Це з власного досвіду знає наш земляк, колишній командир взводу розвідки 47-ї окремої механізованої бригади "Магура" - 26-річний Олександр Бабич. Їхня бригада першою отримала на озброєння ці західні БМП і була з ними на вістрі минулорічного контрнаступу в Запорізькій області. Там Саші довелося пережити справжнє пекло - десять днів безперервного штурму! Потім було поранення в голову. І мікроінсульт, який стався у нього вже у госпіталі (внаслідок важкої контузії). Та навіть це не зламало розвідника. Після лікування він повернувся на передову. Брав участь в обороні Авдіївки Донецької області, а нині продовжує службу на Чернігівщині.
НА ВІЙНУ ПІШОВ ДОБРОВОЛЬЦЕМ
Олександр родом з Городні. Закінчив 9 класів, вступив до Чернігівського ліцею з посиленою військовою фізичною підготовкою. Планував стати льотчиком. Навіть намагався вступити до Харківського університету Повітряних сил.
- Не пройшов по здоров'ю, - розказує. - З'ясувалося, що у мене слабкий вестибулярний апарат. Та я все одно вирішив зостатися в Харкові. Вступив на біолога до місцевого педуніверситету. Паралельно навчався на військовій кафедрі, у вільний час підробляв кухарем у ресторані.
У 2021-му Олександр отримав погони лейтенанта запасу. Продовжував працювати в ресторані і мав плани на майбутнє. Та їх перекреслила одна дата - 24 лютого 2022 року.
— У Харкові ми з товаришем винаймали квартиру в мікрорайоні Північна Салтівка. Це на окраїні міста. Уже вранці 24-го туди стало прилітати, — розповідає Саша. — Пам'ятаю, як прокинувся від вибухів, вибіг на балкон, дивлюсь — удалині заграва від прильотів. Мій товариш Стас (він переселенець із Донецька) зразу все зрозумів: «Почалося!» Ми швидко зібралися, вийшли на вулицю, а там крики, метушня: хтось біжить, хтось іде, черги біля банкоматів, магазинів, аптек. Перших два тижні ми залишалися в Харкові. Не стало електрики, води, тепла. На додачу в місто почали прориватися ворожі танки, авіація бомбила житлові квартали. Зрештою нас із друзями вивезли волонтери, що їхали в Кременчук Полтавської області. Звідти ми добралися до знайомих у Черкаси. Там я пробув до квітня 2022-го.
Увесь цей час Саша дуже переживав за маму, яка залишалася в окупованій рашистами Городні. Зв'язку з нею не було. Зідзвонитися вдалося лише раз — в один з перших днів війни. Тож, тільки-но Чернігівщину визволили, зразу поїхав до неї.
- У мене мов камінь з душі впав, коли я побачив маму живою і неушкодженою. Уже в Городні я вирішив приєднатися до ЗСУ. Пішов у місцевий військкомат.
Призвали мене десь за місяць. Направили у навчальний центр. Там запропонували кілька варіантів підготовки — на десантника, зв'язківця або розвідника. Я вибрав останнє.
Підготовка в «учебці» тривала місяць. Потім Сашу направили в тоді ще 47-й окремий штурмовий полк, який за кілька місяців переформували в 47-му окрему механізовану бригаду (славнозвісну «Маґуру»). Після злагодження підрозділ перекинули охороняти північні рубежі. А в лютому 2023-го у повному складі відправили на двомісячне навчання до Німеччини, де вони першими мали освоїти американські «Бредлі».
«МИ ВЧИЛИСЯ В ІНСТРУКТОРІВ, А ВОНИ - У НАС»
— Навчання проходило на військовій базі НАТО. Із нами займалися американські інструктори, які пройшли війни в Афганістані, Іраку. Заняття відбувалися шість раз на тиждень із 6.00 до 17.00. Субота — вихідний. Ми мали змогу прогулятися територією військового містечка. Воно величезне Там купа різних магазинів, закладів харчування. Перших два тижні в нас була базова підготовка: стріляли з різних видів зброї, вчили теорію. Потім нас розділили для навчання за своїм профілем. Наприклад, піхотинці відпрацьовували штурми, екіпажі «Бредлі» вчинися керувати технікою, а механіки - її обслуговувати. Я ж зі своєю групою відпрацьовував основні види розвідки: спостереження, підслуховування, засідка та інші.
