GOROD.cn.ua

На Чернігівщині судять ухилянтів

 



Війна триває, і лави захисників по­требують поповнення та оновлення. У квітні цього року Президент Володи­мир Зеленський підписав закон, який знижує мобілізаційний вік із 27 до 25 років. Але не всі, хто підпадає під мобі­лізацію, спішать служити: чого тільки не придумують, аби уникнути цього. У ко­го є гроші, одружуються із жінками з ін­валідністю, багатодітними матерями- одиначками, купують медичні довідки з фальшивими діагнозами, платять «пе­ревізникам» за нелегальний перетин кордону. Найдешевше (за неофіційни­ми даними) обходяться фіктивні шлюби — від 3 тисяч доларів. Ті, кому ця афе­ра не вдається, шукають нові способи.

Військовозобов’язані, які не мають на таке грошей, але й не збираються йти в армію, після звіряння військово- облікових даних і проходження медко­місії зазвичай просто не з’являються до ТЦК. Згідно зі ст. 336 Криміналь­ного кодексу України (ухилення від призову на військову службу підчас мо­білізації, на особливий період) їм сві­тить від 3 до 5 років тюрми. Нерідко це покарання замінюють іспитовим термі­ном. Згідно з повідомленням платфор­ми Опендатабот (української компа­нії, що надає доступ до державних да­них з основних публічних реєстрів для громадян та бізнесу) з 2014 року щодо військовозобов’язаних, які ухиляють­ся від військової служби, сумарно — по всій Україні — було ухвалено 3746 вироків. Третина з них, у тому чис­лі із призначенням реального терміну ув’язнення, припадає на 2023 рік.

Періодично справи про ухилення від мобілізації (фігурантам, як прави­ло, 30-40 років) розглядаються в усіх областях країни. Не виняток і Чернігів­ська.

Одна з найсвіжіших таких справ слухалася в Сосницькому районному суді 19 вересня. На лаві підсудних був мешканець громади, який перебував на військовому обліку у званні солдата за військово-обліковою спеціальністю «електрик». У цивільному житті робо­ти в нього не було. Власної сім'ї — теж. Жив із матір’ю. Любив випити.

Це була одна з причин, чому ВЛК визнала його обмежено придатним до військової служби: через зловживання алкоголем чоловік мав поведінкові та психічні розлади.

Отримавши бойову повістку, він мав прибути до ТЦК — для відправлення до навчального центру. Але замість цього тільки повідомив телефоном, що не мо­же добратися до місця: мовляв, пере­лита дорога до села. Працівники військ­комату пообіцяли приїхати і забрати йо­го з дому. Так і зробили, але забирати було нікого: чоловік утік. Пізніше зате­лефонував і повідомив, що проходи­ти службу за мобілізацією не буде. За якийсь час ухилянта затримали.

На суді свою вину він визнав част­ково, заявивши, що, перш ніж забирати в армію, його повинні були вилікувати.
Вирок суду — 3 роки позбавлен­ня волі.

Стільки ж отримав і житель Куликівки, справу щодо якого місцевий суд розглядав 13 листопада. Він характе­ризується позитивно. Працює водієм. Одружений. Комісію пройшов 17 черв­ня. За висновками лікарів, до військо­вої служби придатний.

Як зазначено в матеріалах справи, у день проходження ВЛК старший офі­цер відділення обліку мобілізаційної роботи намагалася вручити йому мобі­лізаційне розпорядження, згідно з яким наступного дня чоловік мав прибути для
подальшого направлення на військову службу. Та він відмовився брати бойову повістку. До ТЦК не з’явився, про при­чину неявки не повідомив, зв’язатися з ним було неможливо.

Пізніше з'ясувалося, що через 2 дні після відмови (20 червня) він був трав­мований і з 21 до 28 червня перебу­вав на стаціонарному лікуванні в Куликівській лікарні. Зазначений у медич­ній картці діагноз — «закрита черепно-мозкова травма, струс мозку».

На суді обвинувачений своєї ви­ни не визнав. Натомість повідомив, що мобілізацію в Україні вважає не загаль­ною, а частковою, і переконаний, що для того, щоб забирати його в армію, не було жодних підстав. Заявив також, що служити і воювати не бажає.

«Свідомо і наполегливо ігнорує ви­конання ним, як громадянином Укра­їни, конституційного обов’язку із за­хисту держави», — зазначено у вироку, згідно з яким фігуранта визнано вин­ним в ухиленні від призову на військову службу під час мобілізації. Проте нази­вати його ухилянтом поки що зарано — вирок суду ще не набрав чинності.

Незабаром має постати перед су­дом і військовозобов'язаний мешка­нець Ніжинського району, котрий, як повідомили в місцевій прокуратурі, від­мовився навіть від проходження вій­ськово-лікарської комісії.

Джерело: газета “Гарт”, Марія Ісаченко

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: ухилянти, суд, мобілізація