Чотири роки тому, коли Тупичівська громада (на Городнянщині) тільки створювалася, багато хто казав, що вона довго не проіснує — невеличка, сільська, без інвесторів. Однак ТГ не тільки тримається на плаву, а й розвивається. А голову громади Ларису Шовкову (у 2020му її обрали на цю посаду вп’яте) до цьогорічного Дня Незалежності Президент України Володимир Зеленський відзначив державною нагородою — медаллю «За працю і звитягу».
Останнім часом одним із пріоритетних напрямків роботи сільської ради стала організація очного навчання в освітніх закладах громади.
— Проблема була з вихвостів- ським дитсадком. Він споруджений на колишньому болоті. Збудувати підземне укриття там просто неможливо. Тож заклад працював дистанційно. А це — дошкілля. Тому було дуже важко і дітям, і вихователям, — говорить Лариса Миколаївна.
Розв’язували проблему вже перевіреним способом — створюючи проєкти, співпрацюючи з громадськими організаціями, благодійними фондами.
— На сьогодні завдяки обласному відділенню Асоціації міст України у Вихвостові вже збудовано хороше наземне укриття на 50 місць (це майже вдвічі більше, ніж дітей, які зараз відвідують заклад. — Авт.). Його на території дитсадка спорудили наші донори. Склали, як конструктор «Лего», менш ніж за місяць.
Стіни завтовшки 60 см. І вони, і стеля утеплені. В укритті є все необхідне для перебування під час повітряних тривог.
Уже готове (будували майже рік) протирадіаційне укриття і в тупичівському дитсадку, у якому близько 70 вихованців. Популярний серед школярів Тупичівський підлітковий клуб «Сучасник», де працюють різноманітні гуртки і секції, також має укриття.
Очне навчання з першого вересня забезпечене в обох навчальних закладах громади — Вихвостівській гімназії і Тупичівському ліцеї. У них відремонтовані наявні сховища (уроки офлайн будуть далеко не всюди: скажімо, у Сно- вській громаді учні чотирьох із 12 закладів здобуватимуть освіту дистанційно, у восьми інших буде змішана форма навчання).
У гімназії безпечне освітнє середовище створене за сприяння благодійної організації «Людина у скруті». А в ліцеї — на додачу до наявного — до кінця року з’явиться й нове укриття.
Ще весною комісія МОН відібрала навчальні заклади на Чернігівщині, між якими мали розподілити 150 млн грн державної субвенції, виділеної на будівництво (п’яти) та ремонт (двох) протирадіаційних укриттів. Серед перших — прилуцькі ліцеї №2 та №14, Бахмацький №1, Корюківський №2 і Тупичівський. Капремонти передбачалися в Сухополов’янському (на Прилуччині) і Талалаївському ліцеях.
Заклади, як повідомляє Чернігівська ОДА, обиралися згідно з критеріями, визначеними Кабміном. Це зокрема відповідна кількість учнів (200 і більше), наявність проєкту, що враховує вимоги щодо безбар’єрності, співфінансування з бюджету громади (10 процентів). Головним критерієм було збільшення кількості учнів, які навчатимуться очно.
На будівельну документацію та спорудження укриття площею 438 кв. м для Тупичівського ліцею сільська рада витратить отримані (близько 25 млн грн) кошти плюс майже 2,5 мільйона співфінан- сування з бюджету громади. Зводитиме його ТОВ «Фірма “МЖК- Сервіс”». Це товариство не раз вигравало тендери на будівництво і ремонт об’єктів у Чернігові (зокрема на ремонт будівлі Палацу культури, міської котельні). Цього разу фірма отримала підряд без конкуренції, бо учасників відкритих торгів, крім неї, не було, повідомляється в системі «Прозорро». Договір укладено 9 серпня.
До кінця нинішнього року мають бути виконані будівельні роботи, облаштовані інженерні мережі та пожежна сигналізація, упорядкована навколишня територія.
— Для кращого забезпечення очного навчання нам потрібен ще хоча б один автобус, — додає очіль- ниця громади. — Дітей (учнів і дошкільнят) ми підвозимо з більшості сіл громади — Великого Листвена, Бурівки, Невклі, Куликівки, Івашківки, Розвинівки та інших.
Цього навчального року в ліцеї сіли за парти 230 учнів.
Джерело: газета “Гарт”, Марія Ісаченко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.