Міста все менше стають придатними до життя. Вони ошкірилися закутими в скло і бетон офісними центрами і супермаркетами, проштиркнули небеса дахами висотних будівель, їх венами щодня течуть безперервними потоками автомобілі, виригаючи бензиновий сморід і роздратований шум двигунів. Рідкісні оази зелені давно вже облюбовані сильними і спритними, і їхні котеджі, заховані за височенними парканами, тільки викликають заздрість у проїжджаючих водіїв.
Наш Чернігів, хоча і є одним із найзеленіших обласних центрів України — зовсім не виняток із цього правила. Під шумок боротьби за покращення міська влада успішно дерибанить землю в центрі і на околицях, і там, де ще вчора були дитячі майданчики, скверики і прибудинкові території, на яких можна було хоч на хвильку забути про шалений ритм міста і спокійно посидіти на лавці чи пройтися в тіні дерев з дитиною — виростають все нові і нові магазини, висотки, стоянки чи котеджі, відвойовуючи у зелені останні барикади.
За таких умов, особливо зараз, влітку, коли у спеку ми ховаємося по офісах і квартирах, чи думає хтось із вас про те, як чудово було б жити у власному будиночку, бажано десь на відшибі, серед лісу, чи біля річки, щоб легені могли щоранку вдихати свіже повітря, а розум — відпочивати від постійної необхідності утримувати в собі тисячу подій, цифр та імен? На сьогодні варіант із житлом у приміській зоні, з тим, щоб на роботу можна було відносно швидко добиратися до міста, розглядається все більшою кількістю населення. Переваги такого способу очевидні — простір, спокій, тиша, природа. Що ж саме може отримати міський житель, обтяжений зайвою сумою у вічнозелених мертвих президентах США, обмінявши їх на один із варіантів сільського житла?
Для людини, яка не збирається переходити на ведення натурального господарства, передусім актуально підшукувати собі хатинку у населених пунктах десь вздовж траси або, у крайньому разі, залізниці. Причому, навіть за наявності власного авто, бажано щоб через село ходив громадський транспорт, і воно було не настільки віддалене від міста, щоб дорога на роботу займала занадто довгий час.
Відкривши рубрику оголошень сайту, де виставляються на продаж будинки та земельні ділянки по Чернігову та району, можна відмітити, що їх пропозиція є дуже широкою, як у ціновому, так і у якісному розрізі. Я окреслив коло у 30 км. від Чернігова (комфортна відстань для щоденних поїздок до міста власним чи громадським транспортом), і розглянув декілька варіантів хатинок, які могли б бути цікавими для середньої сім’ї, готової проміняти свою міську квартиру на будиночок у селі.
А для початку я звернувся до ріелторів, попрохавши дати коментарі щодо актуальної ситуації на ринку подібної нерухомості, і рекомендації для людей, які вибирають собі таке житло. У проясненні цих питань мені люб'язно допоміг керівник ріелторської агенції "Добро Ми" Сергій Віталійович.
Зі слів ріелтора, на сьогодні популярними на покупку будинків є, по-перше, села, розташовані вздовж живописних місць біля Десни: Новоселівка, Улянівка, Количівка, Кобилянка — у бік Мени; Количівка у бік Києва, Седнів і Клочків біля Снову.
А по-друге, важливим є фактор транспортного сполучення. Є села, розташовані недалеко від міста, але якщо автобус ходить один-два рази в день, ці варіанти є набагато менш цікавими для покупців.
Останнім часом зріс попит на села вздовж залізниці. Інколи, коли житло купується не для постійного проживання, а для приїздів на вихідні чи на літо, на комфорт звертається менше уваги, але обов’язковою умовою є близькість річки, озера, лісу, і всього такого, що може посприяти здоровому і корисному відпочинку, особливо дітей (можливість зайняти ними, наприклад, тещу на все літо, ніхто не відкидає). Тут назавше просять першу лінію з безпосереднім виходом до води.
Для того, щоб покупець мав змогу купити омріяний будинок, хтось має його продавати. Продають, найчастіше, люди похилого віку, у яких немає дітей чи близьких родичів у селі, і нікому підтримувати господарство у належному стані. Продають ті, кому будинок дістався у спадщину, і не є потрібним. Інколи будинки спеціально будуються під продаж людьми, у яких у власності є земельна ділянка.
Ріелтори кажуть, що за останні роки попит на нерухомість у селах тримається стабільний. У їх агенції продається до 5 будинків у сезон. Сезон - це весна-літо. Взимку будинки практично не купуються, зате в цей період можна отримати більшу знижку від продавця.
Торгуватися за будиночок, що приглянувся вам, можна і потрібно. Як правило, власником зразу в ціну закладається якась сума знижки, яку він готовий зробити реальному покупцю. Зазвичай, ця сума становить 5-10% вартості будинку, і її кінцевий розмір визначається вмінням покупця знайти приховані недоліки у обраній хатинці, і переконати власника у тому, що ця сума відповідає затратам на їх усунення.
З цінами на сьогодні ситуація складується така, що за вартість середньої двокімнатної квартири, у місті можна вибрати просторий сільський будинок, з присадибними будовами, землею, садом та іншими господарськими корисностями.
Перший варіант, який я виїхав розглядати на місце, знаходиться у с. Іванівка, що по Київській трасі. Їхати до села від Чернігова всього 13 км, є регулярне автобусне сполучення, проїзд коштує 3,5 грн. Будинок знаходиться на так званій "другій лінії" - не над самою трасою, а через ряд від неї. Площею 58 м2, з 13,5 сотками землі, хатка цегляна, газифікована, у досить пристойному стані, заїжджати жити можна хоч зараз, по ходу роблячи ремонт. Хазяйка просить за неї 26 000 доларів.
У останні роки хат у селі стали продавати більше. Навіть навпроти, у сусідньому подвір'ї, працюють будівельники. Цей будинок уже викупила родина із Чернігова, і зараз найняті працівники доводять його до жилого стану.
Будинок у селі Іванівка, площею 58 м2, з 13,5 сотками землі, ціна - 26 000 долларів.
Їдемо по Київській трасі далі, до Красилівки. Це село розташоване у 30 км. від Чернігова. Тут нас цікавить двоповерхова квартира у маленькому багатоквартирному, теж двоповерховому будиночку. Господарі самі зробили перепланування, добудували до квартири “башту” і зробили окремий вхід. По суті — це той же приватний будинок, але зі спільним двором. Площа житла — 100м2, під будинком є гараж і погріб, а також 1,5 сотки землі. Централізовано газ, вода. Трохи далі — город 50 соток, для тих, хто хоче оздоровлюватися за допомогою праці на свіжому повітрі. Квартира виглядає як маленький палац, має хороший ремонт (втім, робився він кілька років тому, і деякі елементи потребують легкої косметики) — заїжджай і живи. Ціна цієї радості — 30 000 доларів. Транспортна проблема, зі слів господарів, вирішується дуже просто — київськими маршрутками, які за 10 грн. із задоволенням підкинуть вас до міста. Якщо одній людині кататися щодня туди і назад, в місяць набігає 600 грн., але це однозначно дешевше, аніж поїздка своїм авто. Якщо ж їздить уже сім'я мінімум із двох чоловік — своя легковушка уже виявляється вигіднішою, тим більше — Київська траса у чудовому стані, і їхати по ній — одне задоволення. Дорога авітвкою до Чернігова займає не більше 20 хв.
Попутно вдалося познайомитися із сусідами. Вони розповіли, що в селі дуже багато житла викупили за останні роки кияни, які люблять сюди приїздити на вихідні. І правда — поряд із будинком я помітив “Фольксваген” із київськими номерами. Кажуть, киян приваблює близькість озера і річки, в яких можна порибалити і покупатися.
Принагідно поцікавився у людей, які живуть по сусідству, який у них будинок, і наскільки дорого його утримувати. У людей велика хата, яку вони купили на початку 2000-х у бабусі за 2 000 доларів, і з тих пір займаються її реконструкцією і добудовою.
