Біда висіла над Катрусею з її першого дня. Дівчинка народилася з аномалією обох стоп. Лікарі називали лише ймовірні причини патології. На запитання матері, чи зможе дитина ходити, у них теж не було конкретної відповіді.
— Я змогла. Правда, перші кроки зробила тільки у два з половиною роки, — зітхає. — А про причину недуги дізналася підлітком — у таборі «Артек». Була там із групою дітей-інвалідів. Нас дуже ретельно обстежували фахівці. Мою інвалідність вони пояснили тільки одним словом — Чорнобиль.
Зліва направо: Катерина із Семеном, Настя, Олександр, Аня, Ілона
Катя з’явилася на світ через З роки після трагедії на ЧАЕС. Зараз їй 35. Кожен прожитий рік — черговий етап боротьби за просте і часом таке недосяжне щастя: бути такою, як усі. Адже те, що інші мали просто так, їй доводилось отримувати ціною великих зусиль.
Проблемою була навіть дорога до школи. Ходила в звичайну сільську. Інших у її невеличкому Поліссі (на Городнянщині) не було. У теплу пору, хоч і нелегко було, добиралася на уроки сама, взимку сестри возили на санчатах.
Навчалася старанно — хотіла й далі бути як інші: вступити до вишу.
І вступила — до Чернігівського педагогічного. На психолога. Та після першої сесії забрала документи. Не тому, що навчання на стаціонарі виявилося не під силу, — просто дуже стомилася щодня долати нові бар’єри.
Повернулася додому і невдовзі вийшла заміж. За здорового красивого хлопця зі Сновщини — свого однолітка (обом було по 20). Він дуже впадав за нею. Пилинки здмухував. Хто добре знав дівчину, не бачив у цьому нічого дивного: такої щирої вдачі, як у Каті, днем з вогнем не знайти. Були й такі, що заздрили і старалися «відкрити чоловікові очі». Та він нікого не слухав. За рік у молодят народилася донечка — Настя. І, як часто буває, вони почали віддалятися одне від одного. Психологи пояснюють це тим, що деякі чоловіки звикають до батьківства не зразу — длядля адаптації їм потрібно в середньому пів року. Особливо молодим, які ще «не нагулялися».
— Чоловік шукав найменшої зачіпки, аби тільки піти з дому. Потім почав зникати нічого не пояснюючи. У дитини ріжуться зубки, вона постійно плаче, а він дратується: заважає спати. Бо прийшов тільки під ранок, — згадує Катя.
Вони розлучилися, коли Насті було 2 роки. Каті — 23. Згодом вона знову вийшла заміж. Чоловік був немісцевим. Переселився в Полісся кілька років тому. Особливих почуттів до нього в Каті не було. Головне, що знайшов спільну мову з Настею. Добре ставився до неї і після того, як народилися спільні дочки — Аня та Ілона.
— Усе було нормально, поки чоловік не почав пити. А він, коли п'яний, себе не контролює. Трощив усе підряд. Горе було й мені, коли потрапляла під руку. Треба було зразу тікати від такого життя. А я зволікала. Ходила із синцями, не один раз був струс мозку — терпілатерпіла. Аби тільки не займав дітей. Це було для мене найстрашнішим. Та згодом і воно сталося.
Тоді в момент ніби щось перемкнуло всередині. Я більше нічого не боялася: ні його погроз, ні залишитися самій із трьома дітьми — маючи другу групу інвалідності.
Та навіть коли ми розійшлися, колишній не припиняв нас тероризувати. Приходив п’яний — погрожував, бив вікна. У хаті кожного разу було як після погрому. Я зверталася до поліції. На нього накладали адміністративні стягнення. Проте нічого не мінялося. Так тривало більш ніж рік. Поки суд не видав йому обмежувального припису про заборону впродовж 6 місяців наближатися до нас менш ніж на 50 метрів. Лише тоді він перестав нас чіпати. Боявся, що посадять.
Тепер можна було нарешті жити спокійно, ростити дочок. З ними не було ні сумно, ні самотньо. А минуле хотілося якомога швидше забути. Крім одного-єдиного спогаду. Про перше кохання.
- Мені тоді було 17. Саша (він із сусіднього села) майже на 3 роки старший. Ми не могли жити одне без одного. А посварилися через дрібниці. Помиритися не вийшло — він одразу поїхав з України. Не писав і не телефонував.
А Катя була певна: якби не ця сварка, усе в її житті було б інакше. Та що жалкувати, коли вже нічого не повернути? Він, напевно, давно одружений, а діти — дорослі. Просто було б добре якось зустрітися, поговорити.
— Мабуть, думки справді матеріальні, — посміхається. — БоБо 4 роки тому ми зустрілися. Випадково. На вулиці. Як давні знайомі. І розмова була не про колишнє, а так — стандартні запитання: як справи, як життя.
