Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), внесла зміни до Кодексу газорозподільних систем і затвердила Типовий договір на технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання багатоквартирного будинку. Що це змінить для споживачів газу? Із наступного року в низку рахунків за житлово-комунальні послуги додасться ще один — за утримання внутрішньобудинкових мереж (ВБМ).
Проблема невизначеності щодо відповідальних за стан газових мереж у багатоквартирних будинках триває вже майже дев’ять років. Почалося все ще в 2017-му, коли набрав чинності оновлений Закон України «Про житлово-комунальні послуги». У ньому не було уточнено, що за технічну справність газових мереж багатоквартирних будинків мають відповідати облгази, хоч раніше ця послуга була покладена саме на них, адже кошти на це закладалися в тариф на газ. У той же час в Законі України «Про регулювання містобудівної діяльності» говорилося, що «власники вну- трішньобудинкових мереж мають забезпечити належне утримання свого майна». Так обслуговування газових мереж автоматично переклалося на них. Облгазам же залишилась частина мереж до межі балансової належності, тобто до місця входу газової труби в будинок.
Фактично КП, ЖЕКи чи ОСББ мали б укласти договори на утримання ВБМ зі спеціалізованими підприємствами. Тим більше що за «Правилами безпеки систем газопостачання», якщо внутрішньобудинкові системи ніким не обслуговуються, оператор газорозподільних мереж (облгаз) взагалі не має права постачати газ у будинок. Та в реальності цю вимогу всі просто проігнорували. І якщо в КП та ЖЕКах іще шукали варіанти вирішення цього питання, то з ОСББ ситуація була особливо складною — не раз Чернігівгаз проводив зустрічі з головами об’єднань, щоб пояснити важливість цієї послуги, й у відповідь отримував купу претензій, мовляв «таке обслуговування, як і раніше, має здійснюватися газовиками, бо ніде чітко не вказано, що за це мають окремо платити мешканці будинків».
І ось наприкінці 2020 року Верховна Рада поставила крапку в цьому питанні — знову внесла зміни до Закону України «Про житлово-комунальні послуги», де чітко прописала, що технічне обслуговування внугріш- ньобудинкових систем газопостачання у багатоквартирному будинку має бути закріплено в окремому договорі, а не в договорі про розподіл газу з облгазом. Начебто все зрозуміло — відповідальність за ВБМ офіційно поклали на власників будинків, але й тут вийшло непорозуміння.
Крім самих змін до закону, мала бути підготовлена й інша законодавча база — порядок технічного обслуговування внутрішньо-будинкових систем газопостачання багатоквартирного будинку та види робіт, які є обов’язковими під час цього обслуговування (це входило до компетенції Міністерства енергетики), типовий договір на технічне обслуговування ВБМ багатоквартирного будинку та методологія розрахунку граничних рівнів вартості виконання видів робіт і послуг, які входять до технічного обслуговування і не виконуються операторами газорозподільних систем (це була відповідальність НКРЕКП). А цього зроблено так і не було. Питання знову зависло в повітрі. І ось його нарешті «розконсервували».
Що ж тепер? Співвласники багатоквартирного будинку або ж власник приватного таки відповідатимуть за стан ВБМ. І, відповідно, платитимуть за їх обслуговування. Організація, яка здійснюватиме ці роботи, обиратиметься ними на договірних умовах. Це може бути облгаз чи будь-яка інша організація, яка має дозвіл на виконання таких робіт.
А ось обслуговування лічильників газу (у тому числі і їх повірка) закладена в тариф на розподіл газу, який споживчі сплачують оператору системи розподілу — облгазу (тепер Чернігівська філія ТОВ «Газмережі»).
Отож, як би нам того не хотілося, очікуємо на третю платіжку.
Джерело: газета “Гарт”, Катерина Дроздова
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.