GOROD.cn.ua

Прокурор Андрій Кривурочко розповів скільки засуджених з Чернігівщини пішли з тюрми на фронт

 

На зонах і в СІЗО сидить багато тих, хто пішов би боронити країну. Хоча в Україні не вербують і не відправляють зеків на фронт, шанси потрапити до війська в них є.

Прокурор може звернутися до слідчого судді


— Відповідно до статті 616 Кримінального процесуального кодексу України, можливе скасування запобіжного заходу для проходження служби під час мобілізації в умовах воєнного стану. Якщо триває досудове розслідування або розгляд у суді, і людина за ухвалою суду перебуває під вартою (у СІЗО).



Не підпадають під дію цієї норми обвинувачені, котрих підозрюють: в умисному незаконному позбавленні волі або викраденні людини, захопленні заручників, згвалтуванні, грабежі та розбої, вимаганні, бандитизмі, тероризмі. Також, якщо підозрюють у викраденні, привласненні, вимаганні вогнепальної зброї, бойових припасів, вибухових речовин, контрабанді наркотичних засобів, незаконному виробництві, виготовленні, збуті і т. д. отруйних чи сильнодіючих речовин, лікарських засобів. Не відпустять на службу тих, хто порушив закони та звичаї війни, тобто вбивав цивільних, — пояснює 48-річний Андрій Криворучко, начальник відділу протидії порушення прав людини в правоохоронній та пенітенціарній сферах Чернігівської обласної прокуратури. — Для скасування запобіжного заходу потрібно звернутися до процесуального прокурора з клопотанням. Прокурор розглядає, звертається до слідчого судді.

Звільнений з-під варти не пізніше 48 годин повинен з’явитися до відповідного територіального центру комплектування (військкомату. — Авт.). Інакше — знову під варту.

Президент може помилувати

Дмитро Балабуха, танкіст, був засуджений за умисне вбивство на вісім років, нині він воює. Віктор Панаско, сотник Майдану, був засуджений за вбивство на 15 років, попросився на фронт. Звільнили з Житомирської виправної колонії. Загинув 6 травня під Бахмутом.

— Їх випустили за указом президента про помилування засуджених від 27 лютого 2022 року. Президент може будь-якого засудженого помилувати.

— Сидить людина за вбивство і хоче на фронт. Що робити?


— Звернутися з клопотанням до управління з питань помилування Адміністрації президента. Підготовлені адміністрацією матеріли розглядає спеціальна комісія. Після чого вносить президентові пропозицію щодо застосування помилування. При розгляді враховується ступінь тяжкості вчиненого злочину, відбутий строк, щире каяття, ставлення до праці і поведінка в колонії. Також враховують думку керівництва колонії. Особа, яка була раніше неодноразово судима за вчинення умисних злочинів і до якої раніше застосовувалися амністія або умовно-дострокове звільнення, може звертатися особисто. Чи через адміністрацію установи, в якій відбуває покарання. Також родичі можуть писати. Якщо помилують, і не проконтролюєш, буде він служити чи ні.

— Пам’ятаєте, була історія, коли судили заступника начальника макошинської колонії? На початку повномасштабного вторгнення начебто випустив 13 засуджених, серед них і злодія в законі.

— За цією справою було розпочато кримінальне провадження. Злодія в законі затримали у Вінниці.

Випустили 44 і ще двох

— 44 чоловіки захотіли служити, — розповів Андрій Криворучко, начальник відділу протидії порушення прав людини в правоохоронній та пенітенціарній сферах. — Відповідно до указу президента про помилування, їх звільнили з менської установи. Це переважно ті, хто має військовий досвід, затребувані військові спеціальності, був в АТО.

— Охочих піти з СІЗО на передову багато?

— Є бажаючі, але вони не підпадають під вимоги, встановлені законом. Торік за зверненнями було замінено міру запобіжного заходу двом. Цьогоріч нікому.

Джерело: сайт газети "Вість", Валентина Остерська

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: прокурор, Криоручко