Другий місяць навчання був спрямований на злагодження батальйонів. За допомогою лазертагів і GPS-маячків ми відтворювали повну картину бою. Крім того навчалися «зачистки» будівель, маскування, тактичної медицини. Що стосується останнього, то американські інструктори дають дуже дієві знання. При цьому вони багато чого навчалися в нас.
Справа в тому, що американські війська діють за відпрацьованою схемою: спершу противника атакують сотні літаків, які «під нуль» зносять ворожі опорні пункти, потім територію «зачищають» танки й артилерія і лише після цього туди заходить піхота. У нас немає таких можливостей. Ми воюємо з ворогом, який переважає нас як у техніці, так і в особовому складі. Тому наш досвід для американців дуже цінний.
— «Бредлі» дійсно така хороша БМП, як про неї кажуть?
— Це неймовірно крута машина! У ній усе комп'ютеризовано, є автоматична коробка передач, тепловізійні екрани. На озброєнні стоїть 25-міліметрова гармата і спарений кулемет 7,62 мм які дозволяють ефективно знищувати не лише ворожу піхоту, а й танки. При цьому «Бредлі» майже безшумна. Вона чудово підходить для нічних вилазок. І що найголовніше - має значно кращу броню, ніж будь-яка російська БМП. Я на власні очі бачив, як «Бредлі» витримує наїзд на міну і навіть приліт протитанкової керованої ракети. Уявіть лише: під час штурму одна з ракет відірвала башту, в якій перебував наш командир роти. І він’вижив! Хоч і зазнав контузії. «Бредлі» в прямому сенсі рятують життя наших бійців.
ДЕСЯТЬ ДНІВ ШТУРМУ
Після повернення з Німеччини «Маґура» пройшла ще одне злагодження і почала готуватися до відправки на фронт. У підпорядкуванні Саші був його розвідвзвод із 27 чоловік (включаючи трьох аеророзвідників і два екіпажі на «Бредлі» — по 3 чоловіки).
— Ми розуміли, що оскільки отримали західну техніку, то або будемо на вістрі контрнаступу, або нас направлять під Кремінну на Луганщині, де тоді було загострення.
І дійсно, нам дали наказ висуватися на Запоріжжя. Туди ми приїхали на початку травня, розгорнулися. Місцеві мешканці ставилися до нас добре. Діти навіть зав'язували бійцям на зап'ястя червоні ниточки-обереги. А ось у прифронтових селах ставлення до ЗСУ кардинально протилежне. Бо за півтора року постійних обстрілів рашисти перетворили ці села на руїни. Там немає ні води, ні електрики ні газу. Проукраїнські мешканці звідти давно виїхали, залишилися тільки «ждуни» та немічні. Наприклад, коли я зі своєю групою зайшов у Малу Токмачку (за З км від фронту), до нас вийшов дід, у якого на кепці був російський прапор. Він, м’яко кажучи, не дуже нам зрадів.
Український контрнаступ на Запоріжжі почався ввечері 8 червня 2023 року. Бійці 47-ї механізованої бригади разом із суміжними підрозділами стали прориватися в напрямку Роботиного.
— Першим пішов третій батальйон. Він мав прорвати першу лінію оборони ворога і закріпитися. За ним мав зайти наш, другий, батальйон. Та, на жаль, не все пішло за планом, — зітхає Олександр. — Через величезну кількість мінних полів, ворожої артилерії та авіації третій батальйон зазнав втрат і не зміг прорвати передній край. Тоді це завдання лягло на наші плечі.
У наступі задіяли і мій розвідвзвод.
Та й взагалі, як показала практика, розвідники під час наступу — це ті ж самі штурмовики. Мені довелося наступати в одній із «Бредлі», що була в моєму підпорядкуванні. Бо за кілька днів до контрнаступу травмувався механік-водій і замінити його було ніким. Тому я зайняв місце командира машини. О дев'ятій вечора на прорив висунулася наша колона із 10 одиниць техніки. Рашисти відбивалися всім, що в них було. Не пожаліли навіть ракет С-300. Ударили ними по колоні. Потім почали обстріл артилерією. Осколками в нашій машині пробило паливний бак. Я дав команду десанту висадитися, а ми з екіпажем відвели машину в посадку. Там якраз зав’язався бій із рашистами. Тож наша група підтягнулася на допомогу піхоті.
