«В історію» Холминський спиртовий завод (Корюківщина) потрапив минулої осені завдяки детективам Територіального управління бюро економічної безпеки (знаходиться в Києві) і співробітникам УСБУ Чернігівської області, які встановили, що там — на офіційно непрацюючому підприємстві — підпільно виготовляються підакцизні товари.
Непрацюючим завод мав стати ще в лютому 2023 року — після розпорядження в. о. заступника голови Державної податкової служби Євгена Сокура про анулювання ліцензії на виробництво підприємством етилового спирту. Вказана в розпорядженні підстава — «відключення, припинення функціонування або не встановлення на всіх етапах виробництва та відпуску цілодобових систем відеоспостереження».
У відповідь керівництво заводу подало позов — почалася довготривала судова тяганина: рішенням від 28 березня 2023 року Чернігівський окружний адміністративний суд зупинив дію розпорядження ДПС про анулювання ліцензії, а 21 червня Шостий апеляційний адмінсуд, навпаки, задовольнив позов податківців. Крім цих, були ще й інші слухання — ситуація змінювалася доти, поки рішення податківців про анулювання ліцензії не було скасоване (11 грудня) і завод зміг на законних підставах продовжити роботу.
Хоча згідно з інформацією, оприлюдненою на сайті Бюро економічної безпеки, він її й не припиняв — просто виробничі потужності підприємства були ретельно замасковані: «Будівля, де вироблявся фальсифікат, не мала дверей, лише невелике вікно в стіні. Через нього відкривався доступ до прихованого приміщення, де зберігався контрафакт. Крізь це вікно подавався шланг, з'єднаний із резервуарами, за допомогою якого бочки на вантажівках наповнювалися спиртом. Крім того, на території заводу виявили заховані підземні резервуари та бочки із сировиною».
Тоді знайшли і вилучили близько 100 тонн незаконно виготовленого спирту. Сировину, за версією слідства, службові особи державного підприємства купували за готівку — щоб «не світитися». А система перевезень була добре продуманою: до ємностей у спиртовозах були підведені крапельниці, через які — у форс-мажорних ситуаціях — надходили реагенти, що змінювали хімічний склад спирту. Одне натискання на кнопку — і за лічені хвилини в бочках уже не спирт, а... омивач для скла.
Форс-мажор виник на одному з блокпостів, коли військові зупинили вантажівку, що прямувала з підприємства до столиці. У кузові автомобіля було 5 п’ятитонних ємностей. Кожна — з крапельницею. Під час огляду водій намагався натиснути на рятівну кнопку, але не встиг.
На сайті БЕБ також повідомляється, що досудове розслідування проводилося за ч. 2 ст. 204 Кримінального кодексу України (незаконне виготовлення етилового спирту). Стаття передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на термін від 3 до 5 років із конфіскацією та знищенням незаконно виробленого. Про результати поки що не повідомляється.
Натомість підприємство (завод перебуває в управлінні Фонду держмайна України) виставили на аукціон. Продають весь майновий комплекс загальною площею близько 10 тис. кв. м — починаючи від адміністративних та виробничих споруд, складів для зберігання готової продукції, кисню, зерна, 4-х артезіанських свердловин, пожежного депо, майстерень, недобудованого магазину тощо і закінчуючи залізними вагами, ємностями для спирту, бродильними чанами. У тому числі 16 одиниць транспортних засобів і спецтехніки 1976-2002 років випуску, 193 одиниці рухомого майна — обладнання, меблі, інвентар, офісна та комп’ютерна техніка. Не підлягає приватизації тільки протирадіаційне укриття.
Стартова вартість комплексу — 15 357 749 грн. Із них близько 3,57 млн. грн. — борг підприємства. Його, згідно з інформацією, розміщеною на сайті публічних закупівель, покупець має погасити протягом 6 місяців. Іще одна умова: недопущення — теж упродовж такого самого терміну — звільнення працівників підприємства (їх близько 100) з ініціативи нового власника чи уповноваженого ним органу. За винятком вчинення ними дій, за які звільнення передбачені законодавчо.
Чи продадуть спиртозавод із першого разу і за скільки, можна тільки припускати. Початок торгів — 20 березня.
Джерело: газета “Гарт”, Марія Ісаченко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.