GOROD.cn.ua

П'яте «золото» Оксани Зубковської

 



У неділю, 1 вересня, знаменита українська стрибунка Оксана Зубковська (на знімку), яка народилася і виросла в Мені, перемогла на Паралімпіаді в Парижі. За землячку раділо не лише рідне місто, а й вся Чернігівщина.

— Тріумф Оксани надихає всю нашу громаду, — говорять у Менській міській раді. — Їїдосягнення — це не лише золо­ті медалі, а й приклад неймовірної сили духу та непохитної віри в себе.

Втім для багатьох вона тут передусім не визнана лідерка зі стрибків у довжи­ну, нагороджена за свої досягнення ор­деном княгині Ольги ІІІ ступеня, орде­нами «За заслуги» І, ІІ і ІІІ ступенів, не лауреатка премії «Жінка третього ти­сячоліття», а просто «наша Оксанка», з якою разом ходили до школи імені Шев­ченка чи на секцію легкої атлетики, дру­жили. А в душі жаліли її, бо цій дівчинці з дитинства була уготована важка доля ін­валіда із зору. І навіть уявити не могли, що в неї вистачить сил змінити її й не ли­ше стати відомою в усьому світі спортс­менкою — найкращою у своїй дисциплі­ні, а й утримувати це звання упродовж багатьох років.

Ще 2008 року Окса­на Зубковська (тоді їй було 27) на Паралімпіаді в Пекі­ні продемонструвала най­кращий результат серед спортсменів, що змагали­ся в стрибках у довжину в класі Т-12 (з вадами зору), — 6,28 м.

Після цього був корот­кий перепочинок. Окса­на вийшла заміж, народи­ла сина. Та тільки-но Іван­кові виповнилося 2 міся­ці, вона «передала» його в руки своєї мами Лариси Миколаївни і знову поча­ла тренуватися. І в 2012-му на Паралімпіаді в Лондоні встановила новий рекорд
— 6,60 м. Його й досі не перевершив ніхто.

На наступній Паралім­піаді — у 2016-му в Ріо-де-Жанейро — результат був 6,11 м. Нижчий за по­передній, але також «золо­тий». Свою четверту пара- лімпійську першість Окса­на здобула у 2021 році в Токіо і вважає її чи не най­важчою, бо за 4 дні до зма­гань зазнала травми й не була навіть впевнена, чи взагалі зможе взяти в них участь. Проте відмовитися було ще важче. Стрибнула на 5,54 м — і знову опини­лася на найвищій сходинці.

Потім були 4 роки тре­нувань. Не тільки заради перемоги — просто без них вона вже не може. Ка­же: «Спорт — це моє пові­тря». Хоч зір в Оксани — усього 5 відсотків і лікарі постійно попереджають, що вона може осліпнути прямо під час стрибка.



Тому — і Оксана час­то повторює це — важли­во те, що «тут і зараз». Іще один стимул — гідно пред­ставляти Україну, щоб емо­ційно підтримати її захисників. Свою цьогорічну перемогу в Парижі Оксана Зубковська присвятила са­ме нашим воїнам.

Спортивні коментато­ри зазначають, що вона вийшла в лідери вже піс­ля першого (пробного) стрибка — результат був 5,64 м. Друга спроба вия­вилася ще більш вдалою —
5,57 м. Стрибок «на золо­то» відбувся із п’ятої спро­би — 5,78 м.

На другому місці — іс­панка Сара Мартінес із результатом 5,40 м, на третьому — Лінда Хамрі з Алжиру (5,30 м). Сарі 34 роки, Лінді 35, Оксані в липні виповнилося 43. Те, що вона тріумфує на п’яти Паралімпіадах поспіль, меняни пояснюють прагнен­ням до перемоги, яке бу­ло притаманне їй ще з ди­тинства.

Згадують: у школі, щоб не перенапружувала зору, Оксані дозволяли не писа­ти на деяких уроках. Вона так і робила. Та коли при­ходила на тренування, її доводилося стримувати.

— Уже в десятому кла­сі Оксана виконала норма­тиви кандидата у майстри спорту і завоювала звання чемпіонки України в стриб­ках у висоту і довжину, — говорить перша тренерка спортсменки Надія Таратухіна.

Оксана прийшла до неї в секцію у п’ятому класі. «Тоді я обрала спорт, а піз­ніше стрибки обрали ме­не», — переконана чемпі­онка.

11-й клас вона закінчи­ла в Броварському спор­тивному інтернаті, потім навчалась у Вищому учи­лищі фізичної культури і спорту, в Національному університеті фізичного ви­ховання і спорту України.

Тоді Оксана з усіх сил намагалася приховати свою недугу, щоб змага­тися нарівні зі здорови­ми. Однак згодом довело­ся погодитися, щоб медко­місія перевела її в паралімпійці.

Джерело: газета “Гарт”, Ганна Юхименко

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Зубковська, Паралімпіада