Чернігів

Ольга Кунтиш

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: землі Міноборони, Ольга Кунтиш