В Іванькові Понорницької громади (Коропщина) пончики з начинкою обожнюють і старі і малі. Бо на них тут «підсідали» ще в дитинстві — завдяки шкільному кухарю тьоті Валі (Валентині Онос), яка годувала обідами не одне покоління селян. «Такі пончики, як у неї, не виходили навіть у мами», — кажуть тепер колишні учні. Їхні смак і запах залишалися у випускників одним із найкращих споминів.
Близько трьох років тому іваньківську школу закрили. Донедавна стояло пусткою і приміщення шкільної їдальні.
— А цього року на прохання місцевих мешканців селищна рада його відремонтувала й облаштувала там залу — щоб людям було де зібратися для святкувань чи ритуальних обідів, — розповідає староста Радичівського старостинського округу, до складу якого входить й Іваньків, Володимир Ященко. — Та весіль зараз немає, дні народження якщо й відзначають, то вдома — у вузькому колі, тож кухня і зала використовувалися в основному для поминань.
— Зміни почалися цього літа, коли ми влаштовували благодійний концерт для допомоги ЗСУ, — говорить завідувачка місцевого Будинку культури Наталія Остапенко. Тоді вони разом із колежанкою — художнім керівником Тетяною Базою — запропонували насмажити пончиків для глядачів.
— Їх розмели за лічені хвилини, усім не вистачило, — посміхається. — Тож наприкінці осені, коли роботи поменшало, ми вирішили продовжити «пончикову справу». До тьоті Валі приєдналися ще чотири жінки — її колишня помічниця в шкільній їдальні Ольга Чижик, Олена Єзепа, Світлана Журба і Ніна Громова. Вони у нас в усьому перші — і матерію нарізають, і сітки плетуть.
Відтоді пончики готують (про дату попередньо домовляються) і продають по 8 гривень. Їх беруть десятками. І часто платять більші суми, ніж треба. Бо знають: більшість продуктів дівчата взяли у магазині в борг, тож частину грошей доведеться повертати.
А те, що вторгують, піде на ЗСУ.
— У нас дуже хороші люди. Кожен намагається допомогти чим може. Приносять варення для начинки, олію. У багатьох рідні на фронті. У тьоті Валі — син. Вона живе в селі Великий Ліс — за сім кілометрів від Іванькова. Там залишилося менш ніж десять мешканців. І всі підтримують наших захисників, — каже Наталія Остапенко. Її син теж воює.
«На роботу», коли треба смажити пончики, Валентину Іванівну привозить односелець Сергій Головач. Власною автівкою, на власному бензині. Грошей ні за що не бере. Його син загинув захищаючи країну.
Готують смакоту на грубках — дрова кочегари доставляють із котельні розміщеного поряд ФАПу. Біля плит жарко, кулінарки не раз обпікали руки, та ніхто не нарікає.
На сьогодні їхні пончики оцінили вже і в сусідніх Крисках (возили й туди продавати), і військові, які зараз на ротації. Воїнів пригощають безкоштовно.
Скільки всього пончиків насмажили, ніхто не рахував. Найбільша виручена сума З тисячі гривень. Гроші йдуть в основному на придбання матеріалів для маскувальних сіток.
Наостанок запитала в Наталії, з якою спілкувалася на початку минулого тижня, чи не планують майстрині святкових пончиків до Новоріччя.
— Ще не вирішили. Зараз ні в кого немає такої завзятості, як раніше, відзначати — навіть Новий рік. Для дітей зробимо невеличке свято — із селищної ради вже привезли солодощі. А тьотя Валя та її команда кажуть: поки йде війна, працюватимемо для Перемоги, свята будуть потім.
P.S. Як з’ясувалося, святкові пончики все ж таки були. Готували їх на Різдво — для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, що перебувають у прийомних сім’ях, під опікою тощо. Їх було близько 50-ти — із різних населених пунктів громади. До Іваньківського будинку культури дітей привезли, щоб вони могли взяти участь у розважально-ігровій програмі, переглянути фільм «Казка про Різдво». І поласувати пончиками. Всі уминали їх за обидві щоки.
— Якогось чітко визначеного немає, — кажуть майстрині у відповідь на прохання поділитися рецептом. Мовляв, просто відчувають, скільки чого треба взяти.
— Беремо масло або маргарин (небагато, на око), на ваш смак цукру, дрібку солі, теплої води, додаємо дріжджів. Борошна — скільки візьме тісто, але щоб було негусте.
Замішуємо, накриваємо рушником і ставимо в тепле місце, щоб підійшло, хвилин на 30-40.
Ліпимо додаючи начинку і — особливо — доброту наших сердець. Це — обов'язковий інгредієнт. Чим більше його буде, тим краще.
Джерело: газета "Гарт", Марія Ісаченко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.