Фото - ілюстративне
— Якщо раніше зруйновані хворобами або ушкоджені внаслідок травм суглоби загрожували пацієнту інвалідністю, то сьогодні ендопротезування здатне повернути свободу рухів, соціальну активність і впевненість у собі. Найкращий спосіб відновити рухливість — операція: заміна свого, але вже зношеного суглоба штучним, — розповідає ортопед-травматолог Корюківської ЦРЛ Ілля Удовенко.
Раніше тут їх не робили (хоч це було можливо в рамках пакета медичних гарантій «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах»). 22 березня була перша. Міняли кульшовий суглоб. За кілька днів зробили ще одну — таку ж саму. Кожна тривала понад годину. Пацієнти — чоловік і жінка. Обоє з Корюківського району.
— Як вони? Уже можуть ходити? — запитую в Іллі Михайловича через трохи більш ніж тиждень після другої операції.
— У межах палати ходили вже наступного дня. Ендопротез повністю повторює анатомічну форму суглоба, його структуру, приймаючи на себе навантаження і рухові функції.
— А коли повернуться до повноцінного життя?
— Це залежить від багатьох чинників — віку пацієнта, стану його здоров’я, складності операції, виду суглоба тощо. У важких випадках період реабілітації може зайняти і шість, і більше місяців.
Нерідко люди звертаються із запущеною хворобою, коли біль виникає вже при будь-якому русі і не знімається знеболювальним. Сподівалися, що вдасться обійтися без операції, але ця патологія важко піддається консервативному лікуванню.
— І що далі? Адже у вашій лікарні операцій раніше не робили.
— Направляли в Обласну. А там — черги.
Вони, як з’ясувалося, не тільки через те, що таких хворих багато (а за час війни їх кількість стала ще більшою, бо у військових трапляється багато захворювань, пов'язаних із травмами суглобів). Іще одна причина — пацієнти стараються отримати медичну допомогу з установлення протезів кульшових, колінних, плечових і ліктьових суглобів безоплатно. Це можливо в рамках спеціальної державної програми: протези закуповуються державним підприємством «Медичні закупівлі України» і передаються у відповідний медичний заклад. Щороку держава виділяє для цього не менш ніж 140 млн грн.
У 2023 році згідно з інформацією, оприлюдненою МОЗ, програмою скористалися понад 13,5 тисячі українців. Втім це тільки частина тих, хто хотів би отримати спеціалізовану медичну допомогу за рахунок повного фінансування з державного бюджету. Скажімо, на сьогодні в електронній черзі для отримання такої допомоги лише в Інституті травматології та ортопедії Національної академії медичних наук України зареєстровано понад 2,5 тисячі пацієнтів — і це за заміну тільки кульшових суглобів.
Пацієнт може придбати штучний суглоб і сам. Так роблять ті, кому вже несила терпіти біль або хто хоче не вітчизняний (згідно з державною програмою можна розраховувати тільки на такий), а імпортний імплант.
— У яку суму це обходиться?
— Залежить від розміру, функції, матеріалу, виробника. Найдешевший протез можна купити за 60 тисяч гривень. За більш якісний доведеться викласти не менш ніж 80 тисяч.
— Пацієнти, яких Ви з колегами прооперували, скористалися державною програмою?
— На жаль, у них такої змоги не було. Ми тільки подали заявку на отримання ендопротезів. Разом з ними мають надійти і набори для проведення оперативних втручань. А поки що ми надали тільки ті матеріали, які були в наявності. Усе решта — коштом пацієнтів.
Виходить, безоплатними для перших прооперованих були тільки самі операції та перебування в стаціонарі (це оплачується коштом держбюджету через Національну службу здоров’я України).
Для наступних пацієнтів — коли замовлені протези надійдуть — заміна суглоба має стати набагато доступнішою. Щоб потрапити в реєстр на ендопротезування, слід звернутися до свого сімейного лікаря і взяти направлення до травматолога або (якщо мова йде про хронічне захворювання) одразу до лікуючого фахівця.
ДО ТЕМИ
Найпоширенішою причиною операції із заміни суглобів є остеоартроз (хронічне прогресуюче захворювання суглобів, що характеризується ушкодженням суглобового хряща). До інших захворювань, що викликають ушкодження суглобів, належать ревматоїдний артрит, подагра, порушення, що викликають нетиповий ріст кісток, травми, гемофілія (її ускладненням є гемартроз — крововилив у порожнину суглоба).
Джерело: газета “Гарт”, Марія Ісаченко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.