Смертельний для мишей і безпечний для людей та свійських тварин. Так про свій препарат, який назвали "Антимишин", розповідають його розробники — фахівці Чернігівського інституту сільськогосподарської мікробіології та агропромислового виробництва НААН. Як розповіла завідувачка лабораторії пробіотиків закладу Наталія Кравченко, нині їхній препарат закуповують волонтери для військових, оскільки миші стали великою проблемою на фронті.
Миші на позиціях
У бліндажах українських військових на позиціях у Донецькій області, зі слів бійця 1 танкової бригади із позивним "Тедді", найбільше мишей було на початку зими – вони кусали людей, гризли спальники та рюкзаки:
"Підіймаєш якийсь ящик, який там стоїть біля кухні – в різні боки розбігається штук 50".
Військовослужбовець 1 окремої танкової Сіверської бригади з позивним "Тедді". ФОТО: 1-ша Сіверська ОТБР
Нині, каже "Тедді", мишей стало менше: допомогли коти та мишоловки:
"Зараз ситуація більш-менш стандартна. Трохи бігають".
Препарат від чернігівських науковців
Отруту для боротьби з мишами розробили фахівці інституту мікробіології у Чернігові. "Антимишин" – бактеріальний препарат, над яким вони працювали вісім років, каже завідувачка лабораторії пробіотиків Наталія Кравченко. Він заражає мишей тифом. З її слів, одна миша, яка з’їла отруту, заражає решту колонії гризунів.
"Наприклад, якщо одна миша десь з’їла цього препарату і принесла у свою колонію (і, чим більша та колонія, тим краще) – вони забруднюють при цьому ті корми, які вони туди назносили, те насіння своєю слиною, своїми фекаліями. Решта мешканців цієї колонії, поїдаючи ці корми, заражаються", – пояснює Наталія Кравченко.
Смертельний для мишей і безпечний для людей та свійських тварин. Так про свій препарат, який назвали "Антимишин", розповідають його розробники — фахівці Чернігівського інституту сільськогосподарської мікробіології та агропромислового виробництва НААН. Як сказала Суспільному завідувачка лабораторії пробіотиків закладу Наталія Кравченко, нині їхній препарат закуповують волонтери для військових, оскільки миші стали великою проблемою на фронті.
Миші на позиціях
З її слів, препарат безпечний для людей, свійських тварин і, на відміну від хімічних препаратів, не накопичується в ґрунті та діє лише на мишей.
"Щодо хімічних препаратів, то вони є патогенними і для мишей, і для людей, і для тварин. Їх застосування потребує певної обережності", – каже Наталія Кравченко.
Препарат викликає в мишей крововиливи у шлунково-кишковому тракті, через що гризуни гинуть протягом одного-двох днів.
"Найбільше вони вражають мишей. Вони гинуть швидко і від невеликої дози. Якщо ж ми візьмемо криси, то тут треба велика доза і загибель їх десь на рівні 30-40%, тобто невелика. Але також діє, якщо доза велика, якщо цю дозу гризун з’їсть побільше", – говорить Наталія Кравченко.
З її слів, перші партії препарату в них вже закуповували волонтери – відправляли бійцям на фронт. На невеликих ділянках, таких як бліндаж, "Антимишин" можна покласти в паперовий пакет або ящик з отвором у місцях скупчення.
"Якщо вони з’їли, то докладаємо ще, поки препарат не залишиться цілим. Тоді ми вже можемо сказати, що на цій ділянці чисельність якимось чином контрольована", – пояснює Наталія Кравченко.
Джерело: "Суспільне Чернігів"
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.