Ірина Федорівна зі своїми соліннями
Чи не найдешевший спосіб урізноманітнити і при цьому наповнити вітамінами зимове меню — включити в нього квашені овочі. Консервовані і поряд не стояли. У них частина вітамінів втрачається вже під час термічної обробки. А в квашених — у процесі бродіння — і вітаміни, і мікроелементи зберігаються дуже добре. Крім того, під час заквашування овочів відбувається ферментація. А ферментований продукт легший для травлення.
У кожного квашеного овоча — свої плюси. Скажімо, помідори містять природний антиоксидант під назвою лікопін. В огірках багато клітковини. У капусті багато заліза, вітаміну В6, фолієвої кислоти та кальцію і мало калорій.
Але в когось не вродило, у когось не вдалося, хтось не встиг На цей випадок є магазини. А в Сновську — ще й родина Аникеєнків. Уже другий рік вони забезпечують квашеними овочами не тільки місто, а й — за великим рахунком — усю громаду: продають неділями на базарі. Покупці є завжди. Навіть із сіл, де зазвичай мають свої запаси. І не тільки тому, що смачно і недорого (усі квашення — по 60 грн за кг), — багато хто знає, що Ани- кеєнки вирощують овочі без зайвої «хімії».
— Зовсім без неї не можна. Вносимо добрива, обробляємо препаратами згідно з допустимими нормами, — каже Ірина Федорівна. Їй 60 років. Вона найстарша в команді. Синам Руслану і Артему відповідно 39 і 38, невістці Валерії 30 з лишком, онуці Софійці 8.
На всіх — майже гектар городу біля батьківської хати в приміській (за 3 км від Сновська) Гвоздиківці. Худоби не тримають — вистачає роботи на землі, тим більше що власного трактора з причіпними механізмами поки що не мають.
— Із техніки — два ручних культиватори, — розказує далі. — З ними працюють хлопці. Ми з невісткою — в основному із сапами.
Невістка — дружина молодшого сина Артема. Руслан іще не одружений.
— Мабуть, город усіх наречених відлякує, — кажу Ірині Федорівні.
— Може бути, — посміхається. — Бо нерви починаються ще з березня, коли висіваємо розсаду. І хоч насіння купуємо тільки елітне імпортне, все одно переживаємо: як зійде, як ростиме. А потім починається круговерть. І триває вона майже до кінця осені.
— Хто «командує парадом»?
— Руслан. Він за основним фахом комп’ютерник. Але вивчився на агронома (закінчив Харківський аграрний університет імені Докучаєва), щоб грамотно займатися сільським господарством.
— Так ось чому у вас врожаї всім на заздрість.
— Якби та заздрість була ще й продуктивною. Сподобалося щось — спробуй і собі наростити. Землі вистачає. Так ні ж: вродила рання полуниця — пішли плітки, що в ній повно нітратів, виростили великі кавуни (найбільший важив 19 кг 700 г) — значить «нашпигували» їх. різними шкідливими стимуляторами. Таке доводилося чути про наші овочі. Дарма, що город не за високим парканом, усе, що робимо, — на виду, а вирощене ми їмо й самі. Полуницю Софійка — прямо з грядки.
А добрі врожаї маємо, бо в них вкладена велика праця.
— Заздрять усім успішним, — кажу я.
Так здавна. Скажімо, на виявлених у Греції свинцевих табличках, виготовлених у період проведення Олімпійських ігор (вони були започатковані у 776 році до н. е.), були написані прокляття спортсменам, які мали багато шансів на перемогу. Примам-балеринам заздрісні колежанки підкладали в пуанти бите скло, а посередні письменники строчили доноси на талановитих. Що вже казати про простих смертних.
— Хоча це не найбільша біда, — продовжує Ірина Федорівна. — Найбільша — це втрата рідної людини.
Два роки тому після інсульту помер її чоловік. Робота на землі стала для вдови ще й порятунком від туги і болю.
Шукати її не доводиться. У саду — фруктові дерева, полуниця, смородина, порічки, малина, на городі — помідори, огірки, перець, баклажани, морква, цибуля, кукурудза, капуста (крім звичайної, цвітна, броколі). І до всього ж треба докласти рук.
Цього року частину вирощеного продали прямо з грядок. Частину передали військовим. Частину переробили. Одного тільки томатного соку із червоних та жовтих помідорів закрили (за своїм перевіреним рецептом) понад сто трилітрових банок. Він теж має попит. Та більше — квашення. Цього сезону до помідорів, огірків, капусти додали яблука і перець.
— Яблука вже розкупили, — каже Ірина Федорівна. — їх було небагато.
— А на що найбільший попит?
— На капусту.
І це не дивно. 200-грамова порція квашеної капусти, запевняють фахівці, забезпечує майже половину денної потреби у важливому для імунної системи вітаміні С, є джерелом антиоксидантів і коротко- ланцюгових жирних кислот, які позитивно впливають на мозкову діяльність. Маска із квашеної капусти надає свіжості шкірі обличчя, знебарвлює пігментні плями, допомагає позбутися вугрового висипу. Не кажучи про те, що це ще й смачно.
— Поділитесь рецептом?
— Він дуже простий: на кілограм подрібненої капусти — одна столова ложка солі й одна чайна цукру. Цукру, як і моркви, багато не треба.
Насамкінець запитую про велику мету — не просто ж так вони гарують на городі.
— Мріємо про велику сучасну теплицю з усім потрібним обладнанням, — відповідає. — Бо врожай починається із розсади. Та на мрію поки що не назбирали.
Джерело: газета “Гарт”, Марія Ісаченко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.