— Телефонують навіть із Франції — українці, що втекли туди від війни. Хочуть до нас переселитися, — розказує директорка Кудрівської (на Сосниччині) ЗОШ Оксана Рудя.
Скільки таких дзвінків було протягом літа, сміється, пригадати нереально. Як і людей, яких разом зі старостою — Тетяною Гончаренко — зустрічали, допомагали влаштуватися на новому місці чи, навпаки, проводжали.
Про ініціативу, в рамках якої до Кудрівки запрошували на помешкання (безкоштовно надавали будинки) родини з дітьми, ми писали в травні цього року. Тоді в місцевій — типовій двоповерховій — школі з великою спортзалою та укриттям (навчання очне), що може вмістити понад 300 учнів, їх було всього 46. Це разом зі школярами із сусідньої Киріївки. До кінця навчального року залишилося 43 — одна сім’я виїхала.
Оксана Рудя (справа) з переселенцями із Житомирщини — Тетяною Макарчук та її дітьми
У перспективі школі світило... закриття, адже з 1 вересня 2025 року, згідно з рішенням уряду, якщо в навчальному закладі немає 45 учнів, припиняється фінансування — коштом освітньої субвенції — заробітної плати вчителів 5-11 класів.
Таке рішення вже ухвалювали 2016 року — тоді воно стосувалося шкіл, у яких навчалося менш ніж 25 учнів. У результаті вони припинили своє існування.
— Звісно, люди не хотіли такого розвитку подій, — каже староста. — У селі — понад 400 мешканців. Працюють два магазини, є відділення Укрпошти, Нова пошта, медпункт, Будинок культури, сучасний стадіон. У 2022 році відкрилася сироварня (приватне підприємство, на якому продукцію виготовляють із молока, яке закуповують у місцевих мешканців. — Авт.) До того ж у нас дуже красиві місця. За селом — річка, став. А головне — село не у прифронтовій зоні.
Як уберегти школу від закриття, підказав меценат (він проти оприлюднення його прізвища). Він власним коштом почав викуповувати в господарів порожні будинки — так з’явилося житло для родин переселенців.
— Я розмістила оголошення про це в Інтернеті. Спочатку воно залишалося без реакції. Уже почала побоюватися: а раптом нічого не вийде. Потім пішли дзвінки з усієї України. А невдовзі люди почали до нас переселятися, — говорить Оксана Олексіївна. — У кожної сім’ї — своя важка історія. Кожній хотілося допомогти.
Оксана Сигута зі старшим сином Андрієм
Першою (на початку літа) до Кудрівки приїхала жити родина з трьома дітьми із Семенівки.
— Після неї було ще 6 сімей, — каже Тетяна Гончаренко. — По одній із нашої області (з Новгород-Сіверщини) та Житомирщини, по дві — із Херсонщини та Донеччини.
Останні виїхали з Донбасу ще на початку війни. Жили в Дніпропетровській області.
— Скільки тепер дітей у школі? — запитую директорку.
— Шістдесят троє, — повідомляє з радістю. — Цього року в нас немає першого класу. Наступного має бути. Додалося й дошкільнят. Хотілося б, щоб і дитсадок у селі відкрили.
— Порожні хати не закінчилися?
— Ще вистачає. Переселенці живуть у них безкоштовно. Платять тільки за електрику. Якщо захочуть, можуть викупити.
Умови, зрозуміло, не ідеальні. Опалення — пічне, вода — на вулиці. Практично кожна оселя потребує ремонту — десь косметичного, десь більш ґрунтовного. Робити його частково допомагають старостатівські працівники з благоустрою, та в основному житло ремонтують самі новосели. Але людей, які тепер нарешті хай і у відносній, проте безпеці, це не лякає.
Ті, хто розраховував на вигоди, на роботу за фахом, виїхали не розпаковуючи речей.
— Одна жінка хотіла працювати тільки в аптеці. Інша (вона приїхала з двома дітьми: старший хлопчик — у другому класі, молодшому — 10 місяців) була переконана, що її мають забезпечити всім і зразу, — розказують мої співрозмовниці.
Тепер — для більш повної інформації — вони знімають відео про наявне житло, про село і відправляють потенційним переселенцям. Бо їм доведеться жити, як усі кудрівці: хочеш більше статків — обробляй город, заводь господарство.
— Нам не звикати, — каже Оксана Сигута. Вона разом із двома синами переселилась у Кудрівку в серпні. Чоловік поки що вдома — у прикордонній Вороб’ївці Новгород-Сіверського району. Доглядає господарство. Та й вирощеному врожаю треба дати лад.
Розказують: у селі залишатися небезпечно — у вересні, коли їздили додому копати картоплю, якраз прийшла черга пасти череду. 15-річний Андрій разом із батьком потрапив під обстріл прямо на пасовищі. На щастя минулося...
Запитую в директорки школи, як у дітей переселенців із навчанням.
— Більшість із них до цього навчалася онлайн. Тому очно їм нелегко. Але потроху звикають, вживаються в шкільний колектив. Діти — різні. Як і всюди.
Джерело: газета “Гарт”, Марія Ісаченко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: школа, Кудрівка, переселенці