GOROD.cn.ua

У Чернігові хотіли мобілізувати батька, який сам виховує двох малолітніх дітей

 



У Чернігові хотіли мобілізувати батька двох малолітніх дітей, який виховує їх сам. За словами Олександра Пилиповича, з дружиною вони розлучилися 2020 року, зараз вона проживає за кордоном. Чоловік отримав рішення суду, яким визначалось місце проживання дітей. Детальніше розповідаємо у матеріалі.

В чому суть історії

13 жовтня Олександру видали повістку. Наступного дня у терцентрі комплектування та соцпідтримки його відправили на проходження медкомісії, а після цього одразу на навчання.

"Я викликав поліцію. Пояснив, що у мене двоє малолітніх дітей перебувають вдома самі. Щоб вони мене забрали з ТЦК, звільнили. Співробітники ТЦК поліцію не запустили на територію".

У січні 2024 року, пояснює Олександр, він отримав відстрочку від мобілізації на пів року у зв’язку з тим, що сам виховує дітей. 2022 року їхня мати переїхала до Німеччини, а у лютому 2023-го Олександр отримав судове рішення. Наприкінці липня дія відстрочки закінчилася й Олександр мав її поновити. З того періоду йому тричі видавали повістки, розповідає чоловік.

"Моя категорія — рядовий та сержантський склад. Взагалі електронну чергу майже нереально отримати. Я приходив до ТЦК, пояснював, що не можу зареєструватися в електронну чергу через відсутність місця в ній. Вони писали, що я до них з'являвся і відпускали".

Та 14 жовтня співробітники ТЦК сказали Олександрові, що права на відстрочку він не має. За його словами, аргументували це тим, що були внесені зміни до законів. Чоловік пояснює: його колишня дружина не позбавлена батьківських прав, тож, враховуючи зміни, тепер його можуть мобілізувати.

"Я прийшов без документів, лише паспорт та військовий квиток. Рішення суду я не брав, оскільки у справі це повинно бути".

Коли після медкомісії Олександра відправили на навчання, він написав першу відмову.

"У них зафіксована відмова, що я відмовляюся служити, оскільки вважаю дії ТЦК щодо мобілізації незаконними. Мене відвезли потім ввечері до військкомату. Додому не відпустили, залишили там на ночівлю".
Старшій дочці чоловіка, Альоні 12 років. Дівчинка згадує: була у репетитора, коли дізналася, що батька затримали в ТЦК. Тоді вона разом з молодшим братом звернулася до поліції.

"Потім ми викликали таксі та поїхали до військкомату, оскільки нам протягом цих двох годин зателефонував тато і сказав, що його везуть назад до військкомату".

Після того дітей забрали дідусь з бабусею. За словами чоловіка, його утримували в ТЦК протягом двох з половиною діб. За цей час його відвозили до трьох навчальних центрів.

"Я написав дві відмови, мене знову не випустили, знову тримали. Потім повезли у навчальний центр. Там я також сказав, що служити відмовляюсь, оскільки вважаю дії незаконними. У військовій частині повідомили, що ми відмов не приймаємо, але ми вас не тримаємо, оскільки ви не військовослужбовець. Я сказав, що тоді я пішов додому. Вони сказали: йдіть".

Що каже адвокат

Адвокат Олександра Денис Лук’янець пояснює: чоловік має право на відстрочку у зв’язку з тим, що самостійно виховує малолітніх дітей. Але лише судового рішення про визначення місця їхнього проживання може бути не достатньо.

"На цьому етапі я не можу сказати, що рішення стовідсотково може бути прийняте на його користь. Тому що в нормативно-правових актах на сьогодні всього не пропишеш, завжди є якісь прогалини або не точності. Але ці обставини, що дружина його вже значний проміжок часу проживає за кордоном, я думаю, що свідчить на користь того, що все ж таки він самостійно виховує двох малолітніх дітей і має право на це".

За словами Дениса Лук’янця, дії ТЦК були неправомірними, тому що Олександра не мали права утримувати до розв'язання питання з його відстрочкою. Адвокат пояснює, що сьогодні є встановлена форма подачі заяви на відстрочку.

"Є певний перелік цих підстав, особа подає це особисто за допомогою електронної черги або листом-описом, направляє це все до ТЦК. Раз на тиждень в ТЦК збирається колегія і рішення про надання відстрочки вирішується колегіально. Жоден службовець одноосібно не може приймати такого рішення. Далі комісія вже розглядає цю заяву і приймає рішення — або він має право або не має. І далі тоді вже, коли комісія приймає рішення про відсутність такого права, тільки в такому випадку особу можуть мобілізувати".

Олександр разом з адвокатом написали та зареєстрували заяву на відстрочку, а також звернулися до поліції.

Суспільне звернулося до об'єднаного міського терцентру комплектування та соцпідтримки із запитом. В отриманій відповіді було зазначено, що Олександр Пилипович дійсно мав підстави для отримання відстрочки, але 11 квітня 2024 року були внесені зміни до законодавства.

".... В частині 1 статті 23 передбачається, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані жінки та чоловіки, які мають дітей віком до 18 років, якщо другий з батьків помер, позбавлений батьківських прав, визнаний зниклим безвісти, відбуває покарання у місцях позбавлення волі, а також, коли особа самостійно виховує та утримує дитину за рішенням суду, або, коли запис про батька такої дитини в Книзі реєстрації народжень здійснений на підставі частини 1 статті 135 Сімейного кодексу України".
Як пояснюють в ТЦК, суд ухвалив лише місце проживання дітей з батьком, що не позбавляє та не звільняє мати від виконання своїх батьківських обов'язків.

"Станом на 25 жовтня 2024 року до Чернігівського об'єднаного міського терцентру комплектування та соцпідтримки від Пилиповича Олександра Олексійовича не надходили документи, підтверджуючі його право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до норм чинного законодавства".



Джерело: "Суспільне Чернігів"

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: військомат, мобілізація, повістка