З початком повномасштабного вторгнення у вестибюлі Ічнянського аграрного ліцею на чільному місці з’явилася дошка пам’яті. Час від часу тут додається нове фото: останнє помістили у жовтні цього року - фото 29-річного Олександра Гордієнка. Восьме за рахунком. Це дошка пам’яті про випускників закладу, які віддали за наше майбутнє найцінніше - своє життя. Ось вони - наші Герої: Володимир Моісеєнко, убитий окупантами у 2014 році, та воїни, яких росія убила уже після вторгнення минулого року - Олександр Волик, Євген Пугач, Євген Загорулько, Сергій Половко, Олексій Гавриш, Іван Кузьменко. Ця дошка - це і прояв пошани, і водночас нагадування про громадянський обов’язок кожного із нас. А нині навіть малі діти розуміють, як можна допомогти наблизити перемогу.
Чітку громадянську позицію зайняли учні та працівники аграрного ліцею, і кожну вільну хвилину присвячують допомозі військовим: плетуть маскувальні сітки, роблять окопні свічки, збирають допомогу і відправляють її посилками або передають через волонтерів випускникам закладу (а їх на фронті не мало) та їх побратимам.
- Лише із жовтня цього року ми вже відправили на позиції нашим землякам більше тисячі окопних свічок, що нині вкрай необхідне на нулі. Майстер з виробничого навчання Олександра Мілютенко постійно на зв’язку з випускниками, і не лише своїх груп, тож знає з перших вуст про потреби. Дуже часто на нулі нашим воїнам навіть не можна розвести вогнище, щоб зігрітися - виручають окопні свічки чи парафінові запальнички, - розповідає в.о. директора Ічнянського аграрного ліцею Світлана Ледень. - Окрему подяку маємо за маскувальні сітки. Вони рятують від ворожого ока позиції наших військових. А оскільки у ворога багато безпілотників-розвідників, то чим краще замаскована позиція, тим ціліші наші воїни. Плетемо сітки ще з 2014 року, а скільки - не рахували, точно їх уже не одна сотня метрів. Спочатку ставили скриньку для донатів і так збирали гроші на основу, зараз щомісяця складаємося в колективі.
Про запити від військових ліцеїсти дізнаються не лише з переписки. Буває, що про це просять і батьки випускників. Наприклад, нещодавно до закладу прийшла мама одного із колишніх учнів, який просив про допомогу. Прохання виконали і через волонтерів адресна посилка прийшла до нашого земляка. А як розповідають військові та волонтери, такий прояв уваги краще за все піднімає моральний дух наших захисників.
Олександра Мілютенко багато може розповісти про своїх випускників, які захищають нашу землю. Якось підготували посилку із смачненьким та корисним вмістом для ічнянського хлопця, а коли вона прийшла до адресата, він був у госпіталі. Посилку просив залишити кримчанину-сироті, своєму побратиму. Тож наступного разу підготували адресну посилку і «хлопчику з Криму». Він для них став тепер теж частиною колективу.
Щира переписка із наставниками підбадьорює молодих воїнів. Військові у переписці розповідають про їхні непрості будні, а педагоги переказують все це своїм нинішнім учням, щоб вони знали, як тяжко виборюється перемога. Такі одкровення, без перебільшення, подвоюють бажання учнів допомагати своїм старшим товаришам.
Так, минулих вихідних аграрний ліцей з Юрієм Реутою, волонтером з Ічнянщини, відправили п’ять великих коробок з речами та продуктами, які збирали протягом акції «Прояви громадянську відповідальність, допоможи ЗСУ». Кожен день тижня був присвячений певному збору - у понеділок учні та працівники приносили бинти і ліки від застуди, вівторок - вермішель швидкого приготування, у середу - солодощі, четвер - вологі серветки, у п’ятницю - чай або каву у стіках.
Так і наскладали допомогу від ліцею. Ще чотири коробки чекають свого відправлення на схід з іншим волонтером - Катериною Марйохою, чекають свого відправлення і «свіжі» окопні свічки та маскувальні сітки.
Чергова партія допомоги поїхала, а руки беруться до збирання наступної. В актовому залі уже висять основи під сітки, а в лабораторії своєї черги чекають ящики із парафіном.
Ліцеїсти дякують за нього Віктору Кияновському, який надав 150 кілограмів дуже потрібного складника для окопних свічок.
- Немає воску - ось біда, - бідкається Олександра Мілютенко. - Ми його додаємо до парафіну. Картон у бляшанки накрутили, а залити поки що не можемо. Можливо, хтось із пасічників прочитає цю статтю і допоможе нам із воском. Будемо дуже вдячні. Адже раніше і парафін купували, а він дорогий. Із кілограма виходить всього вісім бляшанок, якщо коробка, наприклад, з-під оливок чи каш. А кіло парафіну коштує більше 100 гривень.
Ми дуже сподіваємося, що ічнянські пасічники підсоблять із воском ліцею. Адже тут не збираються припиняти допомагати воїнам.
- Колектив нашого ліцею активно підтримує українських військових та надає їм всіляку посильну допомогу, - говорить в.о. директора Світлана Ледень.
- Хай не лише теплі слова, а й з любов’ю виготовлені окопні свічки зігрівають наших славних захисників на передовій в ці тяжкі часи, а сплетені дитячими руками маскувальні сітки захистять їх від ворожого ока.
При нагоді хочеться сказати слова подяки колективу ліцею за небайдужість, громадянську свідомість, відповідальність,
Джерело: газета “Трудова слава”, Ніна Наливайко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.