Але, зізнається, була рада дізнатися, що Саша неодружений.
І ніколи не був. Не те щоб це дало надію на майбутнє (тим більше що за кілька днів він мав їхати на заробітки в Польщу), просто чомусь хотілося це почути. Обмінялися номерами телефонів. І ввічливим «приємно було побачитися» — на прощання.
Наступного разу побачились тільки за 2 роки, коли Олександр повернувся в Україну. До цього спілкувались лише телефоном. А зустрівшись, більше не розлучалися.
Щастя нарешті завітало і в Катине життя: вона кохала і була коханою. Дочки зразу прийняли Олександра, а він душі в них не чув. А коли дізнався, що й сам стане татом, був на сьомому небі. Усе було так добре, що здавалося сном. 24 лютого 2022-го він обірвався.
— Сашу мобілізували у вересні. Я була на шостому місяці. Сподівалася, що чоловік зможе приїхати на пологи — командири обіцяли. Та не вийшло. Був на відеозв'язку. Коли почув, що народився син, заплакав. Дивлюся на нього, і в самої сльози ручаєм. Акушерки, санітарки плакали разом з нами.
Взяти сина на руки Олександр Чернявський зміг тільки за рік — коли нарешті повернувся додому. Його комісували (у грудні 2023-го) з другою групою інвалідності, пов’язаної з проходженням військової служби.
— Воював на Донецькому і Запорізькому напрямках. В основному на нулі. В окопах, на землі — за будь-якої погоди. Як результат — захворювання кульшових суглобів на обох ногах. Суглоби треба міняти. В Обласній лікарні поставили в чергу, та коли вона підійде, хто знає. А Саша без знеболювальних уже не може зробити й кроку.
Загострення хвороби пов'язане гордіями, які родина пережила цьогорічного 25 березня. Того дня ворог інтенсивно обстрілював Городнянщину. У напрямку Полісся, згідно з оприлюдненою інформацією, було зафіксовано близько 40 вибухів. Біля села була пошкоджена ЛЕП, без електропостачання залишилося понад 400 домоволодінь у Поліссі, а також у сусідніх Берилівці, Гасичівці, Сутоках, Мощенці.
— Ми під час обстрілу були дома. Крім Насті — вона пішла в магазин. Кругом гул, земля дрижить, у хаті повилітали вікна. А Саша сідає на велосипед і їде по Настю. Йому цього категорично не можна, та як інакше? — кажекаже Катерина.
Вона разом із дітьми (Ані 11, Ілоні 9, Семену 1 рік і 4 місяці) ховалася в погребі. Обняла їх, закрила собою. На щастя, нікого не зачепило.
— Коли ми вийшли у двір, Саша з Настею вже були дома. Дочка біла як сніг. Тремтить. Уся на нервах.
Родину прихистили знайомі з Бутівки. Згодом Чернявські почали шукати квартиру.
— Та куди не подзвоню, як скажу, що четверо дітей, — відмовляють.
Із житлом допомогли в Тупичеві. Родину розмістили у впорядкованій двокімнатній квартирі з усіма вигодами. Раніше в ній мешкали батьки голови Чернігівської РДА Андрія Попика, потім її викупило місцеве СТОВ «Тупичівське», де директором Володимир Авдєйко. Пожити дозволили безкоштовно. Чернявські платять тільки за комуналку. Дуже вдячні всім, хто допоміг.
Але це житло не назавжди. Відновлювати будинок у Поліссі, що менш ніж за 20 км від кордону, і повертатися туди з чотирма дітьми поки що небезпечно.
— Сім'я хороша, позитивна. Ми б хотіли, щоб вони залишилися в нас. Знайшли підходящий будинок — просторий, газифікований, недалеко від центру. Але й коштує немало — 240 тисяч гривень. На жаль, сільрада не може його придбати самотужки, — каже голова громади Лариса Шовкова. — Громадська організація «Джерело громадських ініціатив» оголосила збір коштів. Та рахунок поповнюється повільно — зараз на ньому всього кілька тисяч — у той час, як на це житло вже є претенденти. Умовляю господаря зачекати. Він ставиться з розумінням. Але так не може тривати довго...
Для тих, хто має можливість і захоче допомогти цій родині, повідомляємо реквізити:
Допомогти родині можна, переказавши кошти за такими реквізитами:
Номер картки: 4790 7299 4653 8238
IBAN/рахунок: UA423535530000026202000537828
ПІБ отримувача: Ізотова Марина Олександрівна – голова ГО «Джерело громадських ініціатив».
Джерело: газета “Гарт”, Марія Ісаченко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: переселенці, допомога, Чернявські