17 квітня у Борисоглібському соборі відкрилася виставка археологічних знахідок, виявлених у 2012 році під час досліджень давніх прибудов до Спасо-Преображенського собору.
Ці археологічні дослідження викликали великий резонанс у наукових колах. На розкопках працювали співробітники російського Державного Ермітажу, а також фахівці із Києва та Львова. Археологічну експедицію проводили спільними зусиллями Чернігівський державний педагогічний університет ім. Т. Г. Шевченка та Національний архітектурно-історичний заповідник «Чернігів стародавній».
Олена Черненко — кандидат історичних наук, доцент кафедри історії та археології України Чернігівського державного педагогічного університету ім. Т. Г. Шевченка: «Спасо-Преображенський собор — був закладений в ХІ ст. за часів князювання першого літописного чернігівського князя Мстислава. Письмові джерела не називають точної дати заснування храму». Олена також розповіла про дружню співпрацю тих багатьох людей, які приймали участь у розкопках та результати їх досліджень.
Крім археологів, багато людей займалося відтворенням того, що було знайдено під стінами Спасо-Преображенського собору.
Тетяна Крупа — завідувач реставраційної майстерні Музею археології та етнографії Слобідської України Харківського національного університету ім. В. К. Каразіна: «Чернігів завжди давав багато археологічних пам'яток. Для мене робота з об'єктами такого рівня — це велика честь. Я змогла привезти найбільш яскраві речі, але багато з них перебувають ще в процесі реставрації».
Експозиція приурочена до Дня пам'яток історії та культури.
Кельма з мурування фундаменту Спаського собору, ХІ ст.
Мереживо та тканина, ХVІІ ст. Реставратор Т. М. Крупа.
Володимир Коваль
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.