Головна проблема полягала в тому, що довкола все було всіяно мінами-пелюстками і «розтяжками». Дехто з хлопців підірвався. Зрештою нам вдалося увірватись у ворожі окопи. Під час перестрілки ми вбили 8 вагнерівців, зайняли кругову оборону. Та оскільки це були ворожі позиції, то окупанти добре знали координати і стали бити по нас із танків та артилерії.
Перша ніч була, мабуть, найважчою. Потім ситуація трохи стабілізувалася. На ранок помінялися наші піхотинці та моя група розвідників (зайшло шестеро свіжих бійців). У подальшому хлопці мінялися щодоби, та я залишався з новими групами і штурмував позиції упродовж 10 днів. Ночував в окопах. Спав по одній-дві години. Перших 3-4 дні взагалі нічого не їв. Лише пив воду і курив цигарки. Двічі росіяни намагалися відбити втрачені позиції. Відправляли до нас свою «спецуру». Та обидва рази ми відбивалися і продовжували наступ. Зайняли ще кілька позицій.
На десятий день штурму Олександр із побратимами знайшли в одному з окопів покинутий рашистами протитанковий ракетний комплекс «Фагот» із боєприпасами до нього.
— Про знахідку я доповів командиру Він каже “Забирай трофей, свою групу і відходьте назад. Пора вам трохи відпочити”. Та тільки-но ми почали збиратися, як почався обстріл. За ним - ворожий штурм. Зав’язався бій. По нас
стали гатити з танка. Так вийшло, що поряд зі мною в цей момент були двоє піхотинців. Вони кинулися до бліндажа, я за ними. І якраз стався приліт... Хлопці, на жаль, загинули, мене ж відкинуло вибуховою хвилею і посікло осколками. Коли я отямився, то відчув, як по обличчю тече кров і перед очима все пливе. Сам би я не вибрався з поля бою. Допоміг один боєць, який узяв мене під руку і довів до бойового медика. А вже той із передишками тягнув мене два кілометри до місця евакуації.
ГОСПІТАЛЬ, МІКРОІНСУЛЬТ І ЗНОВУ ФРОНТ
Після поранення Олександр потрапив до запорізького госпіталю. Там у нього діагностували важку контузію, розрив барабанної перетинки правого вуха і закриту черепно-мозкову травму.
— За два дні мене перевели в чернігівський шпиталь. Я сам попросив — хотів, щоб мама могла приїжджати до мене і менше хвилювалася. Я ж у неї один. Не щастя, руки-ноги зосталися при мені, тож візуально поранення здавалося не таким страшним. Хоча безслідно воно не пройшло. Я повністю втратив слух на праве вухо. А ще внаслідок контузії в мене стався мікроінсульт. Уже в Чернігові. Оніміла вся права половина тіла.
Та, дякувати Богові, мене швидко відпустило. У чернігівському госпіталі я пробув місяць. Там же дізнався, що мене нагородили орденом Богдана Хмельницького III ступеня.
Після лікування Сашу направили на ВЛК, де він прямо під час огляду втратив свідомість.
— Мене знову поклали в шпиталь. Там пролежав іще три тижні. Потім таки пройшов комісію. Мене визнали «обмежено придатним», тож я отримав можливість перевестися в небойовий підрозділ. Зібрав документи і поїхав у свою частину, щоб написати рапорт. Та 47-й бригаді (яка тоді була в тилу на відновленні) якраз надійшов наказ висуватися під Авдіївку. Мої документи про переведення ще були на розгляді, тому довелося вирушити з побратимами на фронт. 24 жовтня 2023-го ми вже були на Донеччині. Там вели оборону, що значно легше, ніж наступати. Проте бої теж були непростими. Правда, мене намагалися не залучати до бойових дій. Здебільшого я займався тим, що заводив і виводив на позиції наших піхотинців і саперів, допомагав аеророзвідці.
На Донеччині Олександр пробув до березня цього року Аж поки не погодили його рапорт про переведення на Чернігівщину. Зараз він служить в одному з місцевих підрозділів.
— Які в тебе плани? — запитав наостанок Героя.
- Продовжувати службу, і не лише до Перемоги, а й у подальшому. Хочу зв’язати своє життя із ЗСУ. Готуюся підписати контракт.
Джерело: газета “Гарт”, Олексій Прищепа
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.