У 2013-му Ользі Шестак було 42 і вона була розлученою жінкою, яка впродовж десяти останніх років сама виховувала дітей. Такою, як тисячі інших, кому не пощастило в шлюбі. Майбутнє здавалось прогнозованим до дрібниць — сини поодружуються, житимуть своїм життям. І станеться це досить скоро: старшому — Денису — було вже майже 20, молодшому — Ігорю — 18. А вона залишиться сама в чотирьох стінах, у яких буде тихо і сумно. Надіями влаштувати особисте життя не спокушалась: у їхній невеличкій Семенівці (та хіба тільки в ній?) усі хороші чоловіки зайняті. А випивох і ледарів не треба й даром.
Біля нового будинку (зліва направо): Тимофій на руках у представника ZOA, Уляна, Олександра, тато Дмитро, мама Ольга з Веронікою
Єдине, чого тоді дуже хотілося, — узяти на виховання дівчинку з дитбудинку. Та перш ніж сказати про це синам, Ольга вивчила законодавчу базу, умови створення прийомної сім’ї — щоб бути готовою відповідати на їхні численні «Що?» та «Як?». Але хлопці не тільки підтримали маму без зайвих запитань, а й, коли вона подала потрібні документи і пройшла навчання, поїхали з нею «по сестричку». Однак з’ясувалося, що в дитбудинку перебуває і її молодший брат. Тож привезли додому обох.
— Катрусі тоді було 11, Тарасику — 7. Він перший вийшов знайомитися. Маленький, несміливий. Зі стандартною — «дитбудинківською» — стрижкою. Обняла його, а в самої — клубок у горлі: ще трохи — і розридаюся, — згадує Ольга Вікторівна.
Тепер у Тараса — сучасна стильна зачіска. І сам нівроку. На початку лютого йому виповниться 18. Навчається в Сновському вищому училищі лісового господарства. Буде муляром-штукатуром. Каті 21, живе окремо. Як і Діана. «Під крило» до Ольги Вікторівни вона потрапила у 2020-му, 15-річною. А на навчання в Київ дівчину проводжала не тільки мама, а й тато: 2 роки тому Ольга Шестак вийшла заміж — у 50, виховуючи трьох прийомних дітей.
— Зустріли-таки не ледаря і не випивоху? — запитую.
— Та ще й дітей любить, — посміхається Ольга Вікторівна. — Сам сина ростив, коли не стало дружини. Завжди підтримує мене, — розказує про чоловіка — Дмитра Лапицького. Йому теж 52.
Одне з перших спільних — після одруження — рішень було про дитячий будинок сімейного типу (ДБСТ). Він був створений на початку 2022 року. Тоді збиралися взяти на виховання двох сестричок:
— Одна — як вогонь, друга — тиха, спокійна. Місяць відвідували їх у дитбудинку, спілкувалися — вони вже почали називати мене мамою. 25 лютого мали їхати їх забирати. А 24-го — війна...
Танки та БТРи почали рухатися Семенівкою із самого ранку. А в нас із дітей вдома тільки Діана. Залишили її з бабусею, моєю мамою. Їй треба догляд, бо мало того що 86 років і ампутована (через цукровий діабет) нога, вона не бачить і ледве чує.
Самі — у машину і по Тараса в Сновськ. Проїхали кілька кілометрів — стоїть колона російської військової техніки. Навколо повно бурятів. Вибору немає — пан або пропав, не зупиняємося, їдемо поряд з колоною. Попереду — на мосту — помічаємо їхній танк. Я безперервно молюся. Може, тому нас і не зупинили.
Забираємо Тараса. Далі — у Новгород-Сіверський — по Катю. Знову з молитвами, знову повз танки.
За кілька днів ми всі разом виїхали із Семенівки. Спочатку на трохи зупинялись у моїх сестер у Броварах і Носівці. Потім направилися в Чернівецьку область. Жили в школі разом з іншими біженцями. За майже три місяці з багатьма здружилися — спілкуємося й досі.
Новий, 2024-й, вихованці ДБСТ зустрічали на новому місці (зліва направо): Вероніка, Тимофій і Ярослав
Додому рвалися ще у квітні 2022-го, коли стало відомо, що ЗСУ звільнили Чернігівщину від окупантів. Та перш ніж виїхати, тричі давали «відбій» Денису з Ігорем, які мали везти нас у Семенівку. Бо там не припинялися обстріли. Повернулися тільки на початку червня, коли стало трохи спокійніше. Й одразу ж облаштували сховище в погребі.
Попри війну, подружжя не відмовилося від планів щодо сімейного дитбудинку, і невдовзі під їхнім дахом почали з'являтися нові юні мешканці. Разом вони пережили немало тривожних днів, адже Семенівка — у 20-кілометровій прикордонній зоні. Крім обстрілів зі ствольної артилерії, мінометів, ворог атакував безпілотниками. Вони завдавали ударів без розбору. Влучали у підприємства, в лікарню, впала одна з вишок мобільного зв’язку, була пошкоджена будівля міськради — службові документи забирали крізь вікно за допомогою автовишки. Школи були на дистанційному навчанні.
— Про те, що треба виїжджати, ми говорили мало не щодня. Але куди? Продумували різні варіанти — адже в нас було вже п’ятеро дітей. До вторгнення збиралися добудувати свій дім, закупили будматеріали, та під час війни це втратило сенс. Придбати новий будинок у більш безпечному, ніж Семенівка, місці було нереально - у нас на це не було грошей, — зітхає Ольга Вікторівна.
Допомога прийшла від нідерландської організації ZOA (вона працює в 15 країнах світу, що постраждали від гуманітарних катастроф). У рамках проекту з придбання житла ця організація в одній лише Понорницькій громаді (Коропщина) купила 5 будинків для багатодітних родин із прикордоння Чернігівщини та міста Нікополь.
Власне житло отримали 5 сімей, у яких виховується більш ніж 20 дітей, — розповіла заступник понорницького селищного голови Галина Яковець. — Уродинах, що тепер живуть у Понорниці, Деснянському та Авдіївці, — по четверо дітей, у Крисках — троє.
У Деснянське нинішнього літа переселився і дитячий будинок сімейного типу Ольги Вікторівни і Дмитра Альбертовича.
Дім хороший, просторий, комфортний, — каже місцева староста Валентина Мишко. Про нових мешканців говорить, що дуже відповідальні, добре дбають про дітей.
— Скільки їх зараз? — запитую маму-виховательку.
— Дев’ятеро, — посміхається.
Зі «старожилів» — тільки Тарас. Решту подружжя взяло до себе вже за воєнного стану. Це дві сестрички — 14-річна Уляна і 12-річна Олександра та їхній братик Тимошка (йому всього 4). А також три брати — 14-річний Максим 10-річний Ярослав, 8-річний Анатолій та їхня 12-річна сестра Ольга.
Наймолодша з дітей — Вероніка. Чотири їй виповниться тільки у квітні.
— Ми дуже вдячні співробітникам організації ZOA (зокрема Ользі Кунтиш), селищному голові Вікторові Іващенку, нашим новим сусідам — вони дуже допомогли нам облаштуватися й освоїтися на новому місці, — каже Ольга Вікторівна.
— Не думали взяти ще хоча б одну дитину — для рівного рахунку?
— Життя покаже, — посміхається. — Хоча у моєму віці вже пора онуків няньчити.
Їх поки що немає. А сини захищають країну: Денис — прикордонник, Ігор — на фронті.
Джерело: газета “Гарт”, Марія Ісаченко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.