На сьогодні хатка перетворилася у сучасний будинок, у дворі є баня, басейн. Люди щодня їздять на роботу до Чернігова власним авто. Так як будинок сільський, то комунальні витрати на його утримання невеликі — літом близько 100 грн., в опалювальний сезон — в районі 300 грн.
Будинок у селі Красилівка, за 30 км. від Чернигова. Площа 100м2, ціна - 30 000 долларів
Наступне село, Шестовиця, знаходиться від обласного центру у 15 км. Тут я дивлюся невеликий дерев'яний будинок, обкладений цеглою, який господиня кілька років тому купила як дачний, для відпочинку на вихідних, але за відсутністю часу на ведення господарства вирішила продати. “Мужика треба сюди. А мій — не встигає”, - пояснює хазяйка. Біля хатинки площею 50м2 є 28 соток землі, сад, виноградник, город, господарські прибудови. Є газ. Вода — в колодязі біля будинку, каналізація відсутня. За цю хатку хазяйка хоче 20 000 доларів.
А взагалі, Шестовиця, внаслідок близькості розташування і Десни поруч — дуже популярне село у тих, хто вирішив вибратися за місто, і ціни на нерухомість тут достатньо “кусючі”. Будиночки люди беруть під дачу, купують фанати рибалки, молоді сім'ї для проживання. Наприклад, на тій же вулиці, де ми дивилися будиночка, продається нічогенька садиба за цілих 70 000 доларів. Автобус до Чернігова ходить 6 разів на день, квиток коштує 6 грн., тому транспортної проблеми немає ніякої. Хазяйка у місцевих завжди може купити молоко, яйця, творог. Картоплю сусіди дають. Вони ж приглядають за будиночком за відсутності господарів, і можуть передзвонити їм у випадку необхідності.
Будинок у селі Шестовиця, за 15 км. від Чернігова. Площа 50м2 є 28 соток землі, ціна - 20 000 долларів.
Що ж, я покатався подалі від Чернігова (умовно подалі, звичайно), розглянувши кілька варіантів, які можуть бути гарними як для проживання, так і для приїзду на відпочинок. А що можна вподобати у нас під самим містом? Разом із плюсами проживання у власному будинку і відсутності транспортної проблеми, які в таких випадках є особливості, що набуває і втрачає потенційний покупець?
Підходящу хату я знайшов у селищі Зарічному, всього в 3 км від Чернігова. Власниця — жіночка похилого віку, яка переїздить жити до Чернігова, бо вже не має змоги доглядати господарство. Цей будинок — найдорожчий із переглянутих — аж 52 000 доларів. 90м2 площі, газ, вода, хороший ремонт у всіх кімнатах. Землі, правда, малувато, всього 6 соток. Але якщо брати будинок не для того, щоб займатися вирощуванням городини — цього, на мою думку, цілком достатньо.
Ще одна перевага — значна економія на комунальних тарифах. У опалювальний сезон набігає до 500 грн., зате влітку суми абсолютно сміхотворні — менше 100 грн. за все. У місті суми за квартиру навіть меншої площі будуть набагато значніші.
Єдине, що може напружувати втомленого міською тіснявою клієнта — така ж сама тіснява, тільки переважно одноповерхова. Будинки по вулиці, розташовані на однакових ділянках землі, насправді стоять досить близько один від одного, і ви спокійно можете спостерігати за заняттями ваших сусідів, як і вони — за вашими. Втім, незважаючи на ці незручності, у господині є вже три потенційних покупці на будинок.
Будинок у селищі Зарічному, за 3 км від Чернігова. Площа 90м2, ціна 52 000 доларів.
А наостанок я спробував вияснити, чи можна зекономити, купивши недобудований будинок, і з мінімальними витратами перетворивши його у “лялечку”. Знову ж таки, не виїжджаючи далеко за межі міста, такий варіант було знайдено у с. Новоселівка, всього у парі кілометрів від міської межі по менській трасі.
