Як вибрати сокиру?
Пятница, 23 Июля 2010 13:15 | Просмотров: 11274
Анатолій Тихонов продає уральські сокири за 80 гривень
Цей нехитрий інструмент, відомий із первісного ладу, живий і процвітає. Ніби сфера застосування звужується: якщо й будують хати, то з оциліндрованого дерева або обпиляного на брус. Крокви вже мало хто теше —- сокиру замінив верстат чи бензопила. Але в господарстві без сокири — ніяк. Там десь кістку на стегні (поросячому чи телячому!) перерубати, кілок затесати, гілку цюкнути. Як вибрати інструмент?
Запаси зі складу
— Ми працюємо сокирами ще радянського виробництва, — говорить
рубач м'яса Центрального ринку Чернігова Віктор Єрешко. — Тут на ринку колись був склад із різними залізяками, тож поки що у нас залишилися старі запаси сокир. Іноді приходять діди, приносять сокири з дому. Хороші купуємо.
У нас сокира особлива — вона важка—3,7 кілограма без ручки. Такою не всякий помахає. Найменший рубач у нас важить 86 кілограмів, я —120. Топорище сокири підганяю під себе сам із кленових чи березових заготовок, які приносять дядьки на продаж.
Радянські сокири нормально тримають кромку, не надто щербляться, хоч і рубаємо кістки.
Після кожної зміни рубщики м'яса наводять сокиру бруском і протирають спиртом. При такій інтенсивній експлуатації сокири вистачає на два роки.
На дзвін
— Сокирою можна зробити корито, красиву лавку або паркову скульптуру, якщо на ній немає дрібного рельєфу, — говорить
чернігівський різьбяр Денис Рижов. — Щоправда, доведеться застосовувати не одну сокиру, а кілька різних. Ними треба не тільки рубати, а й тесати, відколювати, стругати, скоблити.
В Україні найрозповсюдженішими є універсальні сокири. Набагато рідше зустрічаються колуни — для того, щоб колоти дрова.
Серед трьох основних різновидів універсальних сокир: великої, середньої та малої найрозповсюдженіша середня — півторакілограмова.
Більша сокира частіше застосовується для теслярських робіт. У неї кут заточки близько 30 градусів — щоб не застрягала в дереві. Для столярних робіт сокира легша і кут заточки близько 15 градусів — щоб чистіше різала дерево.
Ручку кожен робить під себе, залежно від призначення. Наприклад, у моєї топорище коротке — з таким зручніше робити не сильні, але точні удари.
Вибрати сокиру зараз досить складно. Можна гарантовано купити якісну іноземну, наприклад, фірмову канадську, але вона буде коштувати сотні доларів. Тому більшість колег і я сам працюємо старими радянськими сокирами.
При виборі я дивлюсь на клеймо із роком випуску, бажано, щоб він був до 1980-ого. Тоді ще дотримувалися технологій. Потім пробую сокиру на звук. Біля леза легенько даю пальцем щигля — повинен іти тонкий дзвінкий звук. Якщо сокира була десь тріснута, потім заварена, зашліфована й зафарбована — вона не дзвенітиме. Бо на місці зварного шва залишаться пустоти.
Але найкраще замовити сокиру в коваля. Навіть найгірша ковальська сокира буде кращою за фабричну. Бо при куванні структура металу перестає бути зернистою, зерна сплющуються. Метал краще тримає заточку, менше щербиться і ламається.
Турецькі, з мастиковою ручкою — теж непогані
— Незважаючи на засилля бензопил, у лісовому господарстві без сокири поки що обійтися не можемо, — говорить
заступник начальника обласного управління лісового та мисливського господарства, головний лісничий Анатолій Курганов. — Ними користуються, коли обрубують дрібні сучки. Адже не доцільно тягати бензопилу заради гілок у півтора сантиметра діаметром. Швидше сокирою. Наше управління централізовано сокир не закуповує, це лісгоспи роблять самостійно. Але все одно кожен робітник намагається працювати своєю сокирою, тією, до якої звик.
Анатолій Семенович розповів, що у себе в господарстві тримає кілька сокир. Кращою вважає радянську.
— Кілька років тому купив у одного діда за 40 гривень, зараз така буде коштувати десь 60, — говорить головний лісничий. — Ще є турецька з пластиковою ручкою. Раніше я до такої ставився скептично. А тепер роздивився — нормальна сокира. І метал, і топорище. Пластик навіть краще — не розсихається, тож і немає потреби постійно мочити, як дерев'яне.
Геннадій Гнип, тижневик «Вісник Ч» №29 (1263)
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.