Недалеко старе русло Десни з відпочинком і рибалкою, а всього у 7 км — центр Чернігова — чи це не омріяний варіант для тих, хто не хоче обтяжуватися відносно довгими поїздками на роботу до міста? Недобудова знаходиться на другій лінії від траси. Це половина великого будинку, який люди будують разом на двох. На сьогодні це поки-що лише стіни з перекриттями і дах, комунікації не підключено. Втім, просять за такий варіант зовсім немало — за половину хатинки площею 90м2 (два поверхи, приблизно 48 і 42 м2) — 30 000 доларів. Крім того, до будинку іде ще 5 соток землі. Не беруся оцінити, у скільки може обійтися доведення такого будиночку до житлового стану, сам власник оцінює бюджет близько 50 000, і приблизно три місяці роботи. Але, здається мені, це далеко не кінцева сума.
Плюс варто врахувати затрати на підключення електрики, газу, води і т.д. Крім термінів (це мінімум пара місяців, разом із узгодженням всієї документації), це ще додаткові витрати. Варто також зразу включати в кінцевий бюджет затрати на здачу будинку в експлуатацію - близько 2 000 доларів.
Недобудований будинок у с.Новоселівка, за 2 км. від Чернігова. Площа - 90м2 (два поверхи, приблизно 48 і 42 м2) , ціна - 30 000 доларів
Враховуючи ціну сотки землі у хорошому місці недалеко від Чернігова в середньому у 1 000 доларів, можливо, для когось буде вигіднішим (хоча і значно довшим) варіантом купити ті ж самі 5-6 соток під забудову, і поступово будувати будиночка самому.
Підведемо підсумки. У цьому невеличкому розслідуванні було розглянуто досить різні варіанти покупки нерухомості недалеко від міста. Не скажу, що вони дешеві. Але, зі слів ріелторів, у хорошому місці, з близькістю до транспортних шляхів, вся нерухомість уже давно дорога, і часи, коли можна було за невелику суму купити убогу хатку, відбудувати її, і жити в своє задоволення, уже кілька років як минули. Такі хатки і зараз є, але вони знаходяться у віддалених селах, звідки не дуже зручно добиратися, із нерозвиненою інфраструктурою і комунікаціями. Хто цікавиться — з легкістю знайде кілька подібних варіантів у тому ж розділі оголошень, що я наводив вище. А поки я перерахую основні плюси і мінуси покупки сільського будинку:
Плюси:
- власний будинок, без сусідів згори, що затоплюють, знизу, що шумлять, збоку, що свердлять у неділю о 8-й ранку;
- спокій і тиша;
- екологія;
- можливість вирощувати на присадибній ділянці продукти для себе, або їх недорога купівля у місцевих;
- значна економія на комунальних тарифах.
Мінуси:
- довший час на поїздки на роботу;
- необхідність постійного підтримання господарства;
- за розвагами треба їхати до міста.
Поради покупцю від агентства нерухомості "Добро Ми":
- якщо покупець домовився із продавцем по ціні, укладається попередній договір, який рекомендується оформляти нотаріально. У договорі обов’язково обумовлюються терміни, в які продавець має підготувати всі документи, і стан, у якому продавець передає покупцю будинок; чи будуть передаватися з будинком якісь меблі, техніка і т.д., а також вказується сума задатку. не варто погоджуватися на занижену суму продажі у договорі немовби для зниження податку, що платить продавець. у випадку розриву договору покупець отримає назад саме суму по договору;
- обов’язково необхідно перевірити наявність у продавця всіх документів: документ, що підтверджує право власності, паспорт (для виявлення, чи людина є дійсним власником нерухомості), і документи на землю, у яких вказано її призначення (для забудови, сільськогосподарського призначення і т. ін.). На підготовку продавцем всіх документів зазвичай іде 1-2 міс.;
- покупцю рекомендується пройтися по сусідам, спитати, що за люди живуть у будинку, який він збирається купувати, які вони сусіди, чи є в них родичі, що можуть претендувати на будинок. Як правило, в селах всі знають одне про одного, і це спрацьовує. Можна також зайти до голови сільради, і там задати питання про жителів обраної нерухомості, і про землю, що іде до будинку;
- звертайте увагу на наявність у селі фельдшера, медпункту; школи і дитячого садка (якщо є діти).
Богдан Гуляй
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: будиночок в селі, ріелтори, Богдан